מסדה (הוצאת ספרים)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף הוצאת מסדה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוגו הוצאת מסדה

מסדה היא הוצאת ספרים שהוקמה בשנת 1930 על ידי ברכה פֶּלִאי והייתה מהוצאות הספרים המובילות ביישוב ובישראל.

היסטוריה

ההתחלה

בשנת 1930 החלה פלאי את פעילותה של מסדה בביתה. ב-1932 ייסדה את ההוצאה רשמית ברחוב הרצל 2 בתל אביב והקימה את דפוס פלאי, שבו הודפסו ספרי ההוצאה.

המיזם הראשון שהפיקה ההוצאה היה "האנציקלופדיה הכללית", שהכרך הראשון שלה הודפס בסוף 1934[1] במהדורה של 5,000 עותקים. עד אז הודפסו ספרים ביישוב במהדורות של עד 1,000 עותקים. היקף המהדורה אפשר למכור את הכרכים בזול. הנייר, הכריכה והתמונות של הכרכים הודפסו באיכות טובה מן המקובל והופצו למנויים ששילמו בתשלומים של 15 גרושים בחודש. כרך שני יצא לאור ביולי 1935[2]. האנציקלופדיה כללה ששה כרכים שהופיעו במהלך שלוש השנים הבאות עד סיומה בספטמבר 1937[3]. בכתיבת הערכים היו מעורבים טובי המדענים ביישוב ועורכיה היו דוד קלעי ופרופ' יוסף קלאוזנר.

האנציקלופדיה שוּוקה בשיטות חדשניות, שלא נודעו עד אז ביישוב – הפצה ארצית על ידי סוכני מכירות מדלת לדלת (סוכנים-נוסעים) וכן שיווק לוועדי עובדים ומוסדות. מסדה המשיכה למכור את האנציקלופדיה (60,000 עותקים) במשך 15 שנים, עד אשר הוחלט להפסיק את המכירות לטובת האנציקלופדיה העברית.

המיזם השני של הוצאת מסדה הייתה אנציקלופדית "נעורים" לנוער שהכרך הראשון שלו יצא במאי 1938[4].

בשנת 1939 רכשה פלאי את הוצאת שטיבל.

פלאי שיתפה פעולה עם גופים נוספים, הבולט שבהם היה מוסד ביאליק. במסגרת שיתוף פעולה זה הופקו "מלחמות היהודים" של יוספוס פלביוס, וכן סדרת ספרי אמנות הציור בצבע, שכללה כרכים על רפאל, מיכלאנג'לו ולאונרדו דה וינצ'י. במסגרת שיתוף פעולה זה הופקו גם ספריית "רמון", שכללה ספרי מופת מתורגמים במחירים עממיים (כמו ספרי פינגווין באנגלית) וספריית "לגבולם", שבה הופיעו מיטב היצירות של סופרים יהודים בתרגום לעברית.

בשנת 1961 הוקמה חברת הבת "מסדה פרס" ונרכשה חברת "היסטוריה" (שעסקה בהוצאת היסטוריה של עם ישראל). יצחק ברש יזם את הוצאתה לאור של סדרת הספרים "ספריית מצפן לנוער" החל משנת 1965. בשנת 1980 הוקמה חברת "יד לתלמוד".

אנציקלופדיות

בשנת 1935 החלה הכנת "אנציקלופדיה נעורים", שהתבססה על מקור אנגלי, כללה שישה כרכים ונמכרה ב-100,000 עותקים במהלך השנים הבאות. מיזמים נוספים מרובי-כרכים נוספים היו תנ"ך בפירוש ש"ל גורדון, "אנציקלופדיה מסדה" בחמישה כרכים, אנציקלופדיה תרבות, אנציקלופדיה יודאיקה בעריכת פרופסור ססיל רות, אנציקלופדיה לנוער "אביב", האנציקלופדיה לפסיכולוגיה והיסטוריה של המוזיקה באירופה. גולת הכותרת במפעל האנציקלופדיות של מסדה היא האנציקלופדיה העברית. בשנת 1947 הוקמה "החברה להוצאת אנציקלופדיות בע"מ", בראשה עמד אלכסנדר פלאי, בנה של ברכה פלאי. במהלך מלחמת העצמאות נמשכה העבודה על האנציקלופדיה העברית בדירתו של אלכסנדר בירושלים, ששימש גם כמנהל המערכת שלה. הוא נותר בתפקידו עד שנות ה-80 של המאה ה-20.

הנהלה

מאיר פלאי, בעלה של ברכה, שב לעסק המשפחתי עם התבססות ההוצאה ושימש כמנכ"ל משנת 1943 ועד למותו באפריל 1958. בשנת 1943 נשא יצחק ברש (בנו של הסופר אשר ברש) את שרה, בתם של בני הזוג פלאי, לאישה, ולאחר מכן החל לנהל בירושלים בית דפוס של ההוצאה. לאחר פטירתו של מאיר פלאי נטל ברש את ניהול בתי הדפוס ברמת גן ובגבעתיים לידיו וכן ניהל את מחלקת הכנת כתבי היד לדפוס ונטל חלק בניהול הוצאת מסדה. מאוחר יותר יזם ברש את ריכוז הדפוס, ההנהלה ושאר המחלקות של מסדה בגבעתיים.

ברכה פלאי פרשה מניהול מסדה בתחילת שנות ה-80, לאחר יום הולדתה ה-90, וחילקה את הממלכה העסקית שלה לשניים: הוצאת "מסדה" המחלקה העברית, עברה לניהולו של נכדה יואב ברש, ו"מסדה פרס" (הוקמה בשנת 1961) שכללה את האנציקלופדיה העברית והמחלקה האנגלית עברה לידי בנה אלכסנדר. מצבה הכלכלי של הוצאת מסדה הורע והיא סגרה את שעריה. בשנת 2002 רכשה הוצאת מודן חלק מזכויות הספרים של מסדה.

בשנת 2010 הוקמה מסדה מחדש, כמנכ"ל משמש יואב ברש.

להוצאה הייתה גם רשת חנויות ספרים ברחבי הארץ. כיום עדיין קיימות שתי חנויות ספרים פרטיות הנושאות את שם ההוצאה: מסדה בית-שמש ורעננה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים