ביספנול A

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ביספנול איי (BPA, Bisphenol A) הוא חומר כימי בשימוש בתעשיית הפלסטיקה. משמש בעיקר כאחד מאבני הבניין (מונומר) בפוליקרבונט, וכן להכנת שרף אפוקסי. על פי מחקרים שונים שהתפרסמו בתחילת המאה ה-21, החומר חשוד בהפרעות בריאותיות שונות עם זאת, ארגון בריאות האוכל של האיחוד האירופאי קבע כי רמות החשיפה לבני אדם הן נמוכות כל כך, כך שאין סכנה מהחומר לבני אדם[1].

מבנהו הכימי של החומר ביספנול A

יישומים

  • מוצרים שונים מפוליקרבונט המשמשים גם לתינוקות: בקבוקים, נשכנים, מוצצים ועוד.
  • שרפים אפוקסיים משמשים להכנת נייר תרמי (המשמש לדוגמה להדפסת קבלות בחנויות) וכציפוי לאריזות מתכתיות למזון ושתייה (לדוגמה פחיות שימורים)[2].
  • בשנות ה-30, סונתז כימיקל זה כתרופה הורמונלית לנשים, חומר הדומה לאסטרוגן.

החשד לנזקים הנגרמים כתוצאה מהשימוש בחומר

במחקרים שונים נמצא, כי מינונים קטנים ביותר של ביספינול A בחיות, יכולים לגרום לשינוי במבנה המוח, וכתוצאה מכך, בהתנהגות ובתגובה החיסונית. היצרנים וחברות המשמשות צרכנים של הכימיקל, טענו, בהסתמך על מחקר שנערך על 19 נחקרים באוניברסיטת הרווארד, שהכימיקל אינו מזיק לבני אדם במינונים אלו.

באוקטובר 2008 קבעה ממשלת קנדה מפורשות כי ביספינול A הוא חומר רעיל והודיעה כי היא מתעתדת לקיים חקיקה, אשר תאסור שיווק בקבוקים לתינוקות המכילים את החומר.

במרץ 2009 החליטו ששת היצרנים הגדולים של בקבוקי התינוקות בארצות הברית, אוונט, גרבר, פלייטקס, ד"ר בראון, דיסני פירסט יירס ואיבנפלו, לחדול מרצונן משימוש בחומר זה[3].

משרד הבריאות הורה לבתי החולים להפסיק להשתמש בבקבוקים המכילים את הכימיקל ביספינול A להאכלת תינוקות מאושפזים ויילודים. זאת לדברי משרד הבריאות בשל "עיקרון הזהירות המונעת" ולא בשל הוכחות מדעיות חדשות. משרד הבריאות מצטרף למדינות שכבר נקטו עמדה נחרצת יותר נגד השימוש בבקבוקים המכילים ביספינול: בקנדה ובאיחוד האירופי נאסר השימוש לחלוטין. בישראל עדיין לא.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ביספנול A בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ No consumer health risk from bisphenol A exposure | European Food Safety Authority, www.efsa.europa.eu (באנגלית)
  2. ^ [http://www.fda.gov/downloads/NewsEvents/PublicHealthFocus/UCM197778.pdf מסמך של ה-FDA Update on Bisphenol A for Use in Food Contact Applications U.S. Food and Drug Administration January 2010] (באנגלית)
  3. ^ פרשת הביספינול: הרעל יצא מהבקבוק /סוכנויות הידיעות ודן אבן, 9.3.2009, באתר nrg מעריב