יישום מחשב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף אפליקציה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "אפליקציה" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו אפליקציה (פירושונים).
צילום מסך של יישום המחשב Writer מבית OpenOffice.org

יישום מחשב (אַפְּלִיקַצְיָה, מאנגלית: Application software), הוא תת-מחלקה של תוכנות מחשב אשר מנצל את יכולות המחשב ישירות ובאופן יסודי לביצוע משימות אותן המשתמש מבקש לבצע.

ישומי מחשב שונים במהותם מ"תוכנות מערכת", שם גנרי אשר מתייחס לתוכנת מחשב אשר משמשות להפעלה ולניהול של מערכות מחשב ורשתות. וכלי תכנות כמו מהדרים ומקשרים, בהם משתמשים כדי לתרגם ולשלב קוד מקור וספריות של תוכנת מחשב לתוך קובצי הרצה. יישומי המחשב יכולים להיות בעלי מטרה כללית (עיבוד תמלילים, דפדפני רשת, גיליון אלקטרוני, נגן מדיה וכדומה) או בעלי מטרה ספציפית (ניהול חשבונות, ניהול לוח זמנים, וכדומה).

מספר יישומי מחשב אשר נמכרים ביחד בחבילת אחת, מכונה "חבילת יישומים". Microsoft Office, OpenOffice.org, ו-IWork, אשר כל אחת מכילה מעבד תמלילים, גיליון אלקטרוני, ועוד מספר יישומים אחרים, הם דוגמאות טיפוסית לחבילות יישומים. ליישומים השונים בחבילת היישומים יש בדרך כלל ממשק משתמש אשר יהיה בעל מראה אחיד בכל התוכנות כדי להקל על המשתמש ללמוד כיצד להשתמש בכל אחד מן היישומים. לעיתים קרובות היישומים עשויים להיות בעלי יכולת לקיים אינטראקציה ביניהם בדרכים אשר יכולות להועיל למשתמש. לדוגמה, גיליון אלקטרוני יוכל להיות מוטמע בתוך מסמך של מעבד תמלילים, אף על פי שהוא נוצר ביישום גיליון אלקטרוני נפרד.

בסוגים שונים של מערכות משובצות מחשב (embedded systems), יישומי המחשב ומערכות ההפעלה בנוייות בצורה כזאת שהמשתמשים לא יוכלו להבחין ביניהם - כגון תוכנות אשר משמשות להפעלת מכשירי וידאו טייפ ונגני DVD.

יישומים לטלפונים חכמים ולמחשבי לוח

קטגוריה מוכרת של יישומים היא האפליקציות הניידות, הנמצאות בטלפונים חכמים ובמחשבי לוח. ניתן למצוא יישומים ייעודיים כמעט לכל מטרה, ובהם דפדפני רשת, צילום ועריכה, רפואה וכושר גופני, משחקים ועוד.

דוגמאות ליישומי מחשב

תוכנות תשתית עסקיות

תוכנות מידע

ניהול מידע:

דוקומנטציה:

תוכנות שיתופיות:

תוכנות המאפשרות גישה לתוכן

תוכנות לימודיות

תוכנות סימולציה

תוכנות לפיתוח מדיה

  • תוכנות לארגון תמונות דיגיטליות
  • תוכנות ליצירת / עריכת מדיה:

תוכנות הנדסת מוצרים

תוכנות הנדסת חומרה:

תוכנות הנדסת תוכנה:

ראו גם

קישורים חיצוניים