אריות הים (יחידה)

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יחידת אריות הים
The United States Navy SEa, Air and Land
[[קובץ:U.S. Navy SEALs Special Warfare insignia.png|150px]]
סמל יחידת הקומנדו הימי האמריקני
The Only Easy Day Was Yesterday
(היום הקל היחיד היה אתמול)
פרטים
כינוי The Teams
('הצוותים')
מדינה ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית
שיוך Seal of the United States Department of the Navy.svg הצי האמריקני
פיקוד המבצעים המיוחדים
יחידת אם פיקוד הלוחמה המיוחדת של צי ארצות הברית
סוג כוחות מיוחדים, קומנדו ימי
בסיס האם קורונדו, קליפורניה
ליטל קריק, וירג'יניה
אירועים ותאריכים
הקמת היחידה 1962
מלחמות המלחמה הקרה, מלחמת קוריאה, מלחמת וייטנאם, מבצע זעם דחוף, מבצע מטרה צודקת, מלחמת המפרץ, הפלישה האמריקאית לאפגניסטן, מלחמת עיראק
פיקוד
יחידת אם פיקוד הלוחמה המיוחדת של צי ארצות הברית
חיילי אריות הים
לוחמי אריות הים יורדים ממסוק CH-46D

אריות הים או כלבי היםאנגלית: The United States Navy SEa, Air and Land, בראשי תיבות: SEAL) הוא שמו של כוח מיוחד המשתייך לחיל הים של הכוחות המזוינים של ארצות הברית. כוח זה מתמקד בפעילות של לוחמה בטרור ובמשימות מיוחדות אחרות[1], וידוע בביצוע פעולות רבות ומגוונות במחציתה השנייה של המאה ה-20.

משמעות שמו של הכוח באנגלית היא צירוף ראשי התיבות של המילים: Sea Air Land, כלומר ים - אוויר - יבשה. באנגלית משמעות המילה Seal היא כלב ים ולא אריה ים.

היחידה מתמקדת בפעולות ימיות - בדומה לשייטת 13 ויחידות קומנדו ימי אחרות. בפועל - לוחמי "אריות הים" פועלים בכל סוגי השטח ובמגוון רחב של פעילויות - כפי שניתן לראות ממעורבותם בקונפליקטים מלחמתיים שונים ברחבי העולם.

הכוח מחולק לכמה צוותים, ולכל צוות היכולת להגיע ולפעול בכל מקום בעולם.

פירוט הצוותים ומיקומם:

רקע היסטורי

ראשית הקומנדו הימי האמריקאי היה במלחמת העולם השנייה עת נדרשה יחידה מיוחדת שתבצע סיור טרם נחיתה של המארינס על היעדים בחזית האוקיינוס השקט. מקים היחידה היה לוטננט קומנדר דרפר קופמן ב-6 במאי 1943. היחידה נקראה NCDU שפירושו Naval Combat Demolition Units. לאחר מכן יסד את היחידה שנקראה היחידה לחבלה תת-ימית (Underwater Demolition Team UDT).

בשנת 1962 החליט נשיא ארצות הברית ג'ון קנדי כי על הצי לייסד יחידת קומנדו ימי במתכונת חדשה- יחידת "אריות הים". מדובר ביחידה בעלת מסורת ואתוס הנשענת על כמה יחידות של הצי האמריקני שפעלו במלחמת העולם השנייה, ובהן יחידת החבלה התת-ימית (UDT), יחידת החבלה הקרבית של הצי ויחידת השחיינים המבצעיים של ה-OSS (המשרד לשירותים אסטרטגיים). את היחידה הקים לוטננט קומנדר רוי בוהאם, ותיק הלחימה במלחמת העולם השנייה ובקוריאה, אשר בשנת 1955, בגיל 31, עבר את קורס ההכשרה של יחידת החבלה התת-ימית. בוהאם הוא שהגה את המודל על-פיו הוקמה יחידת אריות הים ואף אימן את אנשיה. המלחמה הראשונה בה השתתפו לוחמי היחידה הייתה מלחמת וייטנאם. במהלך המלחמה ביצעו לוחמי היחידה פשיטות רבות לאיסוף מודיעין, השמדת מטרות וכן סיורי חדירה עמוקים מעבר לקווי האויב. היחידה התמחתה גם בפעילות קומנדו קרקעית ולא רק בזירה הימית. בשנת 1970 ביצע צוות לוחמים של היחידה, בפיקודו של דיק קאוץ', את אחת הפשיטות המוצלחות הבודדות באותה מלחמה לחילוץ שבויי מלחמה אמריקנים[3].

"צוות שש", כוח העלית של היחידה, הוקם רק בשלב מאוחר יותר, כחלק מהפקת הלקחים מניסיון החילוץ הכושל של בני הערובה האמריקאיים באיראן, בשנת 1980. תחילה התמחתה היחידה רק במשימות ימיות מיוחדות, אך לאחר פיגועי 11 בספטמבר במגדלי התאומים, הורחב טווח פעילותה גם למבצעים יבשתיים, והיא השתתפה בפעילויות שונות במסגרת המלחמות בעיראק ובאפגניסטן. גודלה של היחידה לא פורסם רשמית, אך מעריכים כי מבין 3,000 לוחמי "אריות הים", מונה "צוות שש" כ-300 לוחמים, המהווה מספר כפול מזה שלפני פיגועי 11 בספטמבר.

בין הבולטים שבמפקדי הקומנדו הימי האמריקני ניתן למנות את אריק אולסון וויליאם מקרייוון.

הכשרה ואימונים

לוחמי יחידת "אריות הים" נבחרים מבין מועמדים רבים ועוברים הכשרה ממושכת, קשה ומפרכת. במסגרת הכשרתם עוברים הלוחמים אימונים מיוחדים של חבלה תת-ימית במשך חצי שנה. ידוע במיוחד לשמצה בקרב הלוחמים, שבוע אימונים מרוכז שמכונה "שבוע גיהנום". במהלכו מתאפשרת שינה רק למשך סך כולל של 5 שעות, במהלך חמש יממות רצופות של פעילות מאומצת שכוללת ריצה, שחייה במים בטמפרטורה שקרובה לאפס מעלות, וזחילה בבוץ. לוחמי היחידה מתאמנים גם בהפעלת כלבים, שמאומנים לפעול במצבי לוחמה שונים לאיתור בני אדם בשטח בנוי כמו גם לזיהוי ונטרול מטעני נפץ מאולתרים, שגורמים לרוב הפגיעות במקרים אלה. כשמונים אחוז מהמועמדים נושרים במהלך ההכשרה. לאחר מספר שנות שירות ביחידה, נבחרים הטובים ביותר לצוות העלית של היחידה - "צוות 6".

צוות שש

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – צוות 6 של אריות הים

צוות שש הוא כינויו של הצוות המובחר ביותר מבין צוותי "אריות הים", Naval Special Warfare Development Group הידוע גם כ-DEVGRU. היחידה הוקמה בשנת 1981 כלקח ממבצע "טופר העיט"[4]. מפקדה ומייסדה הראשון היה קומנדר ריצ'רד מרסינקו, שלחם בשורות הקומנדו הימי במלחמת וייטנאם[5]. יחידה זו נשלחה לתפיסת פושעי מלחמה בבוסניה, לחמה בקרבות הקשים והמסובכים ביותר בעיראק ובאפגניסטן, ופעלה במבצע לחילוץ אזרח אמריקאי שנתפס כבן ערובה על ידי פיראטים סמוך לסומליה ב-2009, במהלכו חוסלו שלושה מהחוטפים. המבצע המפורסם ביותר של יחידה זו הוא "מבצע חנית נפטון" לחיסול הטרוריסט הסעודי אוסאמה בן לאדן, מנהיג ארגון הטרור אל-קאעידה, שנערך ב-2 במאי 2011, בפקיסטן. באוגוסט אותה שנה נהרגו 22 מלוחמי היחידה בהפלת המסוק בו היו בדרכם למבצע באפגניסטן[6].

לוחמי היחידה ידועים במיומנותם הרבה בהפעלת כוח קטלני באופן מושכל ונבון, גם כאשר הנסיבות בעייתיות ובלתי ברורות. בנוסף לאימונים שזכו להם לוחמי היחידה במסגרת הרגילה של "אריות הים", כוללים האימונים המיוחדים של המועמדים ל"צוות שש" גם צניחה מגובה 30 אלף רגל, תוך שימוש במסכות חמצן, ופעילות ימית ותת-ימית מגוונת בלב ים, לרבות השתלטות על ספינות אויב. רק כמחצית מהמועמדים ל"צוות שש" (שנבחרים מבין הלוחמים הוותיקים של "אריות הים") מצליחים להתקבל אליו, ולכן גילם הממוצע של רוב לוחמי הצוות נע בין 30 ל-40, כעשור מעל הגיל הממוצע של מרבית חיילי הכוחות המזוינים של ארצות הברית.

מבצעים נודעים

אמצעי לחימה

לוחם SEAL עם מקלע M60.
לוחם SEAL עם רובה M4A1 קרבין וכוונת ELCAM.
לוחם SEAL עם רובה Mk 17
לוחם SEAL עם אקדח זיג זאואר P226 סימן 25

רובי סער:

תת-מקלעים:

אקדחים:

רובי שוטגאן:

מקלעים:

רובי קלעים וצלפים:

מטולי רימונים:

מטולי רקטות:

יחידות עלית אחרות בצבא האמריקני

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים