אתחול מהרשת

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אתחול מהרשתאנגלית: Network booting או בקיצור netboot) הוא הליך של ביצוע אתחול של מחשב מהרשת במקום מתוך דיסק מקומי. שיטה זו של אתחול משמשת לנתבים, לתחנות נטולות דיסק ולמחשבים עם ניהול מרכזי (thin clients) כמו מחשבים ציבוריים בספריות ומוסדות השכלה. אתחול מהרשת יכול לשמש לניהול מרכזי של אחסון כאשר תומכים בשיטה זו טוענים שהשיטה מפחיתה את עלות התחזוקה. בנוסף היא בשימוש לטיפול באשכולות מחשבים (cluster computing) בהם אין לתחנות הקצה אין דיסקים מקומיים.

תמיכת חומרה

מחשבים שולחניים מודרניים באופן כללי תומכים באפשרות לאתחול מהרשת בBIOS בעזרת סביבת הפעלה טרום-אתחולית (Preboot Execution Environment או PXE).

מערכות MAC ‏ - PowerPC מאוחרים משנת 1998 (G3-G5) יכולים לעשות אתחול ישירות מהקושחה לדיסק רשת על ידי NetBoot. מחשבים אישיים ישנים יותר יכולים להשתמש באתחול מדיסק או התקן USB עם תוכנה שיודעת לעשות אתחול מהרשת.

תהליך

התוכנה הראשונה שרצה נטענת משרת במיקום רשת מסוים. עבור רשתות מבוססות IP, הדבר נעשה בדרך כלל תוך שימוש בפרוטוקול "Trivial File Transfer Protocol". השרת ממנו מתבצע האתחול יכול להיות מאותר על ידי שידור "Bootstrap Protocol" או בקשת DHCP.

באתחול אופייני בדרך כלל התוכנה הראשונה שנטענת אינה מכילה את ה "Image" של מערכת ההפעלה אותה רוצים להעלות, אלא מנהל אתחול קטן, כמו PXELINUX אשר יודע להציג תפריט ואז לטעון את מערכת ההפעלה על ידי הפעלת פעולות שניות של ה-"bootloader".

ראו גם