ארגוליס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ארגוליס (יחידה אזורית)
Περιφερειακή ενότητα
Ἀργολίς
Argolic Gulf.jpg
מפרץ ארגוליס, במזרח ארגוליס, כפי שנראה ממצודת פלמידי, נאפפליו.
מדינה יווןיוון יוון
מחוז מחוז פלופונסוס
חבל ארץ פלופונסוס
רשויות מוניציפליות ביחידה האזורית 1. נאפפליו
2. ארגוס-מיקנס
3. אפידאורוס
4. ארמיוני
בירת היחידה האזורית נאפפליו
שטח 2,154 קמ"ר
אוכלוסייה
 ‑ ביחידה האזורית 97,044 (2011)
 ‑ צפיפות 45 נפש לקמ"ר (2011)
Nomos Argolidas.png
מיקומה של ארגוליס (מסומנת באדום) ביוון

2010 Dimi Argolidas numbered.svg


החלוקה המנהלית של ארגוליס לרשויות מוניציפליות.

ארגוליסיוונית: Ἀργολίς) היא יחידה אזורית וחבל ארץ היסטורי של יוון. ארגוליס המודרנית שייכת מנהלתית למחוז פלופונסוס, וממוקמת במזרח הפלופונסוס שבדרום יוון, על שטחו של רוב חצי האי ארגוליס. ארגוליס נתחמת על ידי המפרץ הסרוני במזרח, הים האגאי ומפרץ ארגוליס בדרום, ארקאדיה במערב, וקורינתוס בצפון. הפינה הדרום מזרחית של חצי האי ארגוליס, וכן מספר איים קטנים מדרומו ומזרחו, שייכים מנהלית למחוז אטיקה.

בתקופת יוון העתיקה, ארגוליס נשלטה על ידי הפוליס ארגוס, שעל שמה נקראה, וכללה בשטחה גם את החוף המערבי של מפרץ ארגולי (שטח השייך היום לארקאדיה), ובכך גבלה בחבל לאקוניה שנשלט על ידי ספרטה. שתי הערים התחרו לעיתים קרובות על ההגמוניה בפלופונסוס, והיו יריבות מרות שנים רבות.

שטחה של ארגוליס 2,154 קמ"ר, ואוכלוסייתה מונה, נכון ל-2011, 97,044 נפשות. בירתה של ארגוליס היא נַאפְפְּלִיוֹ, עיר נמל על חופו הצפוני של מפרץ ארגוליס, אשר שימשה גם כבירה הראשונה של יוון המודרנית עד לשנת 1834.

ארגוליס הררית בחלקיה הצפון מזרחיים, מזרחיים ומערביים. עם זאת, מרכז ארגוליס והשטח שבין מפרץ ארגוליס ובין תעלת קורינתוס מישורי ופורה. שטח זה שימש כנתיב תחבורה ראשי לאורך ההיסטוריה, וכן כאדמה החקלאית העיקרית.

היסטוריה

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ארגוס העתיקה

ממצאים ארכאולוגיים מעידים על קיומו של יישוב בארגוליס עוד בתחילת האלף ה-2 לפנה"ס, יישוב שקדם לארגוס הדורית ולתרבות המיקנית. נראה שהפלאסגים, הילידים המקורים של יוון, החזיקו ביישוב זה.

שרידיהם של היישובים הקדומים מיקנה וטירינס עדיין קיימים בצפון ארגוליס. באלף ה-2 לפנה"ס מיקנה שלטה על חלקים נרחבים ביוון הדרומית ובאגן הים התיכון, והתקופה שבין המאה ה-17 לפנה"ס, לבין 1100 לפנה"ס מכונה התקופה המיקנית עקב חשיבותה.

עם הפלישה הדורית בסוף האלף השני לפני הספירה השלטון המיקני התמוטט. שבטים דורים השתלטו על האזור, והעיר ארגוס נעשתה למרכזם, ולמרכז ארגוליס. ארגוס הייתה כוח משמעותי בפלופונסוס לאורך כול תקופת יוון העתיקה, כאשר שיא כוחה והשפעתה היה במאה ה-8 לפנה"ס. התעצמותה של ספרטה באה במידה לא מבוטלת על חשבונה של ארגוס, ושני הערים התחרו על הבכורה בפלופונסוס שנים רבות.

בתחילת מאה -3 לפנה"ס עברה ארגוס, וארגוליס איתה, לתחום השפעתם של מוקדון, ובסוף המאה היא הצטרפה לליגה האכאית. לאחר המלחמה שנערכה בין הרפובליקה הרומית לבין הליגה האכאית ב-146 לפנה"ס, נפלה ארגוס, ואיתה ארגוליס, לידי שלטון רומאי, ובכך סיימה את קיומה כישות פוליטית עצמאית.

בעת המודרנית ארגוליס הייתה אחד ממוקדי מלחמת העצמאות היוונית: נַאפְפְּלִיוֹ, על חופו הצפוני של מפרץ ארגוליס, הייתה מבצר מרכזי של העות'מאנים, והיוונים צרו עליה כשנה, וכבשו אותה בנובמבר 1821. יואניס קפודיסטריאס, שהיה למושלה הראשון של יוון המודרנית, הגיע אל נאפפליו ב-1828, ובין 1829 ל-1834, העיר שימשה כבירת יוון.

מ-1833 עד 1899 ארגוליס וקורינתוס היו מאוחדים בתור מחוז מנהלי אחד, נומוס, שכלל בתוכו את האיים במפרץ הסרוני. ב-1909 אוחדו שני המחוזות בשנית, וב-1949 הופרדו בשנית. כחלק מהרפורמה המנהלית של 2011, מחוז המשנה הישן בוטל, והוחלף ביחידה אזורית. יחידה זאת שמרה על אותם גבולות של קודמה, אולם הרשויות המוניציפליות שבתחומה אורגנו מחדש.

בתחילת 1998 שיטפון בוצי ליד ארגוס גרם לנזק חקלאי שהעורך בין מאות למיליוני דולרים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ארגוליס בוויקישיתוף
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0