הדרך לשעבוד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הדרך לשעבוד
The Road to Serfdom
הדרך לשעבוד עטיפת הספר.jpg
מידע כללי
מאת פרידריך האייק
הוצאה
תאריך הוצאה 1944
מספר עמודים 200
הוצאה בעברית
הוצאה הוצאת שלם
תאריך 1998
תרגום אהרן אמיר

הדרך לשעבוד הוא ספר פילוסופי-כלכלי מאת הכלכלן וחתן פרס נובל לכלכלה פרידריך האייק, שפורסם בשנת 1944, הספר נחשב לאחד מספרי ההגות המדינית החשובים של המאה העשרים. הוא היה אחד הביטויים הראשונים והמשמעותיים ביותר של ביקורת שיטתית ומקיפה על תפיסת הריכוזיות הכלכלית והפוליטית.

על הספר

הספר הופיע במהלכה של מלחמת העולם השנייה, בספר נטען כי מאחר שסוציאליזם מתבסס על שליטה ממשלתית בחיים הכלכליים, קיימת סכנה חריפה כי שליטה זו תוביל לשלטון טוטליטרי בכלל. הסוציאליסטים הבריטיים שמנסים לקדם מדיניות של שליטה ממשלתית בחיי האנשים, מטיפים למדיניות הדומה מאד לזו שהטיפו לה בשנות העשרים בגרמניה. ולא אחת משטרים טוטליטרים נוצרים כתוצאה מהתדרדרות איטית שנשענה לא פעם על כוונותיהם הטובות של אלו שניסו להגשים את הסוציאליזם הלכה למעשה.

הספר יצא לאור במקור עבור הקהל הבריטי בהוצאת Routledge במרץ 1944 בבריטניה ולאחר מכן על ידי אוניברסיטת שיקגו בספטמבר 1944. ההדפסה הראשונית של 2,000 עותקים, אזלה במהירות, ו -30,000 עותקים נמכרו תוך חצי שנה. מאז יצא לאור הספר נמכר במיליוני עותקים ותורגם לעשרות שפות.

לספר הייתה השפעה משמעותית על השיח הכלכל-פוליטי השמרני של המאה ה-20. במיוחד השפיע על עיצוב התפיסות הכלכליות והפוליטיות של הנאו-ליברליזם שנחשב בסיס למדיניות רונלד רייגן בארצות-הברית ומרגרט תאצ'ר בבריטניה, ועל תהליך המעבר של מדינות מזרח אירופה מן השיטה הכלכלית הקומוניסטית אל השוק החופשי.

הספר נחשב כספר הראשון שנתן תוקף מדעי לתפיסת השוק החופשי.[1]

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הדרך לשעבוד בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ ג'ון קנת גלבריית, חברת השפע, הוצאת עם עובד, תשל"ב, בפתיחת המבוא