גודפרי בינייסה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
גודפרי לוקונגווה בינייסה
Godfrey Lukongwa Binaisa
נשיא אוגנדה
20 ביוני 1979–12 במאי 1980
(46 שבועות ו־6 ימים)

גודפרי לוקונגווה בינייסהאנגלית: Godfrey Lukongwa Binaisa;‏ 30 במאי 1920 - 5 באוגוסט 2010) היה נשיא אוגנדה במהלך 19791980 ומי ששימש במהלך שנות ה-60 כיועץ המשפטי של ממשלת אוגנדה.

השכלה וקריירה טרום נשיאותית

בינייסה רכש את השכלתו בבתי-ספר ומכללות מכובדים וסיים לימודיו לתואר ראשון במשפטים באוניברסיטת לונדון. הוא מונה להיות פרקליט הכתר והקים משרד עורכי דין בקמפלה, אוגנדה. בשנות ה-50 הוא היה חבר במפלגות "הוועידה העממית של אוגנדה" ו"הוועידה המאוחדת". בשלב מאוחר יותר הוא הצטרף ל"ועידת אנשי אוגנדה" אשר הקימה ב-1962 את הממשלה העצמאית הראשונה (שלא תחת חסות בריטית). ב-1962 (עם קבלת העצמאות), הוא מונה להיועץ המשפטי לממשלה ונשאר בתפקיד זה עד שנת 1968. בשנה זו הוא החליט לפרוש מתפקידו על רקע חילוקי-דעות עם הנשיא, מילטון אובוטה, בנוגע לעניינים חוקתיים ובעיקר בנוגע לסמכויותיו של הנשיא. ב-1969, בינייסה פנה לעסוק בעריכת-דין באופן עצמאי וב-1971, עם עלית אידי אמין לשלטון הוא גורש לארצות הברית. בזמן שהותו בארצות הברית הוא עסק בעריכת-דין ותמך בארגונים אוגנדיים אשר התנגדו לשלטון אמין.

קריירה נשיאותית

לאחר הדחתו של אידי אמין ב-1979, בינייסה חזר להתגורר באוגנדה. ב-20 ביוני 1979, לאחר הדחתו של יוסוף לול אשר כיהן כנשיא 68 ימים, "ועדת הייעוץ העממית" בחרה בבינייסה לנשיא. באותה תקופה, "ועדת הייעוץ העממית" הייתה הגוף החזק והקובע ב"חזית הליברלית העממית" - קואליציה של גולים אוגנדים לשעבר אשר תרמו להדחת אידי אמין. ב-12 במאי 1980, לאחר שבינייסה פיטר את אחד מבכירי צבא אוגנדה, הוא הודח מהנשיאות בידי "הוועידה הצבאית", אחד מן הגופים החזקים בחזית הליברלית אשר בראשו עמד פאולו מוואנגה (סגנו של מוואנגה, יוורי מוסבני, היה מנהיג "התנועה הפטריוטית של אוגנדה"). לאחר ההדחה, אוגנדה נשלטה בידי "הוועידה הנשיאותית של אוגנדה" (אשר הוקמה מספר ימים לאחר ההפיכה) אשר הונהגה בידי פאולו מוואנגה, יוורי מוסבני וטיטו אוקולו. "הוועידה הנשיאותית" שלטה באוגנדה עד הבחירות הכלליות בדצמבר 1980. בינייסה הצטרף ל"תנועה הפטריוטית של אוגנדה ומונה להיות סגן הנשיא שלה. בבחירות ניצחה מפלגת "הוועידה של אנשי אוגנדה", בראשות מילטון אובוטה, אך תוצאות הבחירות עורערו ונחשדו כמזויפות. עובדה זו גרמה למוסבני לפתוח במלחמת גרילה כנד השלטון - דבר אשר קידם אותו, בסופו של דבר, לנשיאות ב-1986. צורת הממשל של "התנועה הפטריוטית" מיוחסת פעמים רבות להשקפותיו של בינייסה. בינייסה השתמש בצורת ממשל זו (בזמן כהונתו כנשיא) כדי לבסס את מעמדו ולאחד את כל תושבי אוגנדה תחת השקפה פוליטית אחת. קשה לומר אם מעשיו של בינייסה נבעו משיקולים אישיים בלבד או שמא באמת היה בכוונתו לרסן את המחלוקות בחברה האוגנדית. במהלך שנות ה-80 וה-90 בינייסה גר בניו-יורק ועבד כמשפטן. לאחר מכן, חזר לאוגנדה וזכה להגנה ממשלתית בהתאם לחוקה שנכתבה ב-1995.

מת ב-2010.

ראו גם

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0