דירוג פסיכוטכני ראשוני

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דירוג פסיכוטכני ראשוני (דפ"ר) הוא ציון שניתן על ידי צה"ל ומשטרת ישראל למועמדים לגיוס, שאמור לשקף את היכולת השכלית של המועמד. הציון ניתן על סמך סדרת מבחנים פסיכוטכניים.

קביעת הדירוג

מבחני הדפ"ר מבוצעים כיום באופן ממוחשב וכוללים עבור מועמדים לגיוס לצה"ל ארבעה מבחנים. ביצוע מהיר הוא מרכיב מרכזי במבחנים ובעלי לקות למידה זכאים להארכת זמן[1].

הדפ"ר ניתן מתוך סולם הכולל תשעה ערכים, שבצה"ל מוצגים על ידי הציונים 10-90. בעבר הציונים הוצגו בסולם 1 עד 9 כש-9 הוא הגבוה ביותר ומקבלי ציון מתחת ל-3 לא גויסו.

ציון הדפ"ר משמש כאחד המרכיבים המרכזיים, במשקל 50%, בקביעת קבוצת האיכות (קב"א) של המלש"ב[1], ובדרך כלל ניתנת לכל מועמד הזדמנות אחת בלבד לביצוע המבחנים ולא ניתן לעשות מבחן חוזר. לעומת זאת, מועמדים למשטרה יכולים לעשות את המבחן שוב לאחר שנה[2]. קיימים מגוון של אמצעים, כולל ספרים וקורסים, להכנה למבחני הדפ"ר.

עד שנת 2009 לא הובא ציון הדפ"ר לידיעת המועמד לגיוס. אולם בעקבות פסק דין שניתן בסוף שנת 2009 נמסרים ציוני הדפ"ר לידי המועמדים לגיוס לצה"ל[3].

בראשית ימי משטרת ישראל נדרשו מועמדים לגיוס למשטרה להיות בעלי דפ"ר של לפחות שלוש, אך באמצע שנות ה-60 הועלה הרף לדפ"ר של חמש[4]. עם זאת, דו"ח של מבקר המשרד לביטחון פנים מצא שבמקרים רבים גויסו מועמדים שלא עמדו בדרישות[5].

בסלנג מציינת המילה דפ"ר אדם בעל ציון דפ"ר נמוך.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0