ישיבת בית מדרש עליון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סניף ישיבת בית מדרש עליון בישראל
מבנה בית המדרש שבישראל
מבנה בית המדרש שבישראל
ישיבה
השתייכות זרם ליטאי
תאריך ייסוד תשנ"ח
מייסדים הרב דן אונגרישר
בעלי תפקידים
ראש הישיבה הרב ירחמיאל אונגרישר
משגיח הרב שמואל שולמן
תלמידים
כ-500
שונות
מיקום בני ברק

ישיבת בית מדרש עליון היא ישיבה במונסי שבניו יורק, ולה ישיבה-בת בבני ברק.

היסטוריה

הישיבה הוקמה על ידי הרב שרגא פייבל מנדלוביץ' ראש ישיבת תורה ודעת, ששילבה לימודי חול ותלמידיה היו מודרניים. הרב מנדלוביץ' שאף להקים ישיבה בסגנון מחמיר יותר, ולכן פתח את ישיבת בית מדרש עליון. הוא שאף לשלב בישיבה את הלמדנות הליטאית יחד עם החמימות החסידית ולשם כך הוא הביא את ראשי ישיבת תורה ודעת, הרב ראובן גרוזובסקי הליטאי והרב גדליה שור החסיד. בהמשך מונה כראש ישיבה הרב דן אונגרישר, חתנו של הרב גרוזובסקי. משגיח הישיבה היה הרב ישראל חיים קפלן חתנו של הרב ירוחם ליבוביץ.

הישיבה נפתחה במונסי, כדי להתרחק מהעיר הגדולה. בהמשך השנים החלו להתגורר סביב הישיבה בוגרים שלה, והם היוו את תשתית הקהילה החרדית במונסי.

הישיבה הקימה את הכולל הראשון בארצות הברית. בראשו עמד הרב שמחה שוסטל.

שיא פעילותה היה בין השנים 1950–1960. בשנת 1970 נסגרה, וכעבור מספר שנים נפתחה מחדש על ידי הרב דן אונגרישר. לאחר פטירתו מונה חתנו הרב ישראל מרדכי פאלק סוויאטיצקי לראש הישיבה.

בוגרים בולטים

הישיבה בישראל

בשנת תשנ"ח הקים הרב אונגרישר סניף של ישיבת בית מדרש עליון בבני ברק, בראשה העמיד את בנו, הרב ירחמיאל אונגרישר. המשגיח בישיבה הוא הרב שמואל שולמן. בין הר"מים: הרב אברהם יצחק ליפקוביץ', בנו של הרב מיכל יהודה ליפקוביץ'; הרב יואל מקלב, נכדו של הרב מיכל יהודה ליפקוביץ ואחיו של חבר-הכנסת אורי מקלב; הרב נפתלי קופשיץ רב קהילת חניכי הישיבות רוממה בירושלים, הרב ישראל אידלשטיין בנו של הרב גרשון אדלשטיין, הרב טוביה שפירא חתנו של ראש הישיבה הרב אונגרישר, והרב ישראל סוקל והרב אהרן וולדמן. נכון לתמוז תשפ"א לומדים בישיבה כ-500 בחורים[1]. בניין בית המדרש וחדרי השיעורים נמצא ברחוב קושניר. בניין הפנימייה ברחוב אורליאן. בניין נוסף שבנייתו עדיין לא הושלמה, ברחוב עוזיאל, מכיל בית מדרש עם כ-1000 מקומות ישיבה, חדר אוכל וחדרי שיעורים ומיועד להחליף את הבניין הישן שברחוב קושניר[2].

ישיבת שכר שכיר

לאחר פטירתו של הרב יששכר מאיר נזנחה ישיבת הנגב. באדר ה'תשע"ב, לאחר שנעשו מספר ניסיונות להחיותה, אומצה הישיבה על ידי ישיבת בית מדרש עליון ונקראה ישיבת שכר שכיר על שם ספרו של הרב מאיר. ראשי הישיבה הם הרב צבי יהודה גרשונוביץ (עד לפטירתו בחודש אייר תשפ''ב) והרב אריה לוי. בין הר"מים: הרב דב לב, הרב ישראל חיים ינקלביץ והרב מרדכי פלאי, הרב מאיר שמחה ויספיש והרב שניידר. בישיבה כ-120 בחורים.  

לאחר כשנתיים הפכה ישיבת שכר שכיר לישיבה עצמאית, עם זיקה לישיבת בית מדרש עליון, כשמדי פעם מגיעים רבני ישיבת בית מדרש עליון למסור שיעורים בישיבה[3].

ישיבת נחלת דן

בקיץ ה'תשע"ו הוקמה בבני ברק ישיבת בת לבני עדות המזרח, הישיבה קרויה "נחלת דן" על שמו של מייסד הישיבה הרב דן אונגרישר. בראשות הישיבה עומד הרב ירחמיאל אונגרישר, משגיח הישיבה הוא תלמידו, הרב דוד משען[3].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0