לשון ראשון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף הגיונריה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לשון ראשון הוא כנס שנתי בנושא השפה העברית הנערך בראשון לציון. הכנס נוסד בשנת 2008 והוא נערך במשך כשלושה ימים בהיכל התרבות ראשון לציון ובאולמות סמוכים.

ההחלטה להקים את הכנס צמחה בעיר ראשון לציון בשל הזיקה של העיר לשפה העברית. בראשון לציון נפתח בשנת 1886 בית הספר העברי הראשון בארץ ובעולם, בית הספר חביב, בו לימד אליעזר בן-יהודה, ואף גן הילדים הראשון בשפה העברית, תחת ניהולה של הגננת העברייה הראשונה אסתר שפירא.

בוועדת ההיגוי והעריכה של הכנס חברים ד"ר צביה ולדן, רוביק רוזנטל ואלי שנברג, ומספטמבר 2010 אלי גרינפלד הוא האחראי על הניהול אמנותי והפקת הכנס.

במסגרת הכנס נערכים דיונים אקדמיים העוסקים בשפה העברית, לצד הרצאות ופאנלים הפונים לקהל רחב יותר, וכן מופעי בידור שהשפה העברית נמצאת במרכזם.

במסגרת הכנס נערך טקס הענקתו של פרס ראש הממשלה ללשון העברית. הזוכים בפרס: אמציה פורת (2011), עמינדב דיקמן (2012), חיים באר (2013), רות אלמגור-רמון (2014), רונית גדיש (2015) ואבשלום קור (2016).

במסגרת הכנס מתקיימת גם ה"הגיונריה" - מפגש שנתי של מחברים ופותרים של תשבצי היגיון. ההגיונריה הראשונה נערכה בראשון לציון בשנת 2007, והחל משנת 2008 היא משולבת בכנס "לשון ראשון".[1] עם מחברי התשבצים המשתתפים במפגש נמנים יורם הרועה, אמנון בירמן, דקל בנו וליאור ליאני וכן יעקב פרוינד.

בשנת 2014 פרצה שערורייה זוטא כאשר שרת התרבות לימור לבנת פסלה את השתתפותו של הח"כ לשעבר יוסי שריד בפאנל על הומור, סאטירה ופוליטיקה שאליו הוזמן. בעקבות צעד זה ביטלו מוזמנים נוספים, דן שילון וב. מיכאל, את השתתפותם בפאנל.[2]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ יומם הגדול של המכורים לתשבצי היגיון: בין הפותרים נכונה תוגרל שלוות נפש, באתר הארץ
  2. ^ תמר רותם, ב' מיכאל ביטל השתתפותו בכנס "לשון ראשון", באתר הארץ, 16 בינואר 2014
Kamats.PNG ערך זה הוא קצרמר בנושא בלשנות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.