עריכת וידאו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קונסולת עריכת וידאו מקצועית

עריכת וידאו היא תהליך של בניית סרט וידאו, על ידי בחירה בחלקים מתוך קטעי וידאו אשר צולמו מראש.

ישנן כמה סיבות שבגללן כל סרט צריך להיערך:

  • בגלל שסרטים לא מצולמים לפי סדר התסריט, אלא לפי סדר ההפקה (כלומר לפי נוחות וזמינות אתרי הצילום, השחקנים, הציוד וכו') ולכן יש צורך לסדר מחדש את הקטעים ליצירת רצף הסיפור.
  • בתהליך הצילומים, לא מסתפקים בניסיון אחד לצילום כל תמונה בסרט.

כלומר, לחדר העריכה מגיע חומר גלם הארוך משמעותית מהסרט הסופי. חלק חשוב מתהליך העריכה הוא הבחירה מה יכנס לסרט. הבחירה נעשית על פי קריטריונים רבים - איכות טכנית, איכות משחק, דיוק, התאמה ועוד.

  • בעיקר בימינו, ישנם אפקטים מיוחדים שמתווספים לסרט תוך כדי תהליך העריכה, ולא מצולמים.

מערכות עריכת הווידאו המוקדמות היו מבוססות על נגן וידאו ומקליט וידאו. חומר הגלם היה מושם בנגן, והקלטת הריקה עליה נבנה הסרט הייתה במקליט. הסרט היה נבנה קטע אחר קטע, (מכאן שמן של מערכות אלה - 'cut to cut'). מערכות אלה היו יקרות מאד ותהליך העריכה היה מסורבל, ובגלל שהיה מבוסס על הקלטה, גרם לירידה משמעותית באיכות הווידאו המקורי.

מערכות עריכת הווידאו המודרניות הן ממוחשבות. הקטעים המצולמים מועתקים לתוך המחשב (המונח המקובל הוא "נדגמים") ונשמרים על גבי הכונן הקשיח. העורכים משתמשים בתוכנות כגון: Media Composer, Avid Xpress Pro, Final Cut Pro, Adobe Premiere או Windows Moviemaker המגיעה יחד עם תוכנת Windows, כדי לערוך את הקטעים המצולמים. בתוכנות העריכה קטעי הווידאו בונה העורך את הסרט על ידי הנחת הקטעים לאורך קו זמן, והוא יכול להוסיף לקטעים פסקול מוזיקלי, פתיחי וידאו, ואפקטים וויזואליים.

תוכנת העריכה לא יוצרת קטע וידאו חדש, אלא בעצם מנגנת את הקבצים המצויים על הדיסק הקשיח, לפי הגדרות המשתמש, וללא שינוי הקובץ המקורי. כך היא מאפשרת ייצור גרסאות שונות במקביל, ושימוש באותו קטע וידאו מספר פעמים. בסוף העבודה ניתן ליצא את העריכה וליצור ממנה קובץ וידאו חדש, או לחלופין להקליט אותה לקלטת וידאו.

את קטע הווידאו ניתן אז להמיר למגוון מדיות אשר כוללים DVD, סרט Quicktime, וידאו ל-iPod, CD-ROM או וידאוטייפ.

הפופולריות הגוברת של וידאו קליפים מקוונים הובילו לריבוי של עריכות וידאו בקרב משתמשי האינטרנט. כך נוצר ענף של עריכת וידאו לאנשים שאינם מקצועיים או מנוסים בדבר. בעקבות ריבוי העורכים, האינטרנט הפך למקור חשוב של כלי עריכת וידאו זולים/חינמיים.

רוב עריכות הווידאו נעשות על סרטים שצולמו במצלמות וידאו לסוגיהן. אם מדובר על וידאו אנלוגי, המוקלט על קלטת מגנטית (כמו VHS או 8 mm video format מסוג Hi8 יש צורך לבצע המרת האות האנלוגי לאות דיגיטלי. אם מדובר על קלטת Digital Video ‏ (DV) כל שנדרש הוא להעתיק את תוכן הקלטת אל המחשב, לרוב בעזרת כבל FireWire המוכר גם כ-DV-cable. המהפכה הדיגיטלית גרמה לכך שלמשתמש ביתי אין צורך ברכישת כרטיס עריכה יקר, את העריכה הוא יכול לבצע בעזרת תוכנה בלבד.

ראו גם

קישורים חיצוניים