בולבול טרנג

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בולבול טרנג

בולבול טרנג (או בנג'ו הודי) הוא כלי מיתר הנפוץ בהודו. פירוש שמו הוא "גלי הזמיר".

הרחבה

הכלי מורכב משתי מערכות מיתרים, אחת להשמעת צליל קבוע (drone) ואחת של מיתרים מלודיים, המשמשים לביצוע המנגינה. המיתרים המלודיים בכלי מתוחים מתחת ללוח ובו קלידים, הדומים לקלידי פסנתר או, על פי רוב, למקשים של מכונת כתיבה. לחיצה על אחד הקלידים בעת פריטה על המיתרים המלודיים מניחה מעצור על המיתר (בדומה לאצבעו של הנגן בכלי קשת), ועל ידי כך מקצרת אותו ומשנה את גובה הצליל הנשמע.

המיתרים המלודיים מכוונים לרוב לאותו צליל, או באוקטבות, ואילו המיתרים ה"קבועים" מכוונים לרוב במרווח של פרימה או קווינטה ממיתרי המנגינה. כיוון שמיתרי ה-drone נשמעים לכל אורך הנגינה, פירוש הדבר הוא שאין אפשרות לבצע מודולציה (מעבר מסולם לסולם) במהלך הנגינה. ניתן לכוון את המיתרים המלודיים כך שכל אחד ישמיע צליל שונה (כלומר, לא באוניסון או אוקטבות בלבד), וכך לאפשר מגוון צלילי רב יותר, אך דבר זה דורש מיומנות רבה בנגינה. הבולבול טרנג משמש על פי רוב לליווי זמרה.

הגרסה ההודית לכלי מכונה לעיתים "בנג'ו הודי". כלי נגינה דומה הנפוץ ביפן נקרא טאישוגוטו (Taishōgoto).

לעיתים נעשה שימוש בכלי גם במוזיקה מערבית, למשל בקרב אמני ג'אז שונים. בישראל ידוע הכלי בתור כלי הנגינה האקזוטי שבו השתמשה אהובה עוזרי, שבשנת 1968 למדה לנגן בו ממוזיקאי יהודי-הודי שהיה המתופף של ראווי שנקר.[1] ניתן לשמוע את עוזרי מנגנת בכלי, בין היתר, בשירם של הדג נחש "שירת הסטיקר" ובשירה של קרן פלס "רק אלקים ישפוט אותי".

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ לגעת ברוח עם אהובה עוזרי, בערוץ היוטיוב של רשות השידור (דקה 11:08)