דגל ויילס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דגל ויילס
Flag of Wales.svg
כינוי הדרקון האדום (אי דרייג קוך)
סוג הדגל דגל מדיני ואזרחי דגל מדיני ואזרחי
יחס אורך/גובה 2:3
הונף לראשונה המאה ה-15
קבלת מעמד רשמי 1959
מוטיבים עיצוביים דרקון אדום פוסע על שדה ירוק ולבן
הדרקון האדום של ויילס
דגל ויילס על זנב מטוס אייר ויילס

דגל ויילס הוא הדרקון האדום (ולשית: אי דרייג קוך) אשר מתאר דרקון אדום פוסע על שדה לבן וירוק. כמו מטענים הרלדיים רבים, צורתו של הדרקון אינה מתוקננת וקיימות לו גרסאות רבות.

היסטוריה

הדגל קיבל מעמד רשמי כדגל ויילס בשנת 1959, אך הדרקון האדום עצמו מקושר לויילס כבר מאות בשנים ולעיתים ניטען כי הדגל הוא הדגל הלאומי העתיק ביותר, למרות שמקורותיו אבדו בנבכי ההיסטוריה והפכו למיתוס. על פי אחת הסברות, הסמל הגיע לויילס של ימינו על ידי הרומאים כדגלם של הפרשים הרומים, אשר בעצמו הושפע כנראה מסמלי הפרתים או הדסיאנים[1]. הפסים הלבנים והירוקים שעל הדגל נוספו על ידי בית טיודור, שושלת ולשית אשר החזיקה בכס אנגליה משנת 1485 ועד 1603. לבן וירוק הם צבעי הכרישה, הצמח הלאומי של ויילס.

האזכורים הראשונים של הדרקון כסמל ויילס הם בהיסטוריה בריטונום אשר נכתב בשנת 830 לערך, אך הוא נחשב כדגל הקרב של המלך ארתור או מנהיג קלטי/רומי-בריטי עתיק אחר. הדרקון מוזכר עוד קודם לכן בשירה הולשית ומקושרה לקדוולאדר, מלך דווינד (655 - 682).

אגדות רבות מזכירות את הדרקון הולשי והמפורסמת ביותר משייכת אותו לנבואתו של הקוסם מירדין (מרלין) על קרב ארוך בין דרקון לבן לדרקון האדום. על פי הנבואה, הדרקון הלבן ישלוט בקרב אך יובס לבסוף בידי הדרקון האדום. ניצחון זה, יחד עם תפיסת השליטה על לואגר (Lloegr) (בריטניה)מיוחסת למאב דרוגאן (בן הנבואה, אשר יגרש את האנגלו-סקסונים מבריטניה וישיב את שלטון הקלטים) - נבואה המשויכת כיום לסכסוך בין הקלטים הבריטים (אשר הפכו במרוצה הזמן לולשים) לפולשים הסקסונים במרוצת המאות החמישית והשישית לספירה.

שימוש

ניתן לראות את הדגל מונף על בניין האסיפה הלאומית של ויילס בקרדיף ועל משרד ויילס בוייטהול, לונדון מדי יום[2].

דגלה של ויילס הוא דגל הלאום היחידי מבין ארבע האומות המרכיבות את הממלכה המאוחדת אשר אינו שותף בדגל האיחוד. הסיבה לכך טמונה בעובדה כי ויילס סופחה לממלכה אנגליה על ידי אדוארד הראשון עוד בשנת 1282 ומאז חוקי ויילס 1535-1542 היא נחשבה חלק מממלכת אנגליה. לאחרונה הועלו הצעות שונות לכלול את סמל הדרקון האדום או את צלב דיוויד ה"קדוש" בדגל האיחוד אך לא היו להם הצלחות מרשימות. חבר הפרלמנט מטעם הלייבור, איאן לוקאס, העלה כי לדגל הולשי מגיע מקום גדול יותר על דגל האיחוד[3].

ויילס ובהוטן הם שתי המדינות היחידות בעולם כיום בהם מופיע דרקון על הדגל. בעבר, דגל שושלת צ'ינג הסינית הכיל גם הוא דרקון.

המחלוקת

בשנת 2007 ג'ורג' הארגראבס, יוצרה של המפלגה הנוצרית של ויילס, פתח במערכה במסגרת הבחירות לאסיפה הלאומית של ויילס, ואמר כי אם הוא יבחר לאסיפה דגל הדרקון האדום יוחלף בדגל דוד הקדוש. הוא אמר גם כן כי הדרקון הוא "סמלו של השטן, המתואר בחזון יוחנן 12:3"[4].

דגלי ויילס נוספים

ראו גם

לקריאה נוספת

  • Collins Gem Flags (1994). Haper Collins Publishers pp 218. מסת"ב 0-00-470723-0

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דגל ויילס בוויקישיתוף

הערות שוליים