רבי הלל ריבלין

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף הלל ריבלין משקלוב)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי הלל ריבלין משקלוב
לידה 16 בספטמבר 1757
ב' בתשרי ה'תקי"ח
פטירה 2 ביוני 1838 (בגיל 80)
ט' בסיוון ה'תקצ"ח
חיבוריו ספר קול התור

רבי הלל ריבלין ("ריבאלס")[1] משקלוב (ב' בתשרי ה'תקי"ח - 16 בספטמבר 1757 - ט' בסיוון ה'תקצ"ח - 2 ביוני 1838), תלמיד הגאון מווילנה על פי מסורת משפחת ריבלין. לפי מסורת זו היה גם ממנהיגי גלי עליית תלמידיו לארץ ישראל בתחילת המאה ה-19. היסטוריונים מערערים כיום על מסורות משפחתיות אלו.

אביו של רבי הלל, רבי בנימין ריבלין משקלוב, היה בן דודו של הגאון מווילנה ותלמידו.

לפי מסורת משפחת ריבלין, בשנת ה'תקמ"ב (1782) נוכח הגאון מווילנה שאין באפשרותו לעלות לארץ ישראל בעצמו, והעמיד את ר' הלל בראשות תנועת "חזון ציון" שתייסד עלייה לארץ ישראל, ומסר לו את "סודות הגאולה". על פי מסורת זו עמד ר' הלל בראש עליית תלמידי הגר"א לארץ ישראל בשנת תקס"ט (1809). עם זאת למסקנתו של ההיסטוריון אריה מורגנשטרן, מסורת משפחתית זו מוטעית, ור' הלל עלה לארץ רק בשנת ה'תקצ"ב (1832), וגם זאת, ללא כל קשר לקירוב הגאולה[2].

נישא לציפורה (ציפא), בתו של משה יוזל'ס ביחווער. בנם, הרב משה ריבלין, שימש כרבה של העדה האשכנזית בירושלים בין השנים ת"ר- תר"ו (18401846). חתנו הוא הנדיב והעסקן שמריהו לוריא ממוהילב, חותנם של הרב דוד פרידמן ויחיאל מיכל פינס.

צאצאיו בני הדורות הבאים, ובראשם נינו רבי יוסף (יושעה) ריבלין, המשיכו בדרכו, והיו המתיישבים הראשונים מחוץ לחומות העיר העתיקה של ירושלים.


Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – ספר קול התור

את שיטת הגאולה שקיבל מרבו, הגר"א, ערך רבי הלל בספר "קול התור". על מסורות אלו ועל אותנטיות ספר זה יצאו עוררין במהלך השנים. (ראה: הרב משה שטרנבוך, שו"ת תשובות והנהגות כרך ד', סימן שכח)

מאז הוצאת הספר כנספח לספר "התקופה הגדולה" על ידי הרב מנחם מנדל כשר מהווה "קול התור" בסיס לשיטת "גאולה בדרך הטבע". רבים בציונות הדתית נוהגים לצטט מספר זה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ כך מובא בספר בספר קול התור בפרק ה' חלק ראשון
  2. ^ אריה מורגנשטרן, שתי מסורות על ראשית עליית תלמידי הגר"א, בתוך גאולה בדרך הטבע, י-ם תשנ"ז, עמ' 55-28.
Scroll 2 (PSF).png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0