ישיבת בית מדרש עליון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף בית מדרש עליון)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סניף ישיבת בית מדרש עליון בישראל
מבנה בית המדרש הישן של הישיבה שבישראל
מבנה בית המדרש הישן של הישיבה שבישראל
ישיבה
השתייכות זרם ליטאי
תאריך ייסוד תשנ"ח
מייסדים הרב דן אונגרישר
בעלי תפקידים
ראש הישיבה הרב ירחמיאל אונגרישר
משגיח הרב שמואל שולמן
תלמידים
כ-630
מיקום
מיקום בני ברק

ישיבת בית מדרש עליון היא ישיבה גבוהה ליטאית בישראל שהוקמה במקור במונסי שבניו יורק.

היסטוריה

הישיבה הוקמה על ידי הרב שרגא פייבל מנדלוביץ' ראש ישיבת תורה ודעת, ששילבה לימודי חול ותלמידיה היו מודרניים. הרב מנדלוביץ' שאף להקים ישיבה בסגנון מחמיר יותר, ולכן פתח את ישיבת בית מדרש עליון. הוא שאף לשלב בישיבה את הלמדנות הליטאית יחד עם החמימות החסידית ולשם כך הוא הביא את ראשי ישיבת תורה ודעת, הרב ראובן גרוזובסקי הליטאי והרב גדליה שור החסיד. בהמשך מונה כראש ישיבה הרב דן אונגרישר, חתנו של הרב גרוזובסקי. משגיח הישיבה היה הרב ישראל חיים קפלן חתנו של הרב ירוחם ליבוביץ.

הישיבה נפתחה במונסי, כדי להתרחק מהעיר הגדולה. בהמשך השנים החלו להתגורר סביב הישיבה בוגרים שלה, והם היוו את תשתית הקהילה החרדית במונסי.

הישיבה הקימה את הכולל הראשון בארצות הברית. בראשו עמד הרב שמחה שוסטל.

שיא פעילותה היה בין השנים 1950–1960. בשנת 1970 נסגרה, וכעבור מספר שנים נפתחה מחדש על ידי הרב דן אונגרישר. לאחר פטירתו מונה חתנו הרב ישראל מרדכי פאלק סוויאטיצקי לראש הישיבה.

בוגרים בולטים

הישיבה בישראל

בשנת תשנ"ח הוקמה הישיבה עם קיבוץ של 22 בחורים מישיבות פוניבז', תפרח, וחדרה, בראשה העמיד הרב דן אונגרישר את בנו, הרב ירחמיאל אונגרישר. הישיבה הוקמה בסיועו של הרב ליפקוביץ, ששימש כנשיא הישיבה עד לפטירתו, אז מונה לתפקיד הרב גרשון אדלשטיין. המשגיח בישיבה הוא הרב שמואל שולמן. בין הר"מים: הרב אברהם יצחק ליפקוביץ', בנו של הרב מיכל יהודה ליפקוביץ'; הרב יואל מקלב, נכדו של הרב מיכל יהודה ליפקוביץ ואחיו של חבר-הכנסת אורי מקלב; הרב נפתלי קופשיץ רב קהילת חניכי הישיבות רוממה בירושלים, הרב ישראל אידלשטיין בנו של הרב גרשון אדלשטיין, הרב טוביה שפירא[1], הרב ישראל סוקל, הרב אהרן וולדמן. הרב יוסף שלמה קורלנסקי משמש כמשגיח קטן  והינו אחד מאנשי הצוות הבולטים בישיבה[דרושה הבהרה]. נכון לאלול תשפ"ב לומדים בישיבה למעלה מ-630 בחורים[2]. בעבר שכנה הישיבה ברחוב קושניר. כיום נמצא בניין הישיבה הכולל בית מדרש עם כ-1000 מקומות וחדרי השיעורים וחדר אוכל וחדרי פנימייה ברחוב עוזיאל[3]. מלבד הפנימייה בבניין בית המדרש יש פנימייה נוספת ברחוב אוריליאן, ופנימייה קטנה יותר בבניין בית המדרש הישן המשמש כיום ככולל לבוגרי הישיבה בראשות הרב יוסף אריה קלרמן.

הישיבה נחשבת לישיבה לבחורים מרקע שמרני יחסית.

ישיבת שכר שכיר

לאחר פטירתו של הרב יששכר מאיר נזנחה ישיבת הנגב. באדר ה'תשע"ב, לאחר שנעשו מספר ניסיונות להחיותה, אומצה הישיבה על ידי ישיבת בית מדרש עליון ונקראה ישיבת שכר שכיר על שם ספרו של הרב מאיר. ראשי הישיבה הם הרב אריה לוי והרב אפרים זאב גרבוז, בעבר עמד בראשות הישיבה גם הרב צבי יהודה גרשונוביץ (עד לפטירתו בחודש אייר תשפ"ב). בין הר"מים: הרב דב לב, הרב ישראל חיים ינקלביץ והרב מרדכי פלאי, הרב מאיר שמחה ויספיש והרב יצחק שניידר. בישיבה כ-250 בחורים.  

לאחר כשנתיים הפכה ישיבת שכר שכיר לישיבה עצמאית, עם זיקה לישיבת בית מדרש עליון, כשמדי פעם מגיעים רבני ישיבת בית מדרש עליון למסור שיעורים בישיבה[4].

ישיבת נחלת דן

בקיץ ה'תשע"ו הוקמה בבני ברק ישיבת בת לבני עדות המזרח, הישיבה קרויה "נחלת דן" על שמו של מייסד הישיבה הרב דן אונגרישר. בראשות הישיבה עומדים הרב ירחמיאל אונגרישר, הרב יששכר ליבוביץ והרב איתמר נויפלד, המשגיחים הישיבה הם: הרב דוד משען, תלמידו של הרב אונגרישר[4], והרב יוסף חיים שינקר. מידי מספר שנים נוהגים הרמי''ם בישיבת בית מדרש עליון, לעבור למסור שיעורים בישיבה ולאחר שנה לחזור למסור שיעורים בישיבת בית מדרש עליון. משגיח הישיבה הוא הרב נח מישקובסקי.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ חתנו של ראש הישיבה הרב אונגרישר ובנו של הרב זאב שפירא ר"מ בישיבת בית מאיר
  2. ^ לפי האלפון הרשמי לשנת תשפ"ג
  3. ^ התרגשות ב'בית מדרש עליון': תפילות הימים הנוראים בבניין החדש, 24 בספטמבר 2019, באתר JDN
    משה ויסברג, תיעוד: ב'בית מדרש עליון' סיימו ששה סדרי משנה, 2 ביולי 2019, באתר בחדרי חרדים
    ישראל כהן, הישיבה ניצחה: אור ירוק לבניית 'בית מדרש עליון' בבני ברק, 21 בנובמבר 2017, באתר כיכר השבת
  4. ^ 4.0 4.1 משה ויסברג, הכירו: הגירסה הספרדית של 'בית מדרש עליון', 9 באוגוסט 2016, באתר בחדרי חרדים
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0