בריחה מכליאה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מנהרה שחפרו מתחת הכיור אסירים שברחו מכלא אלקטרז.

בריחה מכליאה היא יציאה של אסיר מכליאהבית סוהר, בית מעצר, מחנה שבויים), בלי אישור ממנהלי מתקן הכליאה, ובלי כוונה לחזור למתקן הכליאה. מתקני כליאה מתוכננים, נבנים ומופעלים כך, שיהיה קשה מאוד לברוח מהם - בדרך כלל הם מוקפים בגדרות גבוהות שבהן משולבים מגדלי שמירה, וכוללים אמצעי אבטחה נוספים. עם זאת, בריחות ממתקני כליאה מתבצעות בדרכים שונות.

בעקבות כל בריחה כזו נעשה מאמץ, על ידי השלטונות, ללכוד את הבורחים ולהחזירם לכלא. כיוון שכך, לאחר הבריחה נדרש הבורח למאמץ של הסתתרות מהמחפשים אחריו, ולפעמים הוא עושה זאת באמצעות בריחה למדינה אחרת.

במדינות שונות, בהן ארצות הברית, קנדה וישראל, בריחה מכליאה היא עבירה פלילית, שמבצעה צפוי לעונש מאסר נוסף וכן החמרת תנאי כליאתו.[1] מדינות אחרות, בהן גרמניה,[2] בלגיה[3] והולנד, רואות ברצון להיות חופשי זכות טבעית, ולכן אינן מענישות על בריחה מכליאה. בשוודיה בריחה מהכלא אינה עבירה פלילית, אך בענישה משמעתית ניתן להאריך את תקופת כליאתו של בורח.[4]

דרכי בריחה מכליאה

הימנעות מחזרה לכלא לאחר יציאה מאושרת ממנו

לאסירים שאינם מסוכנים ניתנת מפעם לפעם חופשה קצרה מחוץ לכלא, ויש אסירים שבמהלך מאסרם עובדים מחוץ לכלא, כחלק מהליך שיקומם, וחוזרים לכלא מדי ערב. במצב זה, בריחה היא צעד קל של הימנעות מחזרה לכלא.

בריחה בעת שהייה זמנית מחוץ לכלא

מפעם לפעם שלטונות הכלא מוציאים את האסיר אל מחוץ לכלא, למשל לשם הבאתו לדיון בבית המשפט או הבאתו לטיפול רפואי בבית חולים. גם במקרים אלה האסיר נשמר, על ידי סוהרים המלווים אותו ובאמצעות כבילתו, אך שמירה זו הדוקה פחות מאשר בתוך הכלא, ומהווה הזדמנות לבריחה.

חפירת מנהרת בריחה

חפירת מנהרת בריחה מתא הכלא אל מחוץ לכלא מאפשרת לאסירים לצאת דרכה ולהימלט. חפירה כזו נמשכת זמן רב, ובעיה עיקרית בה היא הסתרת הפעולה משומרי הכלא.

פריצת אחד משערי הכלא

שערי הכלא הם נקודת תורפה בגדר או בחומה המקיפים אותו. הבריחה מכלא רמלה נעשתה באמצעות פריצת השער האחורי של הכלא ויציאה דרכו.

ניצול ליקויי אבטחה

עם כל מאמצי שלטונות הכלא לאבטח אותו באופן שלא יאפשר בריחה, לעיתים מאתרים אסירים ליקוי אבטחה המאפשר בריחה. דוגמה: מתקן כליאה מקיים קשרים עם העולם שמחוצה לו, למשל קבלת אספקה של מזון וציוד. הסתתרות של אסיר ברכב שהגיע לכלא מאפשרת לו לצאת באמצעות רכב זה.

מרד אסירים

מרד אסירים הוא אירוע שבו אסירים רבים פותחים במהומות בכלא. לעיתים מטרת המהומות היא השתלטות על סוהרים באופן שיאפשר בריחה המונית מהכלא (דוגמה לכך היא מרד האסירים בכלא שטה), ולעיתים המהומות נועדו להביע מחאה, אך ניתן לנצל את המהומה, הלוכדת את תשומת הלב של הסוהרים, לשם בריחה מהכלא.

השגת שיתוף פעולה של סוהר

שחיתות עלולה להתקיים גם בקרב סגל בתי הסוהר, ואסיר בעל יכול כלכלית יכול לנצל יכולת זו על מנת לשחד סוהר שיסייע לו לברוח.

סיוע חיצוני

בריחות נועזות אחדות נעשו תוך סיוע חיצוני לאסיר. דוגמה לכך היא פריצת כלא עכו, שבה כוח חיצוני של אנשי מחתרת פוצץ פתח בחומת הכלא ואפשר לאסירים להימלט דרכו. דוגמה אחרת היא בריחה באמצעות מסוק שמרחף מעל לכלא.

אמצעים למניעת בריחה

מתקני כליאה מתוכננים, נבנים ומופעלים כך שיהיה קשה מאוד לברוח מהם. להלן דרכים אחדות הננקאטת לשם כך:

מבנה מתקן הכליאה

 • גדרות או חומות המקיפות את מתקן הכליאה.
 • דלתות כפולות בין אגפי הכלא ובשערי הכלא, לשם מעבר מאובטח.
 • חלונות התאים קטנים במידה שאינה מאפשרת מעבר אדם, ובנוסף מוגנים בסורגים.
 • קירות תאי הכלא בנויים מבטון עבה שקשה מאוד לפרוץ אותו.

שמירה

 • הצבת שומרים חמושים במגדלי שמירה הצופים על פנים הכלא ועל סביבתו.
 • פטרול בתוך הכלא ופטרול חמוש סביב הכלא.
 • פיקוח מתמיד על אסירים מסוכנים.

טכנולוגיה

 • מצלמות אבטחה מאפשרות לסוהרים לפקח מרחוק על אזורים בכלא
 • תאורה בחצר הכלא ובסביבתו.
 • חיישנים לגילוי תנועה ולגילוי חפירת מנהרות.
 • אזעקה בעת פתיחה לא מורשית של דלת.

שגרה

 • ספירה של האסירים מדי שעות אחדות, כדי לוודא שאיש אינו חסר.
 • ביקורת בתאי הכלא כדי לוודא שלא הוברחו אליהם חומרים אסורים.

בריחה מכליאה בתרבות

במספר סרטי קולנוע וסדרות טלויזיה, שעלילתם מתרחשת בין היתר במוסד כליאה, נכללה במהלך העלילה בריחה של דמות אחת או יותר מהכליאה, וזאת בדרכים שונות.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

 1. ^ בישראל עוסק בכך סעיף 257 לחוק העונשין.
 2. ^ Zubrin Gold, Judith (ספטמבר 1979). "Prison Escape and Defenses Based on Conditions: A Theory of Social Preference". California Law Review 67 (5): 1183–1204. בדיקה אחרונה ב-7 באוגוסט 2018. 
 3. ^ Robyn Boyle, No prison escapes so far this year in Belgium, The Bulletin, 10/09/2015
 4. ^ "Prison Escapes Still No Crime". Sveriges Radio (באנגלית). 10 במאי 2007. בדיקה אחרונה ב-5 במרץ 2020. 
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0