גשר מלח

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

באלקטרוכימיה, גשר מלח הוא מכשיר המחבר בין שני חצאי תאים בתא גלווני, ומאזן את המטען החשמלי בכל אחד מהם, על מנת לשמור על הזרם לאורך זמן.

מטרת גשר המלח היא לשמור על איזון מטענים חשמליים בתא, שמופר כאשר האלקטרונים נעים בין האנודה לקטודה. באנודה נוצרים יונים חיוביים ואלקטרונים, האלקטרונים מחומצנים בידי היונים בחצי התא השני. במצב הזה נוצרים בחצאי התא מטענים שונים. כאשר נוצרים מטענים שונים נוצרים שדות חשמליים שמשפיעים על מעבר האלקטרונים מאנודה לקטודה וגורמים להפסקת הזרם. גשר המלח מאזן את התא בכך שהיונים השליליים בגשר המלח נמשכים לאנודה והיונים החיוביים נמשכים לקטודה.

תיאור פעילות הגשר מלח

עקב מעבר האלקטרונים בתא, נוצר מצב בו יש עודף אלקטרונים בקתודה ועודף יונים חיוביים באנודה. עודף האלקטרונים, דוחה את האלקטרונים, ואילו עודף היונים החיוביים, מונע מהאלקטרונים לעזוב את פס המתכת. בעזרת גשר המלח, היונים השליליים בתמיסה, יכולים לנוע בין צד חצי תא לחצי תא. גשר המלח מושרה בתרכובת יונית, ומאפשר את מעבר היונים השליליים בעזרת כוחות חשמליים. כך, נוצר מעגל סגור - אלקטרונים נעים מחצי תא אחד לשני, והיונים השליליים נעים מחצי תא השני לראשון.

Chem template.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא כימיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0