דה פקטו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דֵּה־פַקְטוֹלטינית: De facto. בעברית: לְמַעֲשֶׂה) הוא ביטוי לטיני שמשמעו "בפועל" או "למעשה". משתמשים בו לרוב כדי להבדילו מדה יורה (שמשמעו "להלכה" או "לפי החוק") כאשר מתייחסים לענייני חוק, שלטון או טכנולוגיה (בעיקר בקשר לתקנים) שנוצרו מתוך ניסיון משותף, או שפותחו בלעדי (או אפילו נגד) תקנות והגדרות.

כאשר דנים בענייני משפט, אז "דה יורה" מציין את לשון החוק, בעוד "דה פקטו" מציין את המצב בפועל. הביטוי "דה פקטו" משמש גם כדי לציין מצבים בהם אין חוק או תקן רלוונטי, אולם ישנו נוהג קבוע ומקובל (גם אם אינו בהכרח אוניברסלי).

דוגמאות להשוואה

  • בשונה ממדינות אחרות, בישראל ניתן רישיון פעולה רק לבורסה לניירות ערך בתל אביב. עם זאת, רשות ההגבלים העסקיים פרסמה החלטה בדבר אי הכרזה על הבורסה כעל מונופול[1].
  • "העם החליט קפה עלית"[2] היה סלוגן[3] מוכר מאד לקפה נמס של חברת עלית. הסיסמה הביעה את היותו של המוצר מונופול דה פקטו בישראל במחצית השנייה של המאה העשרים, בגלל צירוף של גורמים רבים. ואכן, לא ברור האם הסיסמה קדמה למצב דה פקטו, או שרק הצליחה להביע אותו.

הערות שוליים

  1. ^ רשות ההגבלים העסקיים, החלטה בדבר אי הכרזה על הבורסה לניירות ערך כמונופול, ‏13.11.1994
  2. ^ זהבה דברת, ‏"העם החליט קפה עלית" חוזר, באתר גלובס, 27 באפריל 1998, 18:19  •  קפה עלית, בדיוק כמו שאני אוהב, באתר שטראוס גרופ, ‏2013  •  כותבים שונים, TheMarker Cafe ← יובל לובנשטיין ← מסחר וקמעונאות - הסודות מאחורי המדפים ← הסודות מאחורי המדפים - "העם החליט קפה עלית", ברשת החברתית המקוונת TheMarker Café, ‏במהלך פברואר 2011
  3. ^ יעל גאוני, הברקה של פעם בחיים.הסלוגנים המסחריים הזכורים ביותר, כאלה שנטמעו הכי טוב בציבור הישראלי; ולמה גולדה מאיר לא אהבה את הסלוגן של עלית? באתר ynet, ‏13 באפריל 2001
US Department of Justice Scales Of Justice.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא חוק ומשפט. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.