זיבה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף גונוריאה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Disambig RTL.svg אין לבלבל ערך זה העוסק במחלת משגל עם הערכים העוסקים במושגים ההלכתיים זב וזבה.

זיבה
Gonorrhea
Gonococcal ophthalmia neonatorum.jpg
תינוק עם דלקת לחמיות חריפה כתוצאה מהידבקות במחלת הזיבה במהלך המעבר בתעלת הלידה
קישורים ומאגרי מידע
eMedicine article/782913 
MeSH D006069
MedlinePlus 007267

זיבהלועזית: גונוריאה, Gonorrhoea) היא מחלת משגל הפוגעת בעיקר באיברי הרבייה, אך במקרים מסוימים גם באיברים נוספים הכוללים ריריות, דוגמת: הלוע והעיניים. הגורם למחלה הוא החיידק Neisseria gonorrhoea (ניסריה גונוריאה).

פרסומת לפניצילין כתרופה לזיבה, 1944

תסמיני המחלה מתפתחים לרוב תוך יומיים עד חמישה לאחר ההדבקה (אם כי ישנם מקרים שבהם התסמינים מופיעים רק כעבור מספר חודשים), וכוללים כאב בזמן הטלת השתן, הפרשת מוגלה מן איברי הרבייה, או הגרון, וכן דלקת באיברים המוצנעים. ללא טיפול עלולה הדלקת להתפשט דרך מערכת הרבייה של האישה ולגרום לדלקת ואף לעקרות או הריון חוץ-רחמי; אצל הגבר היא עלולה לגרום להיצרות באיברי הרבייה ודלקת בלוטת הערמונית. סיבוכים מאוחרים של המחלה כוללים דלקת מפרקים, דלקת שסתומי הלב ודלקת הלחמית.

כמו כן יש לציין כי בקרב אישה החולה בזיבה, אשר נמצאת בהריון, עלולה המחלה לעבור לתינוק בזמן מעברו בתעלת הלידה ולגרום אצלו לדלקת בלחמיות, אשר ללא טיפול עלולה לגרום לפגיעה בראייה ואף לעיוורון.

אבחון וטיפול

כיום נהוג להשתמש במספר שיטות לזיהוי החיידק, הן מולקולריות והן שיטות של בקטריולוגיה קלאסית:

הטיפול במחלה הוא באמצעות נטילת אנטיביוטיקה. בעבר השתמשו לצורך כך בתרופות מקבוצת הפניצילין, אך לאור הופעתם של חיידקים עמידים בפני פניצילין ונגזרותיו, משתמשים כיום בתרופות מקבוצת הצפלוספורין.

במסורת היהודית קיימת תופעה בעלת שם זהה לזיבה אך תסמיניה שונים. אין היא נחשבת למחלה כלל ועיקר. וכאשר חולה בה אדם מהעם היהודי, אזי היא סימן לטומאה וגורמת לחולה בה להיחשב כאב הטומאה. להרחבה עיין בערך טומאה וטהרה.

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0