הדיוויזיה התשיעית (סוריה)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הדיוויזיית המשוריינת התשיעית
Syrian-9thDIV-TRF.svg

סמל הדיוויזיוה ה-9
פרטים
מדינה סוריהסוריה  סוריה
שיוך Flag of the Syrian Arab Army.svg הצבא הסורי
סוג דיוויזיה
אירועים ותאריכים
הקמת היחידה 1970
מלחמות מלחמת יום הכיפורים
מלחמת המפרץ
מלחמת האזרחים בסוריה
נתוני היחידה
ציוד עיקרי טנקים

הדיוויזיה המשוריינת התשיעית של הצבא הסורי, היא דיוויזיית שריון סורית אשר לחמה במלחמת יום הכיפורים ובמלחמת המפרץ ומשתתפת כיום במלחמת האזרחים בסוריה.

היסטוריה

הדיוויזיה הוקמה בשנת 1970, ונקראה במקור דיוויזיית חיל הרגלים התשיעית, אם כי על פי הרכבה היא הייתה למעשה דיוויזיית שריון. ב-1973 השתתפה הדיוויזיה במלחמת יום הכיפורים ובמתקפה על רמת הגולן בתחילת המלחמה. הדיוויזיה תקפה את מרכז הרמה, לצד הדיוויזיה ה-5 שתקפה את הגזרה הדרומית והדיוויזיה ה-7 שתקפה את הצפון. תחת פיקוד הדיוויזיה היו בדרג הראשון החטיבה הממוכנת ה-52 (עם 41 טנקים) בחלק הצפוני של הגזרה והחטיבה הממוכנת ה-33 (עם 41 טנקים) בחלקה הדרומי של הגזרה. מאחורי חטיבות הדרג הראשון היו שתי חטיבות דרג שני; החטיבה המשורינת ה-43 (עם 95 טנקים) והחטיבה המשוריינת ה-51 (עם 95 טנקים), שסופחה לדיוויזיה. על הדיוויזיה פיקד במהלך המלחמה חסן טורקמאני. במהלך מלחמת המפרץ הדיוויזיה הוצבה כחלק מהעתודה הצפונית של הפיקוד הערבי המאוחד, והשתתפה במעט קרבות.

הדיוויזיה נלחמת כיום במלחמת האזרחים בסוריה במסגרת הכוחות הנאמנים למשטר בשאר אל-אסד.[1][2] היא השתתפה בקרבות בנפת אדלב בין 2012-2013, במתקפה בדרום סוריה בין פברואר למרץ 2015, ובמתקפת דרעא ו א-סווידא ביוני של אותה שנה.

הערות שוליים

T-34 76 Westerplatte p d.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא צבא. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.