הארי פוטר (סדרת סרטים)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הארי פוטר
Harry Potter
הארי פוטר לוגואים.png
הלוגואים העבריים של סדרת הסרטים: העליון (סדרת הספרים, כרזות קולנוע לסרטים 1 ו-2, עטיפות מדיה ביתית של 1–4), האמצעי (כרזות קולנוע לסרטים 3–6, עטיפות מדיה ביתית של 5 ו-6) והתחתון (כרזות קולנוע ועטיפות של סרטים 7 א׳ ו-7 ב׳).
מבוסס על סדרת הספרים הארי פוטר מאת ג'יי קיי רולינג
בימוי כריס קולומבוס
אלפונסו קוארון
מייק ניואל
דייוויד ייטס
הופק בידי דייוויד היימן
ג'יי קיי רולינג
תסריט סטיב קלובס (1-4,6-8)
מייקל גולדנברג (5)
שחקנים ראשיים דניאל רדקליף
רופרט גרינט
אמה ווטסון
רייף פיינס
ריצ'רד האריס
מייקל גמבון
אלן ריקמן
טום פלטון
מגי סמית'
רובי קולטריין
מוזיקה ג'ון ויליאמס (1-3)
פטריק דויל (4)
ניקולאס הופר (5-6)
אלכסנדר דספלה (7-8)
צילום ג'ון סיל
מדינה בריטניה
ארצות הברית
חברה מפיצה האחים וורנר
הקרנת בכורה 4 בנובמבר 2001
שפת הסרט אנגלית
(ששת הסרטים הראשונים דובבו לעברית)
סוגה פנטזיה אפית
תקציב ‏$1
הכנסות ‏7,723,431,572BTC
הכנסות באתר מוג'ו [1]
סרטים בסדרה אבן החכמים
חדר הסודות
האסיר מאזקבאן
גביע האש
מסדר עוף החול
הנסיך חצוי-הדם
אוצרות המוות (חלקים ראשון ושני)

הארי פוטראנגלית: Harry Potter) היא סדרת סרטי קולנוע בריטית-אמריקאית פופולרית, המבוססת על שבעת ספרי "הארי פוטר" מאת הסופרת הבריטית ג'יי קיי רולינג. הסדרה מונה שמונה סרטים, מאחר שהסרט השביעי פוצל לשני סרטים באורך מלא. הזיכיון על הסרטים נמצא בחזקתה של חברת האחים וורנר, והמפיק הראשי הוא דייוויד היימן. שלושת השחקנים הראשיים בסדרה הם דניאל רדקליף, רופרט גרינט ואמה ווטסון, המגלמים (בהתאמה) את דמויותיהם של הארי פוטר, רון ויזלי והרמיוני גריינג'ר. נכון לאוגוסט 2016, סדרת הסרטים נמצאת במקום השלישי מבחינת הכנסות בהיסטוריה של הקולנוע (אחרי היקום הקולנועי של מארוול ומלחמת הכוכבים) אם לא מתחשבים באינפלציה, ונכון ל-2021 הניבה הכנסות של כשבעה מיליארד דולרים. כל סרטי הסדרה נמצאים, נכון ל-2021, ברשימת 50 הסרטים המכניסים ביותר (אם לא מתחשבים באינפלציה), כשהבכיר מביניהם הוא החלק השני של הסרט השביעי שנמצא במקום השביעי מבחינת ההכנסות.

צילומי הסרט הראשון החלו באוקטובר 2000, והצילומים האחרונים של סצנת האפילוג הסתיימו ב-21 בדצמבר 2010, ארבע שנים בדיוק לאחר התאריך שבו חשפה רולינג באתרה האישי את שמו של הספר האחרון בסדרה - הארי פוטר ואוצרות המוות.

הסרט האחרון שיצא במסגרת הסדרה הוא החלק השני של הארי פוטר ואוצרות המוות ביולי 2011, והוא הסרט היחיד בסדרה שזכה להכנסות של למעלה ממיליארד דולר ממכירת כרטיסים בקופות. זיכיון הסרטים מדורג במקום השלישי ברשימת הזיכיונות שוברי הקופות הגדולים בכל הזמנים[1].

חמישה סרטי פריקוול של הסדרה עתידים לצאת, אשר עלילתם מתרחשת 70 שנה לפני תקופת העלילה של הארי פוטר. הראשון מביניהם, חיות הפלא והיכן למצוא אותן, יצא לאקרנים ב-18 בנובמבר 2016.

הערות שוליים

  1. ^ Movie Franchises Index(הקישור אינו פעיל, 10.3.2021)