בית הקברות הצבאי הפולני בקאסינו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בית הקברות הצבאי הפולני בקאסינו

בית הקברות הצבאי הפולני בקאסינו[1] שוכן ממערב לעיירה קאסינו שבאיטליה. נקברו בו למעלה מאלף חיילי הצבא הפולני, אשר נפלו בקרבות קאסינו במלחמת העולם השנייה, שהתחוללו בשנת 1944.

רקע

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הקרב על מונטה קאסינו

בספטמבר 1943 פלשו צבאות בעלות הברית לאיטליה. שתי ארמיות, אמריקנית ובריטית, נחתו בדרום מערב המדינה והחלו לנוע צפונה נוכח התנגדות גרמנית חזקה, עד שנבלמו בשלהי חודש דצמבר נוכח קו גוסטב – קו הגנה שהקימו הגרמנים לרוחב איטליה. אחד מאזורי המפתח בגזרה המערבית של קו הגנה זה היה רכס הגבעות שליד העיירה קאסינו, כ-120 קילומטרים מדרום-מזרח לרומא. רכס זה העניק למגינים הגרמנים עמדות שולטות על גבי העמק שמדרומו. נקודה מרכזית ברכס זה הייתה גבעת מונטה קאסינו, שהתנשאה מעל העיירה קאסינו לגובה של 520 מטר מעל פני הים. עליה ניצב מנזר של מסדר הבנדיקטינים הנוצרי, שהוקם בשנת 529.

במהלך ארבעה חדשים, מה-17 בינואר ועד ה-18 במאי 1944, תקפו בעלות הברית ארבע פעמים את קו ההגנה הגרמני באזור קאסינו. שלוש ההתקפות הראשונות נהדפו באבידות כבדות לתוקפים. במהלכן נהרס המנזר בהפצצה מן האוויר. הקרב הרביעי נפתח ב-11 במאי. ב-18 במאי נכבשה גבעת המנזר על ידי חיילי הקורפוס הפולני השני. יום קודם לכן נפרצה הדרך אל רומא, וב-4 ביוני נכנסו אליה חיילי בעלות הברית.

בית הקברות

מראה מנזר מונטה קאסינו מבית הקברות

בית הקברות ממוקם על גבי מדרון גבעה השוכנת כ-800 מטר מצפון-מערב למנזר מונטה קאסינו, בשטח שדרכו התנהלה ההתקפה הפולנית העיקרית על גבעת המנזר. הוא הוקם שם בחורף 1944-45 ביזמת חיילים ממשתתפי הקרב. המנזר (שהוקם מחדש) ובית הקברות ניצבים בצורה בולטת זה מול זה.

מתחם בית הקברות הוא שטח מלבני מוקף עצים, שאורכו כ-160 מטר ורוחבו כ-120 מטר. מוביל אליו שביל גישה המגודר בצמחייה שאורכו כ-250 מטר. משני עברי הכניסה לבית הקברות ניצבים עמודים, שעל גבי כל אחד מהם ניצב פסל אבן של הנשר הפולני. מעבר להם ניצבת כיכר אבן עגולה למחצה, המשתרעת לרגלי שטח הקבורה. על רצפתה נחרת הצלב הצבאי הפולני, ובמרכזו נקבע לפיד אש-תמיד.

שטח הקבורה, המהווה כשליש משטח המתחם, ממוקם על גבי מדרון. על המדרון נבנו תשע מדרגות אבן מקושתות המשתרעות לרוחב בית הקברות. בכל מדרגה נטמנו חללים בשתי שורות. המדרגות מחולקות כל אחת לשש חלקות על ידי חמישה טורי מדרגות, המעפילים מתחתית שטח הקבורה אל ראשו. על המדרגות אין נטועה כל צמחייה. בראש שטח הקבורה ניצבים תרנים ועליהם דגלי פולין ואיטליה

על גבי קברי החללים הונחו לוחות אבן מלבניים, ולמראשותיהם הוצבו צלבי אבן. מצבות לוח הוצבו למראשות קברי החללים היהודים.

בעורף אזור הקבורה משתרע מגרש בצורת טרפז, המכוסה דשא. במרכזו הותוותה על ידי טורי שיחים צורתו של צלב גדול. אורך צלעותיו הוא כ-75 מטר וכ-50 מטר.

בית הקברות תוכנן על ידי האדריכלים וצלאב חרינייביץ' (Wacław Hryniewicz) ויז'י סקולימובסקי (Jerzy Skolimowski). טקס ההקדשה שלו נערך ב-1 בספטמבר 1945 במעמד נציגי פיקוד בעלות הברית ונציגי הממשלה הגולה של פולין. מאז נערך במקום טקס אזכרה שנתי ב-18 במאי, יום השנה לכיבוש גבעת המנזר. השתתפו בו ותיקי הקרב – שרובם נותרו בגלות מחוץ לפולין הקומוניסטית, נציגי ממשלת איטליה ועיריית קאסינו. בשנת 1994 ביקר בבית הקברות לראשונה נשיא פולין (לך ואלנסה), בלוית משמר כבוד צבאי פולני.

ב-1970, לאחר מותו, נקבר במקום על פי בקשתו הגנרל אנדרס, מפקד הקורפוס הפולני השני, שחייליו כבשו את גבעת המנזר.

תמונות נוספות


קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0