הכוחות המזוינים של טורקיה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הכוחות המזוינים של טורקיה
כוחות פעילים 612,900 (2008)
כוחות מילואים 565,000 (2008)
תקציב
תקציב שנתי 46.6 מיליארד דולרים (2011)
אחוזי תמ"ג 5.3% (2011)

הכוחות המזוינים של טורקיהטורקית: Türk Silahlı Kuvvetleri או בקיצור TSK) מורכבים משלוש זרועות - הצבא הטורקי, חיל האוויר הטורקי וחיל הים הטורקי. בנוסף לשלוש הזרועות המרכזיות, הכוחות כוללים גם את הז'נדרמריה הטורקית ואת משמר החופים הטורקי.

טורקיה היא חברה בארגון נאט"ו מאז ה-18 בפברואר 1952. הצטרפותה לארגון הייתה אחת הגורמים לארגון מחדש ולתהליך מודרניזציה. בשנות ה-80 התבצע ארגון מחדש נוסף עם קליטת מערכות נשק מתקדמות.

הכוחות המזוינים של טורקיה הם השניים בגודלם בעולם מבין חברות נאט"ו לאחר צבא ארצות הברית עם כוח הנאמד בשנת 2015 בכ-639,551 חיילים בשרות סדיר. טורקיה מחזיקה כ-37,000 חיילים בחלקו הצפוני של האי קפריסין.

על פי ההערכות, טורקיה מחזיקה בעשרות פצצות גרעיניות בסיס חיל האוויר הטורקי אינג'ירליק, אך במקרה של עימות גרעיני, השימוש בהם טעון אישור של נאט"ו.

ראש המטות המשולבים של טורקיה הזמני הוא הגנרל אומיט דונדר (Ümit Dündar), שמונה לתפקיד בעקבות ניסיון ההפיכה הצבאית.

היסטוריה

עם נפילתה של האימפריה העות'מאנית והקמת הרפובליקה המודרנית תחת הנהגתו של מוסטפא כמאל, החליפו הכוחות המזוינים של טורקיה את הצבא העות'מאני. טורקיה אמנם לא השתתפה בלחימה מלחמת העולם השנייה, אך הייתה דרוכה ומוכנה למקרה של התקפה גרמנית על שטחה.

ב-1950 השתתפו כוחות טורקיים בלחימה במלחמת קוריאה. ב-1974 פלשה טורקיה לקפריסין במטרה להגן על המיעוט הטורקי החי באי וכדי למנוע מהלך של איחוד האי עם יוון. עד היום מוצבים כוחות טורקיים על האי.

בשנות ה-80 החל תהליך מודרניזציה שני הנמשך עד היום במהלכו החלו הכוחות הטורקיים לקלוט מערכות נשק מתקדמות. בנוסף, התעשייה הצבאית המקומית נוסדה ואחת ממטרות תהליך המודרניזציה היא הפיכתה של טורקיה לעצמאית בתחום ייצור מערכות נשק.

יעד תקיפה עיקרי של הכוחות המזוינים של טורקיה בתחילת המאה ה-21 הוא הכורדים שבצפון עיראק, המותקפים בנימוק שהם מתארגנים לפעולות טרור נגד טורקיה.[1]

זרועות

הצבא הטורקי

הצבא הטורקי הוא אחד מהצבאות הגדולים בעולם ונכון ל-2018 והחמישי בגודלו מבין החברות בארגון נאט"ו.

חיל האוויר הטורקי

חיל האוויר הטורקי נמנה עם חילות האוויר הוותיקים בעולם והחיל הגדול ביותר באירופה. מבין טייסי העבר יש לציין את סביהה גקצ'ן שהייתה לטייסת הקרב הראשונה בהיסטוריה.

חיל הים הטורקי

חיל הים הטורקי הוא אחד מחילות הים הגדולים באגן הים התיכון והחזק מבין חילות הים של המזרח התיכון.

הצבא הטורקי כגורם השפעה פוליטי

באופן מסורתי, הצבא הוא מוסד פוליטי משמעותי, ונחשב כמגן הרפובליקה של אטאטורק. על פי חוק, הצבא אמור להגן על החוקה הטורקית ועל אחדות המדינה, ולפיכך הוא ממלא תפקיד פוליטי דרך המועצה לביטחון לאומי, כמגינה על אופיה האחדותי והחילוני של הרפובליקה, ועל הרפורמות של אטאטורק. דרך המועצה, הצבא משפיע על מדיניות ההגנה כנגד כל איום על המדינה, כולל בדלנות אתנית או קיצוניות דתית.

בשנים האחרונות, רפורמות הביאו למאמצים להחליש את האחריות של הצבא בפני החוקה, תחת תוכנית של התאמה לדרישות האיחוד האירופי ונוכחות אזרחית גוברת במועצה לביטחון לאומי. למרות ההשפעה הרבה שלו בנושאים אזרחיים, הצבא זוכה לתמיכה חזקה מהאומה, ונחשב כמוסד שזוכה לאמון הרב ביותר.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ [https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3512959,00.html טורקיה: כל כוחותינו שבו מצפון עיראק], באתר ynet, 29.2.2008
    רויטרס, [https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3892127,00.html טורקיה תקפה מורדים כורדים בצפון עיראק], באתר ynet, 20.5.2010
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0