ברקשייר האת'וויי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:חברה מסחרית

שימוש בפרמטרים מיושנים [ אנשי מפתח ]

ברקשייר האת'וויי, אינק.
Berkshire Hathaway.svg
נתונים כלליים
סוג חברה ציבורית, NYSEBRK.B
תקופת הפעילות 1955–הווה (כ־69 שנים)
משרד ראשי ארצות הבריתארצות הבריתאומהה, נברסקה, ארצות הברית
מוצרים עיקריים אחזקות וביטוח
שווי שוק 935.69 מיליארד דולר (15 ביולי 2024)
אנשי מפתח צ'רלי מנגר (סגן נשיא)
 
www.berkshirehathaway.com

ברקשייר האת'וויי בע"מאנגלית: Berkshire Hathaway Inc.) היא קונצרן אמריקאית-רב לאומית בבעלות המיליארדר וורן באפט, שמשרדיה ממוקמים באומהה, נברסקה, ארצות הברית. לקונצרן כ-80 חברות בנות בתחומי הביטוח השונים, ובכלל זה בעסקי ביטוח משנה. לחברה החזקות גדולות גם בענפי הקמעונאות, ריהוט לבית, ממתקים, שואבי אבק, תכשיטים, הוצאה לאור של עיתונים, והנעלה.

החברה מחזיקה מעת לעת סכומים גדולים במזומן, בהיקף של עשרות מיליארדי דולרים, אשר בחלקם מתעתדת החברה להשתמש לרכישת חברות נוספות, על פי האסטרטגיה של וורן באפט - השקעת עודפי הכספים של החברה בחברות ציבוריות ופרטיות, כאשר השיקולים בבחירתן הם בעיקר עוצמת החברה הנרכשת ודרך ניהולה.

וורן באפט הוא בעל השליטה בחברה ומחזיק בכ-38% מהון המניות של החברה, ונחשב לאחד מעשירי העולם בזכות החזקתו.

באפריל 2016 חצה מחיר המניה (BRK-A) את רף 215,000 הדולר ושווי השוק שלה הגיע לכ-352 מיליארד דולר, ובפברואר 2022 כבר היה שוויה מעל 792 מיליארד דולר.

היסטוריה

מפעל האת'אווי בניו בדפורד, מסצ'וסטס

תמצית

חברת Berkshire Cotton Manufacturing וחברת Hathaway Manufacturing התאחדו בשנת 1955 והיווה את Berkshire Hathaway. החברה החזיקה במפעלי טקסטיל והעסיקה אלפי עובדים, אך התמודדה עם אתגרים בתעשייה התחרותית. וורן באפט החל לרכוש מניות של ברקשייר האת'ווי ב-1962 ובסופו של דבר השתלט על החברה ב-1964. באפט הבין את הקשיים בעסקי הטקסטיל וגיוון את הפעילות לענפים אחרים, כגון ביטוח וסחר בתלושי הנחה (קופונים).

ברקשייר האת'ווי ידועה בהשקעות השמרניות שלה וביצעה רכישות משמעותיות, כמו קוקה קולה ו-Precision Castparts. בשנים האחרונות החברה גם השקיעה בבנק אוף אמריקה ורכשה מניות של אמזון.

ייסוד החברה והיסטוריית רכישות משמעותיות

חברת Berkshire Cotton Manufacturing נוסדה ב-1889 באדמס, מסצ'וסטס, והתמזגה ב-1929 עם חברה אחרת ליצירת Berkshire Fine Spinning Associates. חברת Hathaway Manufacturing Company נוסדה ב-1888 בניו בדפורד, מסצ'וסטס. ב-1955 התמזגו שתי החברות ויצרו את חברת Berkshire Hathaway. לאחר המיזוג החזיקה החברה ב-15 מפעלי טקסטיל והעסיקה 12,000 עובדים. משרדיה שכנו בניו בדפורד. מכירות החברה הגיעו בשיאן ל-120 מיליון דולר. עד סוף שנות החמישים של המאה העשרים סגרה החברה מחצית ממפעליה.

ב-1962 החל וורן באפט, שהתרשם ממאזני החברה וממחירה הזול יחסית, לרכוש את מניותיה, בתחילה במחיר של 7.6 דולר למניה. ב-1964 השתלט באפט על החברה. שווי השוק של החברה אז היה 22 מיליון דולר. באפט הגדיר לעצמו יעד צמיחה של 15% בשנה.[1] בתחילה המשיך באפט בעסקי הטקסטיל המסורתיים, אך ב-1965 עלה ההפסד התפעולי לכדי 10 מיליון דולר. החברה התקשתה לגבות מחירים עודפים על מוצריה, ובאפט נוכח כי ענף הטקסטיל הוא ענף תחרותי מאוד, המתחרה במפעלים בחו"ל ששכר העבודה בהם נמוך, ואשר ההון המושקע בו רב. ברקשייר המשיכה להפעיל את המפעלים 20 שנים נוספות, עד שבאפט החליט לסוגרם ולצאת מעסקי הטקסטיל ב-1985.

הבעייתיות בעסקי הטקסטיל הביאה את באפט לרכוש גם עסקים אחרים. ב-1967 רכש שתי חברות ביטוח מעיר מגוריו, אומהה. רכישה משמעותית יותר בתחום הביטוח בוצעה בשנות השבעים עם רכישתה של GEICO - חברת ביטוח שכיום מהווה את ליבת עסקי הביטוח של ברקשייר האת'אווי.

ב-1978 מיזגה ברקשייר לתוכה את Blue Chip Stamps, חברה לסחר בתלושי הנחה ("קופונים"), שבאפט החל לרכוש ממניותיה כבר ב-1970. בעקבות המיזוג צורף יו"ר מועצת המנהלים שלה, צ'ארלי מאנגר, להנהלת ברקשייר, והוא שימש כסגן יושב ראש הקבוצה וכשותפו הפעיל של באפט עד למותו ב2023.

החברה המשיכה במסע קניותיה, כשהקו המאפיין אותן הוא תורתו של בנג'מין גראהם, ובפרט "שולי הביטחון" המפורסמים שלו, קרי רכישת מניות ששווין בשוק היה נמוך משמעותית משווין האמיתי לטווח ארוך.

החברה ידועה בהשקעותיה הסולידיות יחסית בתעשיות מסורתיות ובעובדה שאינה מעורבת בחברות רבות בתחום ההיי-טק, הטכנולוגיה והתקשורת. אחת ההשקעות הגדולות של החברה היא חברת קוקה-קולה. גם בהשקעות שמרניות אלה יש לעיתים כישלונות: ב-2011 רכשה ברקשייר האת'וויי מניות IBM בסך 10.7 מיליארד דולר, שערכן ירד במיליארד דולר לאחר פרסום דוח מאכזב של IBM, וירד בעוד 750 מיליון דולר לאחר פרסום דוח מאכזב נוסף.[2]

במאי 2006 ברקשייר האת'וויי רכשה 80% מהמפעל הישראלי ישקר מבעליו, משפחת ורטהיימר, בסכום של 4 מיליארד דולר. במאי 2013 הודיעה בקשייר האת'ווי כי היא השלימה את רכישת ישקר כשקנתה את 20% הנותרים בסכום של 2 מיליארד דולר.

בשנת 2011 השקיעה החברה 5 מיליארד דולר בבנק אוף אמריקה בתמורה למניות בכורה, וביוני 2017 הגיע שוויין ל-17 מיליארד דולר.[3]

ב-10 באוגוסט 2015 דווח כי ברקשייר האת'וויי תרכוש את פרסיז'ן קאסטפרטס (Precision Castparts) (אנ') תמורת כ-37.2 מיליארד דולר.

בתחילת מאי 2019 דווח לתקשורת שהחברה תקנה מניות מענקית הקמעונאות אמזון.

מחיר המניה

נכון ל -דצמבר 2022, מחיר המניה של ברקשייר מסוג (BRK-A) עומד על 461,000.00 דולר, ובמשך שנים היא המניה הבודדת בעלת השווי הגבוה ביותר בבורסה של ניו יורק, וככל הנראה בעולם כולו. מחירה הגבוה של המניה, מעבר להצלחת החברה, נובע ממדיניות החברה של השקעת הרווחים בהמשך התפתחות החברה, מבלי לחלק דיבידנדים למחזיקי המניות, ושלא לבצע "ספליט" במניות (פיצול שנועד להנגיש את סחירות המניה).[4] מדיניות זו של וורן באפט נועדה להגביר את יציבות שווי השוק של החברה כדי להקשות על ספקולנטים להשפיע על שווי זה ולמנוע שינויים חדים במחיר המניה בזמן קצר לצורך השגת רווח מהיר.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ברקשייר האת'וויי בוויקישיתוף


הערות שוליים

  1. ^ מקור: "דרכו של וורן באפט" רוברט ג' הגסטרום
  2. ^ מכה לבאפט: הפסיד יותר מ-750 מיליון דולר ב-IBM; המניה נופלת לאחר דוחות מאכזבים, באתר הארץ, 21 ביולי 2015
  3. ^ בלומברג, ההימור החד פעמי של באפט הניב רווח של 12 מיליארד דולר, באתר TheMarker‏, 30 ביוני 2017
  4. ^ לברקשייר האת׳וויי כמות יחסית קטנה של מניות - 755 אלף מניות, בעוד שבחברות באותו סדר גודל יש כמות של עשרות ואף מאות מיליוני מניות. זה גורם לכך שהמחיר למניה בודדת מאד גבוה.
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0