האזור הנארקטי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מפת האזור הנארקטי

האזור הנארקטי הוא אחד משמונת האזורים האקולוגים (Ecozone) שמחלקים את שטח כדור הארץ. האזור הנארקטי כולל צפון אמריקה, גרינלנד והרמות שבצפון מקסיקו. דרום מקסיקו, דרום פלורידה, מרכז אמריקה והקריביים כלולים באזור הנאוטרופי, יחד עם דרום אמריקה. האזור מוגדר לפי דמיון בצומח ובבעלי החיים שמתקיימים בו.

תת אזורים

נוף טיפוסי במגן הקנדי: עצי מחט, אגמים, בצה וסלעים
נוף במדבר סונורן

האזור מחולק לארבעה תת-אזורים שמוגדרים כתחומים גאוגרפיים שעשויים לכלול כמה סוגי בתי גידול, אך כאלה שיש ביניהם זיקה חזקה, במיוחד ברמות גבוהות מרמת המין (סוג ומשפחה).

המגן הקנדי

המגן הקנדי משתרע לאורך חלקה הצפוני של יבשת אמריקה מהאיים האלאוטיים במערב עד ניופאונדלנד במזרח. תת-האזור כולל שטחי טונדרה וטייגה. שטח זה הוא החלק הקנדי של ממלכת הצמחייה ההולארקטית (Holarctic).

צפון-מזרח אמריקה

תת-אזור צפון-מזרח אמריקה כולל את השטחים המיוערים של מזרח ארצות הברית ושל דרום קנדה, את המישורים הגדולים, את ביומת יערות המחטניים הממוזגים שבדרום ארצות הברית ואת הסוואנה הסובטרופית של פלורידה. שטח זה הוא החלק האטלנטי הצפון אמריקאי של ממלכת הצמחייה ההולארקטית.

צפון-מערב אמריקה

תת-אזור צפון-מערב אמריקה כולל את היערות המחטניים הממוזגים שלאורך וההרים והחוף בדרום אלסקה, במערב קנדה ובמערב ארצות הברית מהחוף המערבי עד הרי הרוקי, כמו גם אזורים מדבריים שבמערב ארצות הברית, ממזרח להרי רוקי. שטח זה הוא חלק הרי הרוקי של ממלכת הצמחייה ההולארקטית.

צפון מקסיקו ודרום אמריקה הצפונית

תת-אזור צפון מקסיקו כולל את המדבריות שבצפון מקסיקו, את דרום קליפורניה ואת דרום-מערב ארצות הברית על שטחי המדבר שבו: מדבר מוהאבי, מדבר סונורן ומדבר צ'היהוואן. תת-האזור כולל גם את שטחי היער והבתה שבקליפורניה, את יערות האורן והאלון באזורים ההרריים של אריזונה ושל צפון מרכז מקסיקו. שטח זה הוא החלק המדריאני של ממלכת הצמחייה ההולארקטית.קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא האזור הנארקטי בוויקישיתוף

הערות שוליים