דגל טורקיה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף הדגל העות'מאני)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:מידע דגל

פרמטרים ריקים [ גודל תמונה ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

דגל טורקיה
Flag of Turkey.svg
כינוי Ay Yıldız (טורקית: כוכב ירח)
סוג הדגל דגל לאומי דגל לאומי
יחס אורך/גובה 2:3
הונף לראשונה 1844
מוטיבים עיצוביים שדה אדום, סהר וכוכב לבנים
גרסאות היסטוריות
דגל האימפריה העות'מאנית
1793 - 1844
Ottoman flag.svg
דגל היסטורי דגל לאומי דגל לאומי היסטורי

מקורו של דגל טורקיהטורקית: Ay Yıldız - "כוכב (ו)ירח") בדגל האימפריה העות'מאנית, וסמליו הם סמלים המזוהים עם טורקיה והאימפריה העות'מאנית כבר מאות בשנים: הצבע האדום הוא צבעה של טורקיה (או האימפריה לפניה) כבר מהמאה ה-13. הסהר והכוכב, שהם סמלים מוסלמיים, היו בשימוש כבר לפני שנים באסיה הקטנה, גם לפני עליית האסלאם. הדגל היה במקור סהר על רקע ירוק, אך דגל זה שונה בשנת 1793 כשהסולטאן סלים השלישי שינה את הרקע לאדום (והפריד בין דגל הח'ליפות הירוק - שנשמר לגורמי הדת; ודגל הסמכות ה"חילונית" האדום). בשנת 1844, עם תנועת הרפורמה (טנזימאט) באימפריה, הוסף הכוכב בצורתו הנוכחית. סמל הכוכב מגיע מתקופת קונסטנטין ונחשב לסמל של מרים, אם אותו האיש באותה תקופה.

אגדות שנקשרו במקורו של הדגל

לפי האגדה הובילה השתקפות ירח חובק כוכב, שהופיע בבריכות דם לאחר הקרב השני של קוסובו בשנת 1448 (הקרב בו הביסו העות'מאנים את הכוחות הנוצריים והקימו את האימפריה העות'מאנית במזרח אירופה עד סוף המאה ה-19), לאימוץ הדגל הטורקי על ידי הסולטאן מורט השני. אגדה אחרת מדברת על חלום של עות'מאן הראשון שבו הופיעו סהר וכוכב ממחזהו והתרחבו, ובכך בישרו את כיבוש קונסטנטינופול על ידי השושלת. ישנן לפחות שלוש אגדות נוספות באשר למקור הדגל[1]. אגדות אחרות טוענות שסהר וכוכב נראו בליל נפילת קונסטנטינופול לידי מהמט השני בשנת 1453. על פי אמונה אחרת, מייצג הסמל של הסהר והכוכב אירוע אסטרונומי נדיר, במהלכו נצפה כוכב הלכת נגה בקרבה רבה לירח - אירוע הנתפס כחזיון מלא יופי[2].

דגל טורקיה מתנוסס מעל לשער הכניסה לאוניברסיטת איסטנבול


השפעתו של הדגל הטורקי

מספר מדינות מוסלמיות אימצו בדגליהן את מוטיב הסהר והכוכב בדגל הטורקי, ובהן הרפובליקה הטורקית של צפון קפריסין, אזרבייג'ן, טורקמניסטן, לוב, אוזבקיסטן, אלג'יריה, תוניסיה, קומורו, פקיסטן, מלזיה, מאוריטניה והמלדיביים. דגל סינגפור כולל אמנם מוטיב של סהר וכוכב ואף משלב אדום ולבן בצבעיו, אך אין בינו לבין דגל טורקיה קשר ישיר.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.


הערות שוליים

  1. מתוך אתר Flagspot

  2. שגיאות פרמטריות בתבנית:Ynet

    פרמטרים ריקים [ 5 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית
    יגאל פת-אל, הירח כיסה את כוכב הלכת נוגה, באתר ynet, 18 ביוני 2007‬


En-wikipedia arms 8.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא סמלים ובנושא טורקיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.