מחווה (אמנות)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף אלבום מחווה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "הומאז'" מפנה לכאן. לערך העוסק בחלק מטקס שבועת האמונים, ראו הומגיום.

באמנות, מֶחְוָהלעז: הוֹמָאז') היא מתן הוקרה ליוצר, בדרך כלל באמצעות רמז ברור ליצירתו ביצירה של האמן המביע את המחווה. פעמים רבות המחווה היא בדרך של "ציטוט" רעיון המופיע ביצירה המקורית. מחווה מופיעה בציור, בקולנוע, בספרות, במוזיקה ועוד.

להבדיל מפלגיאט שבו ציטוט של רעיון של יוצר מסוים נעשה בהיחבא, ללא מתן קרדיט ליוצר המקורי, במחווה הציטוט נעשה בגלוי, תוך מתן קרדיט מפורש או משתמע ליוצר המקורי.

דוגמאות

קובץ:Opera d'arte dell'artista Davide Cocozza. Il seme della speranza. Omaggio a Li Wenliang.jpg
הומאז' "לגבורה, לתקווה, לאנושיות" לזכרו של לי ונליאנג, מעשה ידיו של האמן האיטלקי דווידה קוקוצה
  • "לגבורה, לתקווה, לאנושיות" הוא מחווה של האמן האיטלקי דווידה קוקוצה לזכרו של לי ונליאנג, רופא עיניים שחשף את נגיף הקורונה למרות נסיון השתקה של הגופים הממשלתיים. לי נפטר מהנגיף.
  • הקונצ'רטו לפסנתר בדו מינור של בטהובן הוא כפי הנראה מחווה לקונצ'רטו מס' 24 באותו הסולם מאת מוצרט; החמישייה לפסנתר וכלי נשיפה של בטהובן גם היא מתכתבת עם החמישייה להרכב זהה מאת מוצרט. בדומה, השמינייה מאת שוברט היא מחווה לשביעייה של בטהובן.
  • שמו של הספר "ציפר ובני מינו" מאת בני ציפר הוא ציטוט ומחווה לספר אישרווד ובני מינו מאת כריסטופר אישרווד, וגם נושא הספר ותוכנו מרמזים על ספרו של אישרווד.
  • את חזונו בדבר חברה אוטופית תיאר פרדריק סקינר ברומן, "וולדן 2" ששמו מהווה מעין מחווה, רמיזה ליצירת המופת "וולדן" של הנרי דייוויד תורו.

ראו גם

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0