אסטריסק

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Asterisk
Asterisk logo.png
מפתח חברת דיג'יום וקהילת תוכנה חופשית
גרסה אחרונה 11.4.0 (17 במאי 2013[1])
מערכת הפעלה דמויי־יוניקס
סוג רישיון GPLv2, עם החרגות
קטגוריה טלפוניה
asterisk.org

אסטריסקאנגלית: Asterisk) היא תוכנה חופשית למרכזיית טלפוניה. היא משמשת הן לטלפוניית IP והן לחיבור ל־PSTN.

מקור השם הוא בתו *. שהוא אחד המקשים על לוח הטלפונים ומשמש לכל מיני פעולות מיוחדות. כמו כן בסביבת יוניקס התו משמש כתו "ג'וקר" שיכול להחליף כל תו אחר. אסטריסק נועדה להיות תוכנה גמישה שתוכל לעשות "כל דבר".

המתחזקת העיקרית של אסטריסק היא חברת דיג'יום, אשר נוסדה על ידי מרק ספנסר, הכותב המקורי של אסטריסק שהוא גם מחברה המקורי של Pidgin. אסטריסק מפותחת בעיקר על לינוקס אך גם מערכות דמויות־יוניקס אחרות: FreeBSD, OpenBSD, Solaris, Mac OS X ו־NetBSD.

יכולות

אסטריסק היא מרכזיה. ככזו היא יודעת לנתב שיחות, לשמור ולנתב דואר קולי, ליצור שיחות ועידה, לנהל תורים ("אנא המתן ותענה בהקדם"), ופעולות מרכזיה נוספות. ליתר דיוק, אסטריסק אינה מרכזיה אלא ערכה ליצירת מרכזיות. כלומר קל מאד ליצור בעזרתה את המרכזיה הרצויה.

הדרך הפשוטה ביותר לתכנת את אסטריסק היא על ידי שינוי ה־dialplan שלה, כלומר - מה צריך לעשות עם כל שיחה בכל מצב נתון. יש לאסטריסק כמה דרכים לכתוב את התוכניות הזו: תוכניות פשוטות שמתארות אותה שורה אחרי שורה, תחביר דמוי C בשם AEL, וכן תוכניות קטנות בשפת לואה. לחלופין אפשר להשתמש בממשק AGI, שבו תוכנית חיצונית מדברת עם אסטריסק דרך הקלט הסטנדרטי והפלט הסטנדרטי (דומה ל־CGI, אולם יותר אינטראקטיבי). אפשר לשלוט על אסטריסק גם דרך ממשק המנהל (Manager Interface) - תוכנית מתחברת לפורט 5038, יכולה לקבל הודעות על מה שקורה במרכזיה ויכולה לשלוח פקודות לביצוע.

אסטריסק כוללת תמיכה במגוון פרוטוקולי VoIP - בראש ובראשונה SIP וכן פרוטוקול IAX (שנועד לשמש לתקשורת בין מרכזיות אסטריסק). היא תומכת בצורה סבירה גם ב־H.323,‏ Jingle,‏ MGCP ו־SCCP. להבדיל מתוכנות כגון SER, אסטריסק אינה פרוקסי של פרוטוקול SIP. כלומר אין מדובר ב"צינור" שמעביר את הבקשה עם מינימום שינויים. אסטריסק בנויה על מנת להתערב.

אסטריסק כוללת תמיכה בעברית. קובצי שפה בעברית אינם חלק מההפצה הרשמית אמנם ניתן להשיגם באתר קהילת המשתמשים הישראלים של המיזם.

רישיון

אסטריסק מפותחת לפי תנאי רישיון GPL (גרסה 2), אולם בתוספת מספר החרגות:

  • יש לאפשר שימוש בספריות OpenSSL ו־OpenH323 אשר להן רישיונות לא תואמים לרישיון ה־GPL.
  • יש לאפשר לדיג'יום להרשות שימוש בתוספות קנייניות כראות עיניה.

הכנסותיה של דיג'יום נובעות בין היתר ממכירת תוספים קנייניים לאסטריסק.[2] לדיג'ום ישנה גם גרסה קניינית של הקוד של אסטריסק.[3] לשם כך היא דורשת מכל מי שתורם קוד לפרויקט הרשאה לשנות את רישיונו.[4]

הערות שוליים

  1. ^ יומן השינויים של אסטריסק, גרסה 11.4.0
  2. ^ ראו דוגמאות באתר החברה.
  3. ^ ראו גם סוגיות רישוי באתר החברה.
  4. ^ ראו הנחיות למפתחים באתר החברה.