דגם מעגלי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: תרגמת.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

הדגם המעגלי (נקרא גם דגם קונצנטרי), שנודע גם בשם: דגם בורג'ס, הוא אחת התאוריות המוקדמות בתכנון ערים. הוצג לראשונה בשנת 1925 על ידי הסוציולוג ארנסט בורג'ס.

הדגם

תאוריית "נקודת שווי ערך הקרקע" של פון תינן

בהתבסס על תאוריית האקולוגיה האנושית שנעשתה על ידי בורג'ס והתמקדה בשיקגו, היה זה הראשון לתת הסבר על חלוקת קבוצות חברתיות בתוך אזורים עירוניים. דגם זה מציג טבעות מעגליות המתארות שימוש בקרקעות עירוניות בצורה מעגלית המתחילה מהעיגול הפנימי שבו נמצא מרכז העסקים הראשי וממנו יוצאים מעגלים העוסקים בתחומים אחרים. זוהי למעשה המשך רעיונו של הכלכלן הגרמני יוהאן היינריך פון תינן שפיתח את תאוריית נקודת שווי ערך הקרקע. הדגם בשימוש קרקעות פותח במאה ה-20 והתנגד לדגם המגזרי ולדגם הרב קוטבי.

התוכנית מתחלקת לפי האזורים הבאים:

בורג'ס ציין לעיתים קרובות כי יש קורלציה בין המרחק ממרכז העסקים הראשי לבין העושר של האזור המיושב, משפחות אמידות נוטות לחיות הרבה יותר רחוק מן העסקים במחוז המרכזי. כמו העיר שגדלה, בורג'ס גם ציין כי מרכז העסקים הראשי יגרום להרחבתו כלפי חוץ, זה בתורו נאלץ להוסיף טבעות אחרות כדי להרחיבו החוצה. הדגם מפורט יותר לחלק את מרכז העיר המרכזית המסורתית לפיה העיר היא "עיר ראשית (עיר ראשה)", העיר יוצאת כלפי הטבעת החיצונית ברמת מגורים גבוהה, הכוללת את מרכז העיר.

בורג'ס פיתח תאוריה לפיה הצעה של שכר הדירה מבוססת על הסכום שאנשים ישלמו עבור הקרקע. ערך זה מבוסס על הרווחים כי הם השגה מתוך שמירה על העסק על אדמה. במרכז העיר יהיה המספר הגבוה ביותר של לקוחות ולכן היא רווחית עבור פעילות קמעונאית. מרכזי ייצור ישלמו מעט פחות עבור הקרקע כפי שהם מתעניינים רק עבור נגישות העובדים ועבור הסחורה. שימוש קרקעות למגורים ייקח בחשבון את הקרקע שמסביב.

ביקורת

הדגם גרם לקריאת תיגר על ידי גאוגרפים רבים העוסקים בגאוגרפיה עירונית בזמננו. ראשית, הדגם לא עובד גם עם ערים מחוץ לארצות הברית, ובמיוחד עם אלה שפותחו תחת הקשרים היסטוריים שונים. בגלל שינויים כגון קידום תחבורה, טכנולוגיית מידע, והשינוי בכלכלה הגלובלית, ערים מסודרות גם לפי אזור ברור (בית הספר לניתוח עירוני של לוס אנג'לס).

ראו גם


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0