ירושלים

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: יש להפריד לשני ערכים, ירושלים סתם יכלול את הנאמר עליה במקורות, וירושלים (חול) את המציאות שלה כעיר בימינו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ירושלים
Emblem of Jerusalem.svg
סמל עיריית ירושלים
Flag of Jerusalem.svg
דגל עיריית ירושלים
David's Tower 1.jpg
חומות העיר העתיקה
Israel Supreme Court.jpg
בית המשפט העליון
שם בערבית الْقُدْس/أُورُشَلِيم
מחוז ירושלים
מעמד מוניציפלי [[עירייה]]
ראש היישוב ניר ברקת
גובה ממוצע ‎715‏ מטר
תאריך ייסוד האלף ה-2 לפנה"ס
סוג יישוב עיר 500,000 תושבים ומעלה
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לדצמבר 2015[1]
  - אוכלוסייה 865,721 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה
‎1.9%‏ בשנה עד דצמבר 2015
  - צפיפות אוכלוסייה 6,903 תושבים לקמ"ר
תחום שיפוט 125,420 דונם
(למפת ירושלים רגילה)
Jerusalem location map.svg
 
ירושלים
ירושלים
31°46′58″N 35°13′10″E / 31.7826486094088°N 35.2193299014651°E / 31.7826486094088; 35.2193299014651
מדד חברתי-כלכלי - אשכול 4 מתוך 10
מדד ג'יני 0.4328
לאום ודת
יהודים: 61.3%ערביי ישראל|ערבים-אסלאם|מוסלמים: 35.7%ערביי ישראל|ערבים-נצרות|נוצרים: 1.5%דרוזים: 0%אחרים: 1.5%Circle frame.svg
לפי הלמ"ס נכון לדצמבר 2014
אוכלוסייה לפי גילאים
 
 
 
 
 
 
 
 
 
0 10 20 30 40 50 60 70
גילאי 0 - 4 12.6%
גילאי 5 - 9 11.0%
גילאי 10 - 14 10.2%
גילאי 15 - 19 9.5%
גילאי 20 - 29 16.5%
גילאי 30 - 44 16.5%
גילאי 45 - 59 11.6%
גילאי 60 - 64 3.3%
גילאי 65 ומעלה 8.7%
לפי הלמ"ס נכון לדצמבר 2014
חינוך
סה"כ בתי ספר 693
–  יסודיים 374
–  על-יסודיים 398
תלמידים 190,859
 –  יסודי 118,657
 –  על-יסודי 72,202
מספר כיתות 7,756
ממוצע תלמידים לכיתה 25
לפי הלמ"ס נכון לשנת ה'תשע"ד (2013‏-2014)
פרופיל ירושלים נכון לשנת 2014 באתר הלמ"ס
http://www.jerusalem.muni.il

יְרוּשָׁלַיִם[2]ערבית: الْقُدْس (מידע · עזרה),[3] או أُورُشَلِيم[4]) היא עיר מלוכה של מלכות ה' בעולם. העיר הייתה כזו במשך רובו של האלף הרביעי והיא עתידה לחזור להיות כך בימות המשיח. במשך האלף החמישי הייתה העיר מושא געגועיו של עם ישראל ואף הנצרות ואסלאם הסוני למדו וקיבלו מהיהדות שירושלים היא עיר הקודש. משום מרכזיותה בעולמם של המאמינים, הייתה העיר מוקד למלחמות וכיבושים הנמשכים עד עצם היום הזה. משנות הת"ק לאלף השישי החלו יהודים רבים לשוב ולהתיישב מחדש בירושלים, מאז אמצע שנות הת"ר התפתחו סביב העיר העתיקה שכונות העיר החדשה, אשר כיום מהוות את רובה המוחלט של העיר. במרכזה של ירושלים השלמה עומד הר הבית, שמפריד בין מערב ירושלים למזרח ירושלים.

ירושלים שוכנת בהרי יהודה, על קו פרשת המים הארצי של ארץ ישראל, בין הים התיכון לים המלח, ברום של 570[5] עד 857[6] מטר מעל פני הים.

ירושלים כיום משמשם גם כעיר הבירה של מדינת ישראל והעיר הגדולה ביותר בה, עם 865,720 תושבים (נכון לשנת ה'תשע"ה).[7] בירושלים שוכנים מוסדות הממשל של ישראל: הכנסת, בית המשפט העליון, משכן הנשיא ובית ראש הממשלה.

בשנת ה'תשמ"א הוכרזה העיר העתיקה של ירושלים כאתר מורשת עולמית על ידי ארגון אונסק"ו של האומות המאוחדות, והיא נמצאת ברשימת האתרים בסיכון.

תוכן עניינים

מקור השם

אורושלֵם (ú-ru-sa-lim) במכתבי אל-עמארנה, המאה ה-14 לפני הספירה. (מכתב 287, מאת עַבְּדִ-חֶבָּה מלך ירושלים, שורה 61)

בעברית

התעודות הראשונות בהן נזכר שמה של ירושלים במידה רבה של ביטחון, בצורה הדומה לשם העברי הן כתבי המארות המצריים. שמה של העיר מופיע בכתבי המארות כ"אשאמם" שאותו יש לקרוא ככל הנראה כ"רֻשַׁלִמׁם". זמנן של תעודות אלה מקביל לתקופה שבה על פי הממצא הארכאולוגי בוצרה לראשונה הגבעה עליה קמה העיר - בתקופה שמיד לאחר המבול לערך. מאוחר יותר מופיע שמה של העיר כ"אורוסלימה" במכתבי אל עמרנה מן חציו השני של האלף השלישי.

על פי המדרש[8], השם "ירושלים" הוא צירוף של השם בו אברהם קרא לה, "הר ה' יראה", עם השם "שלם" בו שם בן נח קרא לה, וכך נוצר השם המלא של העיר, המופיע בתנ"ך בדרך כלל כ"ירושלם". במקרא מופיע שם העיר (חוץ מארבעה מקומות) בכתיב חסר, ללא יו"ד, מה שמרמז לכאורה על הקריאה הקדומה "ירושלֵם" (בדומה לשמה בארמית). עם זאת, הקרי הוא "ירושלים", וכך הוא גם שמה של העיר אצל חז"ל. על פי המסורת, ירושלים היא עיר מוקפת חומה מימות יהושע בן נון.

לירושלים שמות רבים. על פי המדרש, ישנם 70 שמות עבריים לעיר. העיקרים שבהם הם: יְרוּשָׁלַיִם, שָׁלוֹם, יִרְאֶה, יְבוּס, צִיּוֹן, חֶפְצִיבָהּ, מְשׂוֹשׂ תֵּבֵל, יְרוּשָׁלִַם (ללא י') יְפֵה נוֹף וְעִיר דָּוִד.

בדומה לציון ארץ ישראל בשם "הארץ" ובית המקדש בשם "הבית", גם ירושלים נזכרת במקורות בשם "העיר" בה"א הידיעה, ללא ציון שמה (הגמרא, מסכת תענית כו: "חמשה דברים אירעו את אבותינו בשבעה עשר בתמוז... בשבעה עשר בתמוז נשברו הלוחות, ובטל התמיד, והובקעה העיר...").

בשפות אחרות

מטבע המציין את ייסוד COLonia AELia CAPITolina, ועליו חרישת גבולותיה, כמקובל בעולם הרומי, ובצד השני דמותו של אדריאנוס

בתרגום השבעים מופיע שמה של ירושלים בצורה ירוסלם (Ιερουσαλήμ) או היירוסולימה (Ἱεροσόλυμα). במקרה, פירוש המילה "היירוס" (ἱερός) ביוונית הוא "קדוש", וייתכן שכך פורש שמה של ירושלים בפי דוברי יוונית. בתרגומו של הירונימוס לתנ"ך, המכונה "וולגטה", מתורגם השם ירושלים ל"היירוסלם" (Hierusalem), שהוא תעתיק ללטינית של הגרסה היוונית של השם. שמה של ירושלים ברוב לשונות אירופה העכשוויות נגזר מהשם היווני או הלטיני, בשינויים פונטיים, המשתקפים גם בכתיב.

בשנת 130 הקים הקיסר הרומי אדריאנוס על חורבות ירושלים מושבה רומית, וכינה אותה "קולוניה איליה קפיטולינה" (Colonia Aelia Capitolina). "קולוניה" בלטינית פירושה "מושבה", Aelius היה שם משפחתו של אדריאנוס, ואילו הרכיב השלישי בשם הוקדש לאל הרומי יופיטר, ששמו המלא בלטינית: Iuppiter Capitolinus (על שם גבעת הקפיטולין ברומא). השם הלטיני היה בשימוש כמה מאות שנים, כפי שמעידים כתבים מוסלמיים בערבית מהתקופה הסמוכה לכיבוש המוסלמי של ירושלים, אולם הוא נשכח זמן מה לאחר מכן.

השם הנפוץ ביותר לירושלים בערבית בקרב מוסלמים הוא "אל-קודס" (القـُدْس) שפירושו המילולי הוא "הקדושה" ואילו בקרב נוצרים נקראת העיר "אורשלים" (أورشليم) וכך היא מכונה אף בתרגום התנ"ך והברית החדשה לערבית. בהקשרים דתיים אסלאמיים מכונה ירושלים בערבית: القدس الشريف ("אל-קודס א-שריף"), כלומר "ירושלים הנכבדת" או "ירושלים הנעלה". במקורות אסלאמיים רבים מוזכרת העיר בשם "בית אלמקדס" (بيت المقدس) המבוסס על "בית המקדש" העברי. שם זה מצוי בשימוש גם בשפה הפרסית, אם כי השם השכיח בפרסית לירושלים הוא "אורשלים".

שם העיר באנגלית, צרפתית וגרמנית הוא Jerusalem (אותו כתיב, אך הגיה שונה בשפות השונות); בלטינית: Hierosolyma; ביוונית מודרנית: Ιεροσόλυμα; בספרדית: Jerusalén; באיטלקית: Gerusalemme; ברוסית: Иерусалим.[9]

קדושתה של ירושלים

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ירושלים בהלכה
יהודים מתפללים בכותל המערבי

ירושלים היא העיר הקדוש . קדושתה נובעת מכך שזהו המקום בו בחר הבורא לשכן את שכינתו ושמו (ועל כן היא נקראת בתהילים עיר האלוקים), כמו כן מהעובדה ההיסטורית שבירושלים שכן בית המקדש הראשון באלף הרביעי. בזמן שבית המקדש היה קיים, היו קרבנות שהיו מותרים באכילה רק בין חומות העיר. במסורת חז"ל נאמר גם שאבן השתיה, שהייתה מתחת לקודש הקודשים, היא הסלע שממנו הושתת כל העולם, ומקום עקידת יצחק.

ירושלים אינה מופיעה בחמשת חומשי תורה בשמה, אלא כ"הַמָּקוֹם אֲשֶׁר יִבְחַר ה' אֱלֹהֵיכֶם בּוֹ לְשַׁכֵּן שְׁמוֹ שָׁם" (ספר דברים, פרק י"ב), אם כי יש השערה לפיה העיר "שָלֵם" הנזכרת בספר בראשית (י"ד, י"ח) היא ירושלים. עם זאת, העיר מוזכרת פעמים רבות בשאר ספרי התנ"ך (667 פעמים), ומספר דומה גם במשנה, בתלמוד, ובתפילות. כמו כן היא מופיעה בשם "ציון". רבים הם המייחסים את "הר המוריה" מקום עקידת יצחק, להר הבית.

שנן כמה מצוות הכרוכות בירושלים, כאשר כולן סובבות סביב ריכוז הפולחן ובניית בית המקדש שם. המצווה המרכזית היא העלייה לרגל, שלוש פעמים בשנה, בחג הפסח, בחג השבועות ובחג הסוכות (שמות, כ"ג, י"ז). בבית המקדש יש גם להקריב את כל הקורבנות המוטלים על האדם - עקב נדר או חטא. בנוסף, יש מצווה להביא ביכורים לירושלים (שם כג, יט) וכן מצווה להביא את פירות השנה הרביעית לנטיעת העץ ולאוכלה בירושלים - נטע רבעי. כמו כן, יש מצווה להביא בשנים מסוימות את המעשר השני ולאוכלו בירושלים. כאשר ישנן מחלוקות, מצווה להגיע לבית הדין הגדול בירושלים, כדי לבררן בפניו (דברים, י"ז, ח').

בנוסף יש מצווה בתפילה להפנות את הפנים לכיוון ירושלים (ובירושלים עצמה - לכיוון הר הבית) על פי הנאמר בתפילת שלמה המלך בחנוכת המקדש:

כָּל תְּפִלָּה כָל תְּחִנָּה אֲשֶׁר תִהְיֶה לְכָל הָאָדָם לְכֹל עַמְּךָ יִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר יֵדְעוּן אִישׁ נֶגַע לְבָבוֹ וּפָרַשׂ כַּפָּיו אֶל הַבַּיִת הַזֶּה...
כִּי יֵצֵא עַמְּךָ לַמִּלְחָמָה עַל אֹיְבוֹ בַּדֶּרֶךְ אֲשֶׁר תִּשְׁלָחֵם וְהִתְפַּלְלוּ אֶל יְהוָה דֶּרֶךְ הָעִיר אֲשֶׁר בָּחַרְתָּ בָּהּ וְהַבַּיִת אֲשֶׁר בָּנִתִי לִשְׁמֶךָ. וְשָׁמַעְתָּ הַשָּׁמַיִם אֶת תְּפִלָּתָם וְאֶת תְּחִנָּתָם וְעָשִׂיתָ מִשְׁפָּטָם. כִּי יֶחֶטְאוּ לָךְ כִּי אֵין אָדָם אֲשֶׁר לֹא יֶחֱטָא וְאָנַפְתָּ בָם וּנְתַתָּם לִפְנֵי אוֹיֵב וְשָׁבוּם שֹׁבֵיהֶם אֶל אֶרֶץ הָאוֹיֵב רְחוֹקָה אוֹ קְרוֹבָה. וְהֵשִׁיבוּ אֶל לִבָּם בָּאָרֶץ אֲשֶׁר נִשְׁבּוּ שָׁם וְשָׁבוּ וְהִתְחַנְּנוּ אֵלֶיךָ בְּאֶרֶץ שֹׁבֵיהֶם לֵאמֹר חָטָאנוּ וְהֶעֱוִינוּ רָשָׁעְנוּ. וְשָׁבוּ אֵלֶיךָ בְּכָל לְבָבָם וּבְכָל נַפְשָׁם בְּאֶרֶץ אֹיְבֵיהֶם אֲשֶׁר שָׁבוּ אֹתָם וְהִתְפַּלְלוּ אֵלֶיךָ דֶּרֶךְ אַרְצָם אֲשֶׁר נָתַתָּה לַאֲבוֹתָם הָעִיר אֲשֶׁר בָּחַרְתָּ וְהַבַּיִת אֲשֶׁר בָּנִיתִי לִשְׁמֶךָ.

חל איסור לקבור מתים בתוך העיר על מנת לא לחלל את קדושתה, שכן המת הוא טמא, ולכן נהוג היה לקבור את המתים באתרים שונים סביב העיר בהם הר הזיתים, עמק יהושפט, גיא בן הינום ועוד גבעות רבות המקיפות את העיר הקדומה (אזור העיר העתיקה ועיר דוד) שתחומה בחומה. עם זאת, בספר מלכים ובספר דברי הימים נכתב כי מלכי בית דוד, נקברו בתוך תחומי העיר. בימי בית שני גם נמצאו קברים של בני אצולה בתוך תחומי החומה שהקיפה את העיר ובהם קברו של דוד המלך, שיש הרואים אותו במתחם "קבר דוד" שבהר ציון.

במסורת היהודית מיוחסים לירושלים שבעים שמות שונים, המבטאים את חשיבותה וקדושתה ומשבחים את מעלותיה.

קדושתה של ירושלים בנצרות ובאסלאם

והקב"ה סיבב את פני הדבר שהנוצר וכו' יקבר בארץ ישראל ובירושלים עצמה כדי שגם אויבי הקדושה יתפללו בעדה אל האלוקים, בהתפללם בעד העיר אשר נקבר שם האלוק שלהם, ונמצא שמלאך רע עונה אמן בעל כרחו. ולכן תראה שהם אומרים המזמורים שנזכר בהם שבות ירושלים ושיבת ציון, והם אינם יודעים שמתפללים על כונניות הקדושה ויסודותיה בעולם, וחרבן הקליפה בעולם ושגם הם עתידים להכניע את גופם ואת לבבם הערל למען יהפכו כל העמים אל שפה ברורה לקרוא כולם בשם ה' ולעובדו שכם אחד

ספר הליקוטים לרבי משה דוד וואלי תלמיד חבר לרמח"ל -האומות ודתיהן

תולדות ירושלים

מדור הפלגה ועד מלכות בית דוד

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ירושלים וסביבותיה מהתקופה הנאוליתית ועד תקופת הברונזה

על-פי ממצאים ארכאולוגיים תקופת ההתיישבות בירושלים מתוארכת לתקופה הכלקוליתית (בשנת ה'תשס"ט נתגלו ממצאים ארכאולוגים המתוארכים לתקופה הנאוליתית בחלק משכונות הקצה של העיר המעידים על התיישבות באזור) על הגבעה הנקראת עיר דוד. סיבת ההתיישבות הייתה הקרבה למקור מים, המעיין המוכר בשם "מעיין הגיחון", ובשל היות השטח מישורי. עם הפיכתה של העיר ליישוב קבע, ניצלו תושביה את תלילותה ההררית לצורכי הגנה. עובדה זו הקשתה על ניסיונותיהם של כובשים רבים לכבוש אותה.

עיר דוד, שיחזור מתוך דגם ירושלים בסוף ימי בית שני

ממצאים מתקופת הברונזה הקדומה נמצאו בסביבות מעיין הגיחון, על ידי משלחת החוקר פארקר בשנת ה'תרס"ט, והם כוללים שברי חרס, המהווים עדות למגורים על יד מקור המים. הפיכתה של ירושלים מיישוב ארעי לעיר קבע התרחשה, ככל הנראה, בסוף ימי הברונזה הקדומה.

בתחילת חציו השני של האלף השלישי בתקופת הברונזה המאוחרת כבר הייתה ירושלים עיר מדינה כנענית מבוצרת וחשובה. על כך מעידים מכתבי אל עמרנה בהם מוזכרת ירושלים פעמיים. עם הגעת היבוסים לעיר נפתח פרק חדש בהיסטוריה של ירושלים ושמה התחלף ליבוס.

תקופת בית ראשון

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – ירושלים בתקופת בית ראשון, שיבת ציון, ירושלים בתקופת בית שני

במקרא מסופר כי ירושלים הייתה עיר יבוסית, עד שדוד המלך כבשה והפכה לבירתו.[10] בנו שלמה בנה בה את בית המקדש הראשון. ירושלים שכנה בתחילה על הגבעה המזוהה כ'עיר דוד', ומאוחר יותר התפשטה צפונה להר הבית. בשנת ג'ר"ף נכבשה ממלכת יהודה על ידי האימפריה הבבלית. אחרי ניסיון מרד של המלך צדקיהו נגד השלטון הבבלי, נבוכדנצר השני מלך בבל ערך מצור על העיר ובשנת ג'רפ"ח כבש את העיר. כעבור כחודש, נבוזראדן (שר צבא בבלי) הרס את העיר והחריב את בית המקדש הראשון.

תקופת בית שני עד סוף האלף הרביעי

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – ירושלים בתקופה הרומית, ירושלים בתקופה הביזנטית

עם עליית האימפריה הפרסית ופרסום הצהרת כורש, הוקמה ירושלים מחדש כבירת הפרובינציה היהודית, כשבעים שנה לאחר חורבן בית המקדש הראשון. רבים מהגולים שבו לירושלים, והעיר חזרה והייתה עיר יהודית מרכזית, והוקם בה בית המקדש השני.

בשנת ג'שכ"ח כבש אלכסנדר מוקדון את יהודה ללא קרב, וירושלים נכנסה לתקופה ההלניסטית. מרד החשמונאים פרץ ב-ג'תקצ"ג, ובסופו השתלטה משפחת בית חשמונאי על יהודה ושלטה בירושלים עד הכיבוש הרומי בשנת ג'תרצ"ז. בשנת ג'תשכ"ג מונה הורדוס על ידי הרומאים למלך יהודה. הורדוס הרחיב ופיאר את העיר, ובנה את מקדש הורדוס. בשנת ג'תתכ"ו לספירה פרץ המרד הגדול נגד הרומאים, ובשנת ג'תתכ"ט הגיע הצבא הרומי בראשותו של טיטוס לשערי ירושלים, העיר נכבשה ונשרפה בשנת ג'תת"ע ובית המקדש חרב.

בעקבות שליטתה של האימפריה הרומית בארץ ישראל, השתנה אופייה הדמוגרפי של ירושלים, כאשר בני לאומים נוספים, בעיקר רומאים, החלו להתיישב בה. לאחר המרד הגדול וחורבן בית המקדש השני בשנת ג'תת"ע, כאשר יושביה היהודים נהרגו או גורשו, עברה העיר טלטלה דמוגרפית, והפכה למעשה למרכז שלטון רומי. העיר שנחרבה איכלסה בעיקר את חיילי הלגיון הרומי, ומעט היהודים שנותרו בה (או חזרו אליה) התגוררו בהר ציון. באותה עת החלה הנצרות להתפשט במרחב ארץ ישראל ובירושלים. לאחר מרד בר כוכבא, בשנים ג'תתקכ"ב - ג'תתקכ"ה, התרוקנה ירושלים באופן כמעט לגמרי מיושביה היהודים, ולמעשה למשך תקופה ארוכה של כ-500 שנה לא ידוע על קהילה יהודית סדירה בעיר. גרו בירושלים בני לאומים שונים, בד בבד עם עליית קרנה של הנצרות.

תיאור ירושלים הביזנטית ב"מפת מידבא"

ירושלים עמדה בחורבנה עד זמן שלטון הקיסר אדריאנוס, שבנה אותה מחדש כעיר רומית בשם איליה קפיטולינה, על חורבות ירושלים, ואסר על כניסת היהודים לתחומה. בשנת ג'תתקכ"ג כבשו מורדים יהודים בראשות בר כוכבא את ירושלים אך העיר חזרה לשליטה רומית בשנת ג'תתקכ"ה.

אלף החמישי

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – ירושלים בתקופה הערבית הקדומה, ירושלים בתקופה הצלבנית, ירושלים בתקופה הממלוכית

מעמדה הרם של איליה קפיטולינה החל לרדת לאחר מאה שנה, עם פינויו ההדרגתי של הלגיון העשירי פרטנסיס מבסיסו שבעיר. בשנת ד'פ"ד, עם הפיכת האימפריה הרומית לנוצרית (תחילת התקופה הביזנטית), התמלאה העיר בנוצרים, ורוב אוכלוסייתה למשך כ-300 שנה כללה בעיקר אנשי דת ונזירים נוצרים.

כנראה, רק בימי הקיסר קונסטנטינוס, בראשית התקופה הביזנטית, עלתה שוב קרנה כעיר קדושה לנצרות, והיא הפכה למרכז דתי חשוב, בזכות הקמת כנסיית הקבר וכנסיות רבות אחרות במהלך המאה השניה לאלף החמישי. כיבוש ירושלים בידי הפרסים בשנת ד'שע"ד הביא להפסקה קצרה בשלטון הנוצרי-ביזנטי על העיר. בשנת ד'שע"ח חזרו הביזנטים לשלוט בירושלים לכעשר שנים בלבד עד הכיבוש הערבי של ארץ ישראל.

אחרי המפלה הביזנטית בקרב הירמוך, בשנת ד'שצ"ו, הגיעו הכובשים הערבים מוסלמים אל שערי ירושלים, שנפלה לידם לאחר מצור של ששה חודשים. בתנאי הכניעה הובטחו שלומם של הנוצרים ושלמות כנסיותיהם. הח'ליף עומר בנה על הר הבית את מסגד אל-אקצא, וכיפת הסלע שבנייתם הושלמה בשנת ד'תנ"א. ירושלים עברה לשלטון בית אומיה עד לשנת ד'ת"ס ולאחר מכן, לחליפות בית עבאס עד לשנת ד'תכ"ט, אז עברה ירושלים לידי הפאטמים. המזרח התיכון וארץ ישראל נכנסו לתקופה של אי יציבות אותה ניצלו בשנת ד'תתל"א הסלג'וקים, שכבשו את ירושלים והחזיקו בה לתקופה קצרה. הכיבוש הערבי המוסלמי חולל בירושלים מהפך דמוגרפי. היישוב הנוצרי בה הצטמצם מאד, ואת העיר מילאו מוסלמים מחצי האי ערב ויהודים רבים, שהורשו לאחר שנים ארוכות לשוב אליה.

עד שנת ד'תתמ"ח הייתה רוב אוכלוסייתה של העיר ערבית, ובמקביל פעלו בה קהילות יהודיות ונוצריות גדולות. היישוב היהודי בירושלים התרכז בעיקר בהר ציון. עם נפילת העיר בידי הצלבנים ב-ד'תתמ"ח, נטבחו רוב יושביה היהודים והמוסלמים, והעיר הפכה למשך זמן מה לכמעט "עיר רפאים". הצלבנים התקשו למלא את העיר בנוצרים אירופאים, ולכן עודדו נוצרים מזרחיים (מארמניה בעיקר) לאכלס את העיר העזובה. פעולות פיתוח ענפות של מערך השווקים בעיר על ידי המלכים הצלבניים הביאו לפריחתה של העיר, ובמהלך תקופת השלטון הצלבני בעיר הלכה העיר והתמלאה בנוצרים. עם זאת, מוסלמים ויהודים לא הורשו לגור בה, וביקרו בה רק לעתים נדירות.

מפת העולם בצורת תלתן, מפה שיצר היינריך בונטינג ב-1594, בה ירושלים מוצגת כמרכז העולם

בשנת ד'תתמ"ח כבשו משתתפי מסע הצלב הראשון את ירושלים אחרי מצור שארך שבועות אחדים, וערכו טבח בתושביה המוסלמים והיהודים. עם הכיבוש הצלבני ב-ד'תתמ"ח חזרה ירושלים לשליטת הנוצרים למשך 100 שנים בשני פרקי זמן: ד'תתמ"ח-ד'תתקמ"ז, ושוב בשנים ד'תתקפ"טה'ד.

בשנת ד'תתקמ"ז כבש צלאח אל דין את ירושלים, והאוכלוסייה הנוצרית סולקה; נותרה בעיר קהילה נוצרית (מזרחית בעיקר), והעיר הפכה למוסלמית מובהקת למשך כ-700 שנה. חלק ממשפחות האצולה המוסלמיות בירושלים עד היום (חוסייני, נשאשיבי, ח'אלידי, דג'אני, נוסייבה ואחרות) התיישבו אז בעיר. באביב ד'תתקע"ט נהרסו חומות ירושלים,[11] ולמשך 316 שנה הייתה ירושלים ללא חומות.[12]

אלף השישי

מחצית הראשונה

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – ירושלים בתקופה העות'מאנית

לאחר מסע הצלב השישי חזרה העיר לידי הצלבנים והם החזיקו בה עד שהעיר נהרסה על ידי פושטים חואריזמים בשנת ה'ד. לבסוף נפלה העיר בידי הממלוכים בשנת ה'ך עם השתלטותם על ארץ ישראל שהחזיקו בה עד שנת ה'רע"ז.

האוכלוסייה היהודית הורשתה לחזור לירושלים עם הכיבוש הממלוכי, אולם לקח לה זמן רב להתבסס. תיאור של הרבי משה בן-נחמן שביקר בירושלים בשנת ה'ל"ז מלמד, כי אוכלוסייתה של ירושלים כללה כ-2,000 תושבים, מתוכם כ-300 נוצרים, ואילו היהודים היו מתי מעט: "ואין ישראל בתוכה, כי אם שני אחים צבעים, קונים צביעה מאת השלטון".[13] לרמב"ן, מיוחס חידוש היישוב היהודי בירושלים בראשית התקופה הממלוכית, ונראה שהחל מאז התרבתה האוכלוסייה היהודית.

בתקופה הממלוכית הייתה ירושלים עיר זניחה בשולי האימפריה, חסרת חשיבות אסטרטגית ומרוחקת מדרך הדואר. אוכלוסייתה הייתה ברובה ענייה, וחיה בְּצִלָּם של ארמונות ומבנים מפוארים, ששימשו כמרכזי לימוד לתורת האסלאם. מאידך, עלה והתקבע מעמדה בתודעה האסלאמית כעיר קדושה, השלישית בקדושתה לאסלאם, אחרי מכה ואל-מדינה.[14] הממלוכים בנו מבני שלטון ודת רבים בירושלים, שהעניקו לעיר מראה מוסלמי אופייני ללא תקדים בתולדותיה.

במאה השניה לאלף השישי החלה העיר להתגבש בארבעת הרבעים המוכרים לנו כיום בעיר העתיקה, ורוב תושביה היו מוסלמים. מפקדים שנערכו במהלך המאות ה-18 וה-19 (ראו טבלה מצורפת) מלמדים על מגמה ברורה של התרבות האוכלוסייה היהודית בעיר, בעוד שחלקה של האוכלוסייה הנוצרית היה קטן ביחס לכלל האוכלוסייה.

בית-הכנסת הספרדי "רבי יוחנן בן-זכאי" בעיר העתיקה, בשנת 1893

ב-ה'רע"ז נכבשה העיר והארץ בידי האימפריה העות'מאנית. הסולטאן סולימאן המפואר בנה את חומות ירושלים המוכרות היום, ושיפץ את המצודה ואת מגדל דוד. אולם בעקבות שקיעתה הממושכת של האימפריה העות'מאנית התדרדר גם מצבה של ירושלים, וחלקים גדולים בתוך העיר העתיקה היו שוממים. בשנות הת' והת"ק החל היישוב היהודי להתעצם ולקראת סוף המאה אף מנה למעלה מ-11,000 נפש, והייתה לקהילה הגדולה מבין שאר הקהילות בעיר.[15]

המאה ה-ת"ק

חבורת רבי יהודה החסיד בני יהדות אשכנז שעלתה לארץ ישראל בשנת ה'ת"ס, סולקה ממגורים בעיר, עקב חוב גדול שצברה לבנאי העיר הערבים מוסלמים. מצב זה השתנה בשנות ה'תק"ן בעקבות עליית תלמידי הגר"א בראשות רבי מנחם מנדל משקלוב והתערבותה של משפחת רוטשילד, שפרעה את החוב, התאפשר בכך ליהודים אשכנזים לשוב ולגור בירושלים בגלוי.

המאה ה-ת"ר

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – היציאה מן החומות

במאה ה'ת"ר החלו המעצמות הקולוניאליות האירופאיות לגלות עניין בארץ ישראל ובירושלים. מחקרים ופרסומים שונים עליהן ראו אור, והמעצמות האירופאיות החלו לבנות בעיר ולהציב בה קונסולים ואנשי דת; תחילה בין החומות ואחר כך גם מחוץ להן. הבנייה האירופאית הייתה דתית ותרבותית בעיקרה וכללה מבני חינוך, מחקר, בריאות, תיירות ודת. בסוף המאה התגברה ההשפעה האירופאית בארץ ישראל ובירושלים, בין השאר על ידי הקמת מבנים שונים מחוץ לחומות. בשנת ה'תר"מ הוקמה השכונה משכנות שאננים, שכונה יהודית אשר ייסד משה מונטיפיורי, והייתה השכונה הראשונה שנבנתה מחוץ לחומת ירושלים. בעקבות הקמתה נבנו שכונות יהודיות נוספות והעיר החלה להתרחב ולגדול במהירות. לאחר הקמת השכונה הראשונה מחוץ לחומות העיר החלו להבנות "שכונות חצר" שמהם הוקמה העיר החדשה. שכונות אלה נמצאות כיום במרכז העיר.

העיתון המליץ מי"ט אב תר"מ, דיווח תחת הכותרת : "בנינים ופרוורים חדשים" , ובהמשך כותרת משנה : "בירושלים הושלש מספר הבתים", ומתוך הכתבה : " האדון ל. שיק איש אשכנזי אדריכל חכם משגיח על בניני העיר (בוי-אינספעקטור) בירושלים כותב : בירושלים יסדו היהודים אגודות שותפים ויבנו בנינים רבים, ארוכים בתבניתם כאוהלים ומסוגלים לישיבת משפחות רבות, מספר הבתים בירושלים גדל במשך כ"ה השנים האחרונות על אחת שתים או גם על אחת שלוש".[16]

במקביל, החל גידול באוכלוסייה היהודית בעיר. עובדה זו היא שהביאה את היהודים לצאת ראשונים אל מחוץ לחומות העיר העתיקה במחצית השנייה של המאה, ולייסד את השכונות החלוציות: משכנות שאננים, מחנה ישראל, נחלת שבעה, בית דוד, מאה שערים ואחרות. החל מתקופת המנדט הבריטי ועד ימינו, האוכלוסייה היהודית היא הגדולה ביותר באופן בולט, ואחריה - האוכלוסייה המוסלמית. הציבור הנוצרי בירושלים כלל אז מגוון בני אומות שונות: ערבים ומאות ילידי אירופה סטודנטים, תושבי ארעי ואנשי כמורה ודת.

הפרופסור למתמטיקה מיכאל פקטה, רקטור האוניברסיטה העברית, עם הקצבת המים שלו בתקופת "המצור" ב-48'

המאה ה-ת"ש

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – ירושלים בתקופת המנדט הבריטי, ירושלים במלחמת העצמאות, ירושלים המחולקת, הכרזת ירושלים כבירת ישראל, מערב ירושלים

בשנת ה'תרע"ז עברה ירושלים לידי שלטון המנדט הבריטי שקבע את ירושלים כבירת ארץ ישראל, וריכז בה את מוסדות השלטון החשובים, ובכללם: מקום מושבו של הנציב העליון, משרדי הממשלה, בית המשפט העליון, בית הסוהר המרכזי. ירושלים גם הייתה המרכז המדיני של היישוב היהודי והתנועה הציונית, ובה שוכנו מוסדותיו הלאומיים: ועד הצירים, הסוכנות היהודית לארץ ישראל, הוועד הלאומי, הקרן הקיימת לישראל וקרן היסוד.

בכ"ט בנובמבר 1947, לאחר הכרזת חלוקת ארץ ישראל בעצרת האו"ם, פרצה מלחמת העצמאות. על פי תוכנית החלוקה של האו"ם, הייתה ירושלים יחד עם בית לחם, אמורות להיכלל במתחם מיוחד תחת שליטה בינלאומית. אולם שני הצדדים התעלמו ממנה, וניסו לתפוס את השליטה בעיר ובסביבתה. הכוחות הערבים כללו תושבים מקומיים וכוחות ממדינות ערב: הלגיון הערבי ו"האחים המוסלמים" ממצרים. הם חסמו בפני היהודים את הדרך לירושלים והפסיקו את זרם המים אליה. ההגנה על העיר והישובים סביבה הופקדה על חטיבת המחוז "עציוני", ואילו על הפרוזדור לירושלים היה אחראי הפלמ"ח .שיירות משוריינים בקושי הצליחו לפרוץ את הדרך אל העיר במחיר דמים כבד ולהביא לה אספקה. הכוחות הערבים הגיעו ללטרון וניהלו קרבות כבדים. במבצע נחשון נכבשו כפרים ערבים בדרך לירושלים, אך מסוף חודש אפריל נחסמה הדרך כליל והעיר הייתה במצור מוחלט . בה'תש"ח עזבו הבריטים את העיר והמלחמה התעצמה , העיר העתיקה נפלה בידי הירדנים. המצור על העיר נמשך עד פריצת דרך בורמה (באמצע תש"ח), שבה נסעו שיירות לירושלים ברציפות וביטחון יחסי. בה'תש"ט הוכרז על הפסקת אש והמלחמה הסתיימה. בה'תש"ט הכריז דוד בן-גוריון על ירושלים כעל בירת מדינת ישראל.[17]

בין השנים ה'תש"ח ל-ה'תשכ"ו הייתה העיר ירושלים חצויה. הקו העירוני היה קו שביתת הנשק כפי שסוכם בהסכמי רודוס, כקטע של הקו הירוק באורך שבעה קילומטרים, והוא שחילק את העיר בין מזרח ירושלים שהייתה חלק מהממלכה הירדנית ההאשמית, לבין מערב ירושלים שהייתה בשליטת מדינת ישראל. משני צידי הקו פרסו הצדדים ביצורים ומכשולים, ובניינים שונים בעיר לאורך הקו שימשו כעמדות צבאיות. כל העיר העתיקה, השכונות שמצפון אליה, והר הזיתים היו בתחום הירדני. מערב העיר, וכן מובלעת על הר הצופים בצפון-מזרח העיר היו בתחום הישראלי. באזור ארמון הנציב היה שטח מפורז בשליטת האו"ם, והארמון עצמו נקבע כמטה משקיפי האו"ם. בין שני חלקי העיר היה מעבר בשער מנדלבאום. המעבר נוהל על ידי אנשי מכס ישראלים וירדנים, ושימש בעיקר למעבר דיפלומטים ואנשי או"ם, וכן למעבר של צליינים נוצרים בחג המולד. מן המעבר יצאה שיירת חיילים ושוטרים דו-שבועית אל המובלעת הישראלית בהר הצופים.

שכונות ירושלים המערבית שלאורך הקו היו לשכונות ספר שמדי פעם צלפו בהם חיילים ירדנים, ועל כן הפכו לשכונות מצוקה שאוכלסו באוכלוסייה חסרת אמצעים, והתאפיינו בעוני ובהזנחה. עם אלה נמנו השכונות שמואל הנביא, מאה שערים, מוסררה, ממילא וימין משה.

אחרי ה'תשכ"ו
Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – הקרב על ירושלים במלחמת ששת הימים, ירושלים המאוחדת
מפת הקו העירוני בשנים 1948 עד 1967

עם פרוץ מלחמת ששת הימים ב-ה'תשכ"ו הפגיז הלגיון הערבי את ירושלים. צה"ל הגיב בהשתלטות על מזרח העיר. שאלת הריבונות על מזרח ירושלים היא אחת מסוגיות הליבה בסכסוך הישראלי-פלסטיניהסכם השלום שנחתם בין ישראל לירדן הוסכם כי אין לירדן שום תביעות על השטחים שנכבשו במלחמת ששת הימים).

מאז מלחמת ששת הימים נבנו שכונות רבות בשטח שנוסף לעיר (חלקן היו יישובים יהודיים שננטשו במלחמת העצמאות). חלק ניכר מהאוכלוסייה היהודית בירושלים מתגורר בשכונות אלו.[18]

מאז שנות ה'תש"ם, ניכרה מגמה של התחרדות בירושלים, ומדי שנה יורד מספר ילדיה החילוניים של ירושלים בכ-10% בממוצע, בעוד ילדי האוכלוסייה החרדית עולה בהתמדה במהלך שנים אלה.[19] בקרב האוכלוסייה הערבית, ניכרת ירידה בחלקם היחסי של התושבים הנוצריים וזאת עקב הגירה לחוץ לארץ, ועליה בחלקם היחסי של התושבים המוסלמיים.

עם פרוץ האינתיפאדה הראשונה בשנת ה'תשמ"ז אירעו במזרח ירושלים ובשכונות על קו התפר ניסיונות חבלה והצתות רכב מרובות. בזמן האינתיפאדה השנייה בה'תש"ס הייתה ירושלים בקו החזית, ואירעו בה פיגוע התאבדות רבים ביניהם הפיגוע במסעדת סבארו, הפיגוע בקפה מומנט, הפיגוע במדרחוב בן יהודה, הפיגוע בשוק מחנה יהודה, הפיגוע בקפה הלל, הפיגוע בקו 32א ועוד.

בעשור ה'תש"ס - ה'תש"ע החלה העיר מהלך של התחדשות שכלל הפחתת הבנייה הפרברית והתחדשות מרכז העיר יחד עם פרויקט הרכבת הקלה.

בשנת ה'תשע"ב במהלך מבצע עמוד ענן שוגרו לראשונה מרצועת עזה טילים לכיוון ירושלים, נשמעו בה אזעקות והתושבים נכנסו למקלטים. מציאות זו חזרה על עצמה גם במהלך מבצע צוק איתן בשנת ה'תשע"ד.

בשנת ה'תשע"ה פקד את העיר גל טרור שאופיין בעיקר בדקירות סכין של עוברי אורח במקומות שונים בעיר, בעיקר, בחלקה המזרחי.


גאוגרפיה

תצלום אוויר של ירושלים מתחנת החלל הבינלאומית

ירושלים שוכנת על רצועת ההר המרכזית של ארץ ישראל המערבית, ועל קו פרשת המים שלה בין הים התיכון לים המלח, ברום של 570 עד 857 מטר מעל פני הים. הנקודה הגבוהה ביותר בעיר היא פסגת שכונת גילה, המתנשאת לגובה של 859 מטרים מעל פני הים. העיר שוכנת בהרי ירושלים, חבל הרים השייך להרי יהודה.

מרכז העיר בנוי על אזור מישורי יחסית, בחלק הצפוני של העיר. מרבית שכונות העיר בנויות על הגבעות, כאשר ביניהן נמתחים עמקים וואדיות שהמוכרים שבהם הם עמק יהושפט, גיא בן הינום, עמק רפאים, נחל קדרון, נחל שורק ועמק הצבאים.

מקורות מים

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אספקת המים לירושלים

בשנים הראשונות לקיומה הסתפקה העיר במי מעיינות רוגל והגיחון. מעיין הגיחון בוצר כמה פעמים לאורך ההיסטוריה, ובנוסף לו אגרו התושבים מים בבורות בתוך העיר. חזקיהו היה הראשון להקים מערכת מסודרת - חציבת נקבת ובריכת השילוח. החשמונאים היו הראשונים להביא לעיר מים מרחוק - מעין עיטם שמדרום לעיר הובילה אמת מים ארוכה מים אל תוך העיר ואל בית המקדש. אמות נוספות נבנו בימי הרומאים ובתקופת הורדוס, חלקם, קטנות יותר, נבנו מצפון לעיר והובילו לבריכות הצאן. לאורך השנים ננטשו ונהרסו האמות והברות, עד ששופצו בתקופות הממלוכית והעות'מאנית.

הבריטים הם שהקימו מערכת מודרנית בשנות העשרים והשלושים של המאה הקודמת, ועשו שימוש במעיינות נחל פרת וראש העין. כיום מופקדת הולכת המים לירושלים בידי חברת מקורות, המקימה בימים אלו מערכת חמישית של צינורות מים לירושלים.

ירושלים מכוסה שלג

חקלאות

בשל היותה של ירושלים עיר הררית ותלולה, היה קשה להתיישב בה ולעסוק בחקלאות. הטופוגרפיה הגבילה את החקלאות לשימוש בטרסות או לעיבוד העמקים המתונים בלבד. הגידולים המרכזיים מאז ומתמיד באזור היו הזיתים. מלבדם נשתלו גם עצי תפוח (בין השאר בעמק הצבאים) ועצי פרי אחרים. כיום נשארו מעט חלקות מעובדות בעיר, בעיקר על יד קיבוץ רמת רחל, ובין גילה לבית לחם.

אקלים

ירושלים נמצאת על הגבול בין האזור הים-תיכוני לבין סְפָר המדבר. הקיץ חם ויבש, והחורף קר וגשום. כמות המשקעים הממוצעת בירושלים עומדת על 554 מ"מ לשנה. הממוצע השנתי של הלחות בירושלים הוא כ-60%. כמעט בכל שנה יורד בעיר שלג, בעיקר בשכונותיה הגבוהות כמו גילה (859 מטר מעל פני הים),רמות אלון (850 מטר מעל פני הים) רוממה ובית וגן, לעתים (אחת ל-5-3 שנים) יורד בעיר שלג כבד עם למעלה מ-20 ס"מ, אשר גורם לשיבושים בכבישים, שיבושים בחשמל ולנפילת עצים.

מזג אוויר בירושלים
חודש ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר שנה
טמפרטורה יומית מרבית ממוצעת (C°) 11.8 12.6 15.4 21.5 25.3 27.6 29 29.4 28.2 24.7 18.8 14 21.5
טמפרטורה יומית מזערית ממוצעת (C°) 6.4 6.4 8.4 12.6 15.7 17.8 19.4 19.5 18.6 16.6 12.3 8.4 13.5
משקעים ממוצעים (מ"מ) 133.2 118.3 92.7 24.5 3.2 0 0 0 0.3 15.4 60.8 105.7 554.1
מקור: השירות המטאורולוגי הישראלי[20]

דמוגרפיה וסטטיסטיקה

אוכלוסיית ירושלים בתקופות שונות:
שנה יהודים מוסלמים נוצרים סה"כ
1525 1,194 3,704 714 5,612[21]
1538 1,363 7,287 884 9,534[21]
1553 1,958 12,154 1,956 16,068[21]
1577-96 אין מידע 8,740 אין מידע ?[21]
1838 3,000 4,500 3,500 11,500[22]
1846 7,515 6,100 3,558 17,173[23]
1851 5,580 12,286 7,488 25,354[23]
1862 8,000 6,000 3,800 17,800[23]
1876 4,000 13,000 3,560 20,560[23]
1882 9,000 7,000 5,000 20,560[23]
1885 15,000 6,000 14,000 35,000[23]
1905 13,300 11,000 8,100 32,400[24]
1922 34,000 13,400 14,700 62,600
1931 51,200 19,900 19,300 90,500
1944 97,000 30,600 29,400 157,000
1948 100,000 40,000 25,000 165,000[25]
1953 139,000 אין מידע אין מידע 139,000[26]
1967 195,700 54,963 12,646 263,307
1980 292,300 אין מידע אין מידע 407,100
1985 327,700 אין מידע אין מידע 457,700
1987 340,000 121,000 14,000 475,000
1990 378,200 131,800 14,400 524,400
1995 382,000 164,300 16,300 662,600
1996 421,200 אין מידע אין מידע 602,100
2000 448,800 208,700 אין מידע 657,500
2004 458,000 225,000 15,000 706,000
2007 489,480 אין מידע אין מידע 746,300[27]
2011 497,000 281,000 14,000 801,000
2014 534,000 316,000 אין מידע 850,000[28]
שנה יהודים מוסלמים נוצרים סה"כ
הערות:

1. גבולות העיר השתנו מעת לעת, בעיקר מאמצע המאה
ה-19 ואילך. השינוי המשמעותי האחרון היה ב-1967, ובו
הוכללו בשטח העיר כמה כפרים ועיירות שממזרח לה.
2. תושבים חסרי סיווג דתי בירושלים - שיעורם כ 1%
מאוכלוסיית העיר (נכון ל-2004)

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) נכון לדצמבר 2015, מתגוררים בירושלים 865,721 תושבים. האוכלוסייה גדלה בקצב גידול שנתי של ‎1.9%‏. לפי נתוני הלמ"ס נכון לדצמבר 2014, לירושלים דירוג של 4 מתוך 10, במדד חברתי-כלכלי - אשכול. אחוז הזכאים לתעודת בגרות מבין תלמידי כיתות י"ב בשנת ה'תשע"ד (2013‏-2014) היה 30.8%. השכר החודשי הממוצע של שכיר במשך שנת 2013 היה 6,859 ש"ח (ממוצע ארצי: 8,247 ש"ח).[29]

בשנת 2011 גרו בירושלים 801,000 תושבים (כ-10% מכלל תושבי ישראל), מתוכם 497,000 תושבים יהודים, 281,000 תושבים מוסלמים, 15,000 תושבים נוצרים וכ-10,000 מוגדרים כתושבים חסרי סיווג דתי. בכך מהווה ירושלים את העיר הגדולה בישראל גם כשמביאים בחשבון רק את תושביה היהודיים. אחוז היהודים בעיר ירד מאז שנת 1990, מ-72% מכלל האוכלוסייה בירושלים ל-61.7%. לעומת זאת, אחוז המוסלמים בעיר עלה מ-24% לכ-35%, ונשאר יציב בשנים האחרונות.

מטרופולין ירושלים, הכולל יישובים קרובים המקיימים זיקה ברורה לעיר, מנה ב-2013 על פי מכון ירושלים לחקר ישראל כ-1.16 מיליון נפש, והינו השני בגודלו בישראל לאחר מטרופולין תל אביב.[30]

על פי הלמ"ס, מבין היהודים בירושלים, 32% מגדירים את עצמם "חרדים", 28% מגדירים עצמם "מסורתיים", 21% - "חילוניים" ו-17% - דתיים.[31]

בהכללה, ניתן לומר כי קבוצות האוכלוסייה השונות בעיר מחולקות על פי אזור: מזרח וצפון מזרח ירושלים מאוכלסות בעיקר על ידי ערבים. בשכונות שמצפון לרחוב יפו, חלק משכונות רמות ונווה יעקב וכן בשכונות הר נוף ובית וגן מתגוררת בעיקר אוכלוסייה חרדית. במרכז, מערב ודרום העיר וברוב השכונות הפרבריות סביבה ישנו רוב של יהודים חילונים, מסורתיים ודתיים לאומיים.

מעמדה החוקי של ירושלים

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – מעמדה החוקי של ירושלים, הכרזת ירושלים כבירת ישראל, חוק יסוד: ירושלים בירת ישראל
משכן הכנסת - בית המחוקקים של ישראל

מאז ה'תש"ח מעמדה החוקי והבינלאומי של ירושלים סבוך ומעורפל. תוכנית החלוקה קבעה כי ירושלים תהיה חלק מאזור בשליטה בינלאומית - קורפוס ספרנדום, שאמור היה לכלול גם את בית לחם, תחת מושל זר שימונה על ידי האו"ם, ומועצה שתורכב מנציגי התושבים של האזור לתקופת ביניים של עשר שנים, ובסיומה יערך משאל עם אשר לזהותה העתידית של העיר.[32] אולם במלחמת העצמאות חולקה ירושלים בין ישראל לבין ירדן. כבר בה'תש"ח, חקקה ממשלת ישראל את פקודת שטח נטוש, תש"ח שבסעיף 2 שלה נקבע ש"כל שטח ומקום שנכבשו, נכנעו או נעזבו ייחשב כשטח נטוש וככזה רשאית הממשלה להטיל עליו בצו את החוק הקיים". משום חשיבותה של ירושלים מצאה מדינת ישראל לנכון להכריז על ירושלים המערבית כעל חלק משטחה, בנוסף ל'פקודת שטח נטוש'. ההכרזה הרשמית על העיר כעל בירת המדינה התקיימה רק בה'תש"ט.

גורמים רבים בעולם, בייחוד נוצרים-קתוליים, פעלו לבנאום העיר, ושאפו למעמד בה. עצרת האו"ם אף קיבלה החלטה, בה'תש"ט, הקוראת לבינאום ירושלים.[33] להתנגדותה של ישראל לבינאום ירושלים, אף על פי שהייתה חלק מתוכנית החלוקה שהתקבלה ביישוב, ניתן הסבר על ידי דוד בן-גוריון. הוא טען, כי מכיוון שהאו"ם לא טרח לפעול ליישומה של תוכנית החלוקה, ולא פעל להצלת 100,000 יהודי ירושלים מהתקפות צבאות מצרים וירדן, שמלכתחילה דחו את התוכנית, וזאת למרות פניותיו החוזרות והנשנות של היישוב ולאחריו מדינת ישראל לאו"ם להפסיק את התוקפנות הערבית, ולולא צה"ל פרץ את הדרך לירושלים, והשתלט על מערב העיר היה גורל יהודי העיר כגורל יהודי גוש עציון והרובע היהודי בעיר העתיקה, אזי אין זה מוסרי לחזור וליישם את החלטת העצרת.[34]

מזרח ירושלים

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מזרח ירושלים
שכונת נוף ציון בדרום-מזרח ירושלים

מיד אחרי מלחמת ששת הימים החילה ממשלת ישראל את החוק הישראלי על מזרח ירושלים לפי צו הממשלה דאז בהתאם לסעיף 11ב של פקודת סדרי השלטון והמשפט.[35] החוק הישראלי הוחל על השטח שהרשויות הירדניות הגדירו כשטח המוניציפלי, ובנוסף על כפרים, עיירות ושטחים פתוחים הסמוכים לו. בזכות החלת החוק כל תושביה הערבים של מזרח העיר הם במעמד של תושב קבע נושאי תעודת זהות ישראלית שבהליך פשוט יחסית יכולים לזכות באזרחות ישראלית המקנה את הזכות לדרכון ישראלי וזכות בחירה לכנסת. מרבית הקהילה הבינלאומית אינה מכירה בהחלת החוק הישראלי ורואה במזרח ירושלים חלק מהשטחים שמעמדם שנוי במחלוקת בעקבות מלחמת ששת הימים, ובשכונות היהודיות שהוקמו בה - התנחלויות. לפי פסיקת בית המשפט העליון, חוקי מדינת ישראל חלים במלואם גם על מזרח ירושלים כחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל, ולכן דין החלת החוק הישראלי כסיפוח. ב-ה'תש"ם קיבלה הכנסת את חוק יסוד: ירושלים בירת ישראל שקובע כי "ירושלים השלמה והמאוחדת היא בירת ישראל".

הפלסטינים רואים בירושלים המזרחית, בירתה של מדינה פלסטינית עתידית. בהצהרת העצמאות של אש"ף מ-ה'תשמ"ח ירושלים מוגדרת כבירת פלסטין. הרשות הפלסטינית אף העבירה בשנת ה'תש"ס חוק המגדיר את מזרח ירושלים כבירת פלסטין, והחוק אושרר ב-ה'תשס"ב על ידי נשיא הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת. ממשלות ישראל ניסו למנוע נוכחות של מוסדות פלסטיניים רשמיים במזרח העיר. כך בשנת ה'תשס"א בצו של שר הביטחון הוחלט לסגור את אוריינט האוס ששימש כמטה של אש"ף בעיר.

יום ירושלים

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יום ירושלים

לאחר מלחמת ששת הימים קבעה הממשלה את כ"ח באייר, יום איחוד ירושלים, כיום חג. בשנת ה'תרס"ח הפך יום ירושלים לחג לאומי רשמי באמצעות "חוק יום ירושלים". ביום זה מתקיימים אירועים חגיגיים כמו טקסי זיכרון, עצרות ותהלוכות, וביניהם טקס ממלכתי בגבעת התחמושת. בבתי הכנסת הדתיים לאומיים מקובל לומר הלל ביום זה.

מוסדות ממשלתיים בירושלים

לאחר קום המדינה הוקמה קריית הממשלה במערב העיר, ולאחר ה'תשכ"ו הוקמה קריית הממשלה במזרח העיר כחלק מתוכנית אכיפת החוק והשלטון על מזרח העיר. בתחילת שנות ה-70 הוקם בניין המטה הארצי של משטרת ישראל בקריית הממשלה במזרח העיר ובתחילת שנות ה-80 הוקם בנק ישראל ולאחריו בתחילת שנות ה-90 הוקם בסמוך אליו בית המשפט העליון בקריית הממשלה במערב העיר. כמו כן נמצא גם מושב בית הדין הרבני הגדול ומועצת הרבנות הראשית.

בתחילת שנות ה-90 הוחלט להכין תוכנית מסודרת לפיה ימוקמו כל משרדי הממשלה ומוסדות המדינה אל מערב העיר ובמהלך שנות האלפיים החלה להבנות במרכז העיר "קריית הלאום" שתחבר את קריית הממשלה אל מרכז העיר ובה ירוכזו כל המוסדות הלאומיים של המדינה, כולל משכן הכנסת. לצידה מוקם רובע מבוא העיר שישמש בתור הכניסה הראשית החדשה אל ירושלים מכיוון כביש מספר 1.

מעונו הרשמי של ראש הממשלה נמצא בבית אגיון בשכונת רחביה בעיר ומשכן הנשיא נמצא בשכונת טלביה. בשכונת מקור חיים נמצא בניין ארכיון המדינה.

במהלך השנים מספר מדינות קבעו את מושב שגריריהן בירושלים, אולם כיום לאף אחת ממדינות העולם אין שגרירות בירושלים. עם זאת, מגישים השגרירים הזרים את כתבי ההאמנה שלהם לנשיא המדינה במשכן הנשיא בירושלים.

יחס ארצות הברית לירושלים

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – חוק שגרירות ארצות הברית בירושלים

ארצות הברית היא המדינה הגדולה והמשמעותית, מבחינה כלכלית ותרבותית, מבין מדינות המערב. מדינת ישראל נתמכת בה רבות, כלכלית ומדינית, ולעמדתה השפעה רבה על מעמדה הבינלאומי של העיר ירושלים. מאז הקמת מדינת ישראל נמנעו נשיאי ארצות הברית מלומר במפורש את עמדתם בנוגע למעמדה של ירושלים, בכוונה להשאיר את הסוגיה לדיונים בהסכמי שלום עתידיים בין ישראל לפלסטינים. שגרירות ארצות הברית בישראל, כמו שגרירויות זרות אחרות בישראל, ממוקמת בתל אביב ולא בירושלים.

בשנת 2002, קבע הקונגרס של ארצות הברית, בהחלטה של רוב חברי הבית הרפובליקאים ושל דמוקרטים תומכי ישראל, כי על ארצות הברית לרשום בדרכון האמריקאי את מילה "ישראל" בתור מקום הולדתו של מי שנולד בירושלים. החלטת הקונגרס באה בעקבות מדיניות השלטונות האמריקנים להשאיר את רישום המדינה ריק בדרכון של מי שנולד בירושלים, ולציין רק את שם העיר. עם זאת, בפועל, מחלקת המדינה, שהיא הגוף האמריקאי האחראי על הנפקת דרכונים, סירבה לאכוף את החוק מ-2002 והמשיכה את מדיניותה הקודמת בטענה כי החלטת הקונגרס מפרה את עקרון הפרדת הרשויות בין הזרוע המבצעת, לבין הזרוע המחוקקת.

בהחלטה תקדימית של בית המשפט העליון של ארצות הברית בחודש יוני 2015, אימץ בית המשפט את עמדת מחלקת המדינה, והבהיר כי הסמכות על ההחלטה המדינית לגבי מעמדה של ירושלים נתונה לנשיא ולרשות המבצעת, ממשלתו, ולא לקונגרס.[36] פרשנים התייחסו להחלטה זו כמכה הסברתית קשה לממשלת ישראל, ובעלת השפעה משמעותית על מעמדה של ירושלים, הן במזרח ירושלים והן במערבה.[37]

עיריית ירושלים

בנייני העירייה, כיכר צה"ל, מול שער יפו
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – עיריית ירושלים

עיריית ירושלים היא גוף השלטון המקומי, במעמד של עירייה, האחראי לניהולה השוטף של העיר ירושלים. ככל רשות מקומית, עוסקת עיריית ירושלים בעניינים מוניציפליים מסוג הסדרת שרותי חינוך, תרבות, רווחה, תשתיות, ניקיון, תברואה וכדומה. עם זאת, מעמדה המיוחד של ירושלים ומאפייניה כבירת מדינת ישראל ומושב מוסדות השלטון, כעיר מקודשת בדתות אחדות, כמוקד של סכסוך בינלאומי ומתיחויות מדיניות, וככרך בעל הרכב דמוגרפי סבוך ומפולג במיוחד - מציבים בפני עיריית ירושלים אתגרים נוספים שאין דומה להם כמעט בערים אחרות.

עיריית ירושלים הוקמה ב-1867 כחלק מיוזמת השלטון העות'מאני להקים מערכת שלטונית ארצית מודרנית על פי הדגם הצרפתי, עם חלוקה אדמיניסטרטיבית ברורה של היררכיית שלטון מקומי. שלטון המנדט הבריטי פיזר את מועצת העיר העות'מאנית והקים מועצה משלו, תוך הנחלת סטנדרטים אירופיים של ניהול מערכות השלטון בעיר, אחזקתה ופיתוחה. עם הקמת מדינת ישראל חולקה העיר לשתיים, וכך נתפצלה גם עיריית ירושלים לשתי רשויות מוניציפליות נפרדות לחלוטין - ישראלית וירדנית. עם איחוד העיר בעקבות מלחמת ששת הימים (1967) חזרה ירושלים להיות רשות מוניציפלית אחת, שהייתה המשך ישיר של עיריית ירושלים המערבית (הישראלית).

ראש העיר הנוכחי הוא ניר ברקת.

תבליט של סמל עיריית ירושלים

סמל העיר

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סמל העיר ירושלים

בתקופת המנדט הבריטי לא היה לעיריית ירושלים סמל. סמלה של ירושלים התקבל בשנת 1949 בעקבות מכרז שפרסמה "ועדת הסמל" של עיריית ירושלים. במכרז נבחרה הצעתה של "אגודת הציירים הירושלמים לגרפיקה שימושית". הסמל הנבחר כולל שלושה מרכיבים:

תיירות

בשנת 2009 נרשמו בבתי המלון בישראל 8.1 מיליון לינות תיירים, מתוכן 2.6 מיליון נרשמו בירושלים, לעומת 1.9 מיליון בתל אביב. גם מספר לינות התיירים הישראליים באותה שנה היה גבוה יותר בירושלים מאשר בתל אביב - 639 אלף לעומת 435 אלף – אף על פי שהשתיים לא היו המובילות ברשימה.[38] מספר חדרי המלון בירושלים עומד על כ-10,000 חדרים ובתוכניות העירייה להגדיל את מספר החדרים בעוד כ-8,000 חדרים עד 2020. מלון המלך דוד ברחוב דוד המלך משמש בתור בית הארחה הרשמי של מדינת ישראל עבור דיפלומטים וראשי מדינות חשובים ואנשים מפורסמים.

התחנה התשיעית בויה דולורוזה על רקע כנסיית הקבר

בשנת 2010 דורגה ירושלים במקום הראשון ברשימת "הערים הטובות ביותר לטיולים ולפנאי" של המגזין "Travel + Leisure", בקטגורית "אפריקה והמזרח התיכון".[39] באותה השנה דורגה ירושלים על ידי המדריך המקוון "TripAdvisor" במקום השביעי ברשימת הערים הטובות בעולם בקטגוריה "תרבות וביקור באתרים תיירותיים".[40] כמו כן, העיר נבחרה לשמש בירת התרבות הערבית לשנת 2009. לאחרונה פורסם קדימון של סרט IMAX שמציג תמונות של נופי ירושלים שצולמו מהאוויר בטכניקה מיוחדת שבישראל מתכוונים להשתמש בו כדי להגדיל את מספר התיירים המגיעים לבקר בעיר.[41] בכל שנה במהלך חול המועד סוכות מתקיימת בעיר צעדת ירושלים המסורתית, ורבבות, ישראלים ותיירים, צועדים ברחובותיה.

אתרי תיירות

תוכנית המתאר של ירושלים מציינת מספר מוקדים המכונים "מרחבי תיירות" ביניהם הכניסה לעיר, מתחם הרכבת, ממילא ומגרש הרוסים, אזורים היסטוריים כמו העיר העתיקה, ליפתא ועין כרם,[42] כמו כן יש את מרכז העיר ומתחם המוזיאונים.[43]

אתרים היסטוריים המושכים את עיקר התיירים בעיר הם, בין היתר:

בשנת 2006 נפתח שביל ירושלים, שביל הליכה באורך 38 ק"מ שעובר באתרים היסטוריים ותרבותיים בתוך ירושלים ומחוצה לה. כמו כן, קו 99 של אגד (סובב ירושלים) עובר ליד אתרי התיירות הפופולריים בירושלים.

אדריכלות

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – אדריכלות בירושלים
קמרון הכניסה למדרסת תנכזיה ("המחכמה")

בשל קדושתה לדתות השונות ושפע הכוחות ששלטו עליה ופעלו בה, משופעת ירושלים בסגנונות אדריכליים רבים.

העיר העתיקה

בהר הבית, בעיר העתיקה ובקברים בסביבותיה ניתן לראות שרידים לאדריכלות הרומית המונומנטלית - מבנה הר הבית, קבר בני חזיר ועוד, והביזנטית -הקארדו והכנסיות העתיקות ברובע הנוצרי ובהר הזיתים.

השלטון המוסלמי שבא לאחר מכן השאיר את חותמו בדמות כיפת הסלע ומסגד אל אקצא, המאופיינים בערבסקות, בשימוש בקרמיקה ובצורניות המאפיינת את האדריכלות המוסלמית.

האדריכלות הצלבנית נותרה בכנסיות הרבות ובמבני הציבור ששופצו ונבנו בתקופת שליטתם בעיר, ביניהן כנסיית הקבר, קתדרלת יעקב הקדוש ומצודת מגדל דוד.

בתקופת השלטון הממלוכי נשלחו לירושלים הקדושה והנידחת פקידים ואנשי מעשה שסרחו או שאיימו על המשטר, ובה נדרשו לתקן את מעשיהם, לרוב בעזרת הקדשת מבנה דתי כלשהו - מדרסות, שחלקן פועלות עד ימינו, ראבאטים - בתי הארחה לצליינים מוסלמים, קברי קדושים ובתי תמחוי. דבר זה הוביל לנוכחות הגבוהה של האדריכלות הממלוכית בעיר העתיקה, הרבה מעבר לצרכים של תושבי העיר. מלבד מבני ההקדש ניתן למנות על הבניה הממלוכית בעיר גם את ארמון הגבירה טונשוק, שוק הכתנים על בתי המרחץ שבו, שיפוץ השווקים, צריחי חומת הר הבית, חאן אל סולטאן ועוד. המדרסות הבולטות שנבנו הן המחכמה והאשרפיה.

האדריכלות הממלוכית כוללת מספר מצומצם של מאפיינים ייחודיים. מבנה ממלוכי טיפוסי מאופיין בחזית מפוארת עם כניסה שמעליה גומחה מעוטרת בנטיפי אבן - "מוקרנס", ספסלי אבן ולוח הקדשה לבונה. כמו כן נעשה שימוש באבלק - שילוב של אבנים מצבעים שונים, לרוב לבן ואדום או שחור. מוטיבים ממלוכיים שימשו מאות שנים לאחר מכן אדריכלים שניסו לתת מראה "מזרחי" או "ירושלמי" למבנים.

ב 1517 נכבשה העיר בידי האימפריה העות'מאנית ותחת שלטונו של סולימאן המפואר חלה בה תנופת בנייה, שהתבטאה בעיקר בבניית חומות העיר, השערים ומגדל דוד. בשלהי התקופה העות'מאנית החלה העיר מתפתחת אל מחוץ לחומות. בעיר העתיקה נבנו כמה מבנים של גורמים ממדינות אירופה באזור שער יפו וברובע הנוצרי.

לאחר מלחמת ששת הימים שוקם ונבנה מחדש הרובע היהודי, תוך ניסיון לשמור על המראה הישן של "אדריכלות ללא אדריכלים".

סגנונות אדריכלות שונים במרכז העיר בירושלים

אבן ירושלמית

חזית בניין מלון ענבל בירושלים משובצת באבן ירושלמית
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אבן ירושלמית

חוקים עירוניים של ירושלים מחייבים כל קיר חיצוני בירושלים להיות מחופה באבן מסותתת. חוק זה חוקק עוד בשנת 1918 והוא נמצא בתוקף עד היום. מטרתו של החוק היא לשמר אופיה וציביונה הייחודי של העיר.

בגלל העיור הרב באזור ירושלים רבתי, הפכה האבן הירושלמית לפחות מצויה וכיום ניתן להשיג אותה רק במחצבות ספורות בצפון ירושלים. את מקומה בחיפוי מבנים וריצוף בשטחים ציבוריים תפסו סוגים שכיחים וזולים יותר של אבן ובתקופה מסוימת גם אבן נסורה. למרות השימוש בתחליפים חוק זה עדיין מייקר את עלות הבנייה בירושלים.

בנייה לגובה

באופן מסורתי בירושלים לא בנו בניינים גבוהים אף על פי שלא קיים חוק האוסר זאת. מאז התוכנית הראשונה לעיר עם תחילת המנדט הבריטי ב-1918, נקבע כי הבנייה בירושלים תהיה נמוכה מאוד, כדי ללוות את התבליט המיוחד ואת קו הרקיע הטבעי וכדי לא לגמד את העיר העתיקה. תוכניות מתאר שונות הגבילו גובה הבנייה בשכונות שונות בעיר בהתאם למרחק מעיר העתיקה וצפיפות הבניה.[44] עם זאת, מספר בניינים גבוהים נבנו בתקופות שונות באזור מרכז העיר.

הפרויקט הראשון של בנייה לגובה בירושלים היה מגדל ירושלים (17 קומות) ברחוב הלל שהחל להיבנות בשנת 1965. אחריו נבנו מגדלי וולפסון (כ-20 קומות) מול הכנסת בשכונת קריית וולפסון. ב-1977 נבנה סמוך לגן העצמאות מלון לאונרדו פלזה בן 22 קומות. בהמשך שנות ה-70 נבנו מגדל העיר, בן 21 קומות, ברחוב המלך ג'ורג' ומרכז כלל בן 15 קומות ברחוב יפו. ב-1980, במקום בית יתומים בית טליתא קומי, הוקם בית רג'ואן (12 קומות). בכניסה לעיר ממערב נבנה מלון קראון פלזה (21 קומות), שהיה הבניין הגבוה בירושלים עד שנת 2010, וכן מספר בתי מלון בגובה כ-12 קומות באזור גן הפעמון. מאז נבנו מספר מועט של מבנים גבוהים בעיר באזורים שונים: בין השאר מגדל המשרדים בן 18 קומות של גט"י במלחה ומגדל דונה בן 15 הקומות בגבעת שאול. משנת 2010 הבניין הגבוה ביותר בירושלים הוא מגדל 1 ("הולילנד טאואר") במתחם הולילנד, המתנשא לגובה של 32 קומות.

בשנים האחרונות ישנה בנייה לגובה בכל רחבי העיר (בעיקר בשכונות החדשות), ומתוכננת בנייה של מקבץ גורדי שחקים בכניסה לעיר[45] וגורדי שחקים נוספים במרכז העיר.[46]

גנים וטבע עירוני

צבי ארץ ישראלי בעמק הצבאים
Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – טבע עירוני בירושלים

במסגרת "תוכנית מתאר מקומית 2000 ירושלים" נבחרו חמישה אזורים לגביהם נקבע כי הם בעלי חשיבות וראויים להיכלל במסגרת ההגדרה של "אתר טבע עירוני":

 1. בריכת ממילא - בריכת אגירה, הממוקמת במזרחו של גן העצמאות, בתחומו של בית הקברות ממילא בין רחוב הלל לרחוב אגרון.
 2. גבעת התנ"ך - אחת משש הכיפות האחרונות שנותרו ללא בניה בעיר. היא נמצאת מעל תיאטרון החאן מול תחנת הרכבת ירושלים. הגבעה נמצאת על קו פרשת המים של ירושלים - מצד אחד עמק רפאים הזורם לים התיכון ומצד שני גיא בן הינום ונחל קדרון הזורמים לים המלח. במורד הגבעה נמצאת כנסיית סנט אנדרוז הצופה לעבר גיא בן הינום והר ציון.
 3. עמק פרי הר ("עמק הצבאים") - עמק פתוח המשתרע על שטח של 205 דונם בלב ירושלים, בין השכונות גבעת מרדכי, צומת פת וכביש בגין.
 4. חורשת הירח - חורשת אורנים בשכונת טלביה מול תיאטרון ירושלים. החורשה משמשת כאתר נופש פעיל לתושבי העיר ומתקיימות בה פעילויות רבות.
 5. יער גילה - אתר הטבע העירוני הגדול בשטחו. היער גולש משולי שכונת גילה לכוון נחל כוס. היער הוא תוצאה של פעולות נטיעה אינטנסיביות מעשה ידי אדם.

בירושלים גנים ופארקים ציבוריים רבים בגדלים שונים, בין החשובים בהם נמנים גן סאקר, גן העצמאות, פארק המסילה וגן פעמון הדרור. מלבדם שני גנים בוטניים - הגן הבוטני האוניברסיטאי בשכונת ניות והגן הבוטני הלאומי בהר הצופים, וגן החיות התנ"כי יוצרים בירושלים ריאות ירוקות. בשכונת קטמון נמצא מוזיאון הטבע והסביבה.

תרבות

מוזיאונים ומוסדות לאומיים

ירושלים היא מקום משכנם של מוסדות תרבות והיסטוריה לאומיים רבים, כגון מוזיאון ישראל, אשר מכיל גם את היכל הספר שאוצר את התנ"ך העתיק ביותר בעולם, מוזיאון רוקפלר לארכאולוגיה המסועף אליו. בסמוך למוזיאון ישראל נמצאת הקריה הלאומית לארכיאולוגיה של ארץ ישראל שבה מצויים משרדי רשות העתיקות. בהר הרצל מצוי בית הקברות הצבאי וחלקת גדולי האומה, ואיתם מוזיאון הרצל המספר את תולדות חייו של הרצל ותולדות הציונות. בסמוך אליו מוזיאון יד ושם, מוזיאון השואה החשוב בעולם. כמו כן נמצאים בעיר הספרייה הלאומית וסינמטק ירושלים אשר מתפקד גם כארכיון הסרטים הלאומי של ישראל.

מלבד אלו נמצאים בעיר מוזיאונים ובתי תצוגה לאמנות כגון בית אנה טיכו, מוזיאון על התפר, מוזיאון מגדל דוד, המוזיאון לאמנות האסלאם, בית האמנים בירושלים, בית אות המוצר הירושלמי, היכל שלמה, בית דוד פלומבו, ועוד. מוזיאונים ארכיאולוגיים - מוזיאון רוקפלר, עיר דוד, הגן הארכאולוגי ירושלים, מוזיאון ארצות המקרא, הבית השרוף, הרובע ההרודיאני, מרכז אריאל, בית זיבנברג ומוזיאון מגדל דוד. מוזיאוני היסטוריה ומורשת - גבעת התחמושת, מרתף השואה, מוזיאון אסירי המחתרות, מרכז מורשת בגין, בית הרב קוק ובית מורשת אצ"ג. מוזיאונים היסטוריים אתניים ועדתיים - מוזיאון יהדות איטליה, המוזיאון הארמני, ומוזיאון חצר היישוב הישן. על יד קריית הממשלה שוכן מוזיאון המדע.

מראה ברחוב אגריפס, בסמוך לשוק מחנה יהודה

תקשורת

גופי תקשורת מקומית בעיר הם רדיו ירושלים, מקומונים כגון ידיעות ירושלים, זמן ירושלים, כל העיר, כל הזמן ועיתון ירושלים. כמו כן, בירושלים נמצאים משרדים של מספר עיתונים ושבועונים כגון מקור ראשון, המודיע, המחנה החרדי, משפחה, מוצש ומקומונים שכונתיים שונים.

בנוסף לעיתונות העברית, מתפרסמים בעיר העיתונים ג'רוזלם פוסט ו-Jerusalem Christian Review באנגלית וכן אל-סבאר בערבית.

חינוך ואקדמיה

מוסדות אקדמיים

בניין המכון למדעי היהדות ע"ש מנדל באוניברסיטה העברית בהר הצופים

בירושלים פועלת האוניברסיטה העברית בירושלים, אשר מדורגת בין 100 האוניברסיטאות[47] המובילות בעולם בתחום המחקר ואיתה האקדמיה ללשון העברית. לאוניברסיטה שלושה קמפוסים ברחבי העיר: הר הצופים, אדמונד י' ספרא גבעת רם, עין כרם. זאת בנוסף לקמפוסים ומעבדות שאותן מפעילה האוניברסיטה העברית מחוץ לירושלים. גם לאוניברסיטת אל-קודס מספר מוסדות לימוד הפזורים ברחבי ירושלים וסביבתה, שאוחדו בין השנים 1995-1984. כמו כן פועלת בעיר שלוחה של אוניברסיטת בריגהם יאנג (האוניברסיטה המורמונית).

בעיר קיימים מוסדות נוספים להשכלה גבוהה ובהם מרכז אקדמי ירושלים - מכון לנדר, בית הספר הגבוה לאומנויות "בצלאל" המשמש בתור האקדמיה הישראלית הלאומית לאומנויות, מרכז אקדמי לב, האקדמיה למוזיקה ולמחול ועוד מכללות רבות.

ירושלים משמשת גם כמקום משכנם של מכוני מחקר רבים כגון: האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, המכון הישראלי לדמוקרטיה, מכון ון ליר, מכון שלום הרטמן, מכון הנרייטה סאלד ומכון שלם.

מוסדות תורניים

ישיבת חברון בשכונת גבעת מרדכי, אחת מהגדולות והיוקרתיות ביותר בציבור החרדי.

בירושלים פועלות ישיבות ומוסדות תורה רבים. ביניהם, הישיבה הגדולה בעולם ישיבת מיר, וכן ישיבת חברון, ישיבת קול תורה, ישיבת שפת אמת, מרכז הרב, מכון מאיר, ישיבת הר המור, ישיבת אור החיים, ישיבות בריסק, ישיבת תורת אמת (חב"ד) וישיבת עטרת ישראל. בהיכל שלמה פעלה בעבר הרבנות הראשית לישראל (אשר כיום ממוקמת בבית יהב בשכונת רוממה) וכיום משמש הבניין בתור מוזיאון לאומנות יהודית ואולם הופעות.

בתי-ספר

החינוך העירוני בירושלים נקבע על פי משרד החינוך במדינת ישראל למעט בתי ספר ומוסדות חינוך כגון: בתי ספר וחינוך ערביים ובתי חינוך ולימוד חרדים שאינם רואים במשרד החינוך כגוף הקובע להם את תוכנית החינוך והלמידה בקרב ילדי המיגזרים.

בתי-ספר יהודיים

בירושלים נכון לשנת 2010, 61% מתלמידי כיתה א' היהודים הם חרדים. בתי ספר וגני ילדים חילוניים שנעזבו לרבות בניינים נטושים שופצו ונבנו מחדש וכיום משמשים לבתי לימוד וחינוך חרדיים ולגני ילדים תורניים שלומדים על פי תוכנית הלימודים בסקטורים החרדים השונים.

בתי-ספר ערביים

החינוך הערבי בירושלים פועל ברובו בשטחה של ירושלים המזרחית וכולל בתי ספר רבים יש בו בתי ספר ממלכתיים ובתי ספר פרטיים (בעיקר מוסדות בחסות הכנסיות השונות). בין הילדים יש כאלו הלומדים במסגדים או שמשקיעים את זמנם בלימוד הקוראן ביחד עם המבוגרים. חלק מבתי הספר פועלים על פי התוכניות הפדגוגיות של הרשות הפלסטינית, אף על פי שבהתאם לחוק יסוד ירושלים בירת ישראל הם נמצאים בשטח ישראל ותחת אחריותה.

מועצת הנוער העירונית

"מועצת הנוער העירונית ירושלים" פועלת בעיר במתכונת דמוקרטית משנת 2010. נציגיה נבחרים בבחירות דמוקרטיות בחלק מבתי הספר בעיר[48] והיא פועלת לקידום הנוער בעיר ולמענו.

. בין הפרויקטים הבולטים שהובלה המועצה ניתן למנות את כרטיס "נוער ירושלמי".[49] את אירועי "בירת הנוער" ואת יריד התעסוקה בקניון מלחה. המועצה משתייכת למועצה המחוזית של ירושלים ובתור מועצה של עיר הבירה שמורים לה באופן אוטומטי שלושה מקומות לנציגים במועצת התלמידים והנוער הארצית.

תחבורה

גשר המיתרים בכניסה לירושלים
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – תחבורה בירושלים

תשתיות כבישים

כיום הגישה לירושלים ממערב נעשית בשני כבישים מרכזיים: כביש 1 וכביש 443. כביש 443 מתחבר לכביש בגין המגיע לשכונות הדרומיות וכן לשכונות הצפוניות פסגת זאב ובית חנינא דרך כביש 20. כביש 436 מקשר בין שכונת רמות אלון לבין גבעון, גבעת זאב, מחנה עופר וכביש 443.
בקיץ 2007, נחנך מחלף חדש בכניסה לעיר המאפשר כניסה נוספת לשכונות הצפוניות בעיר דרך מנהרת הארזים. מחלף זה הקל משמעותית על עומסי התנועה באזור גינות סחרוב. הגישה לירושלים ממזרח נעשית בכביש 1 דרך צומת הגבעה הצרפתית ומנהרת הר הצופים (ע"ש נעמי שמר), מדרום בכביש 60 - "כביש המנהרות" ודרך חברון, ומצפון בדרך האלוף נרקיס - שאף הוא המשכו של כביש 60.
כמו כן, בשכונה הצפונית פסגת זאב קיימת גישה נוחה מזרחה לכביש 437 (עוקף רמאללה), המוביל להתנחלויות אדם, כוכב יעקב, בית אל, עופרה ופסגות.

תחבורה ציבורית

Click to Shrink Back
תחנה מרכזיתיצחק נבוןמלחהגן החיות התנ"כירכבתרכבתהדסה עין כרםהר הרצלהרכבת הקלההרכבת הקלהרכבת תת-קרקעיתהקו הכחולהרכבת הקלההרכבת הקלההקו הכחולרכבת הכותלהעיר העתיקהממילאהמרכזרכבת תת-קרקעיתרכבת תת-קרקעיתרכבת תת-קרקעיתתחבורת ירושלים.png

לדף הקובץ
תמונה אינטראקטיבית (לחצו להסבר)‏

תרשים של מערך התחבורה הציבורית בירושלים:
רכבת (בשחור), הרכבת הקלה - הקו האדום (באדום), הקו הכחול - אוטובוסים מרווחים (בכחול), המשך מתוכנן של הרכבת, של הקו האדום ושל הקו הכחול בקווים דקים, ותחנת האוטובוסים המרכזית


התחנה המרכזית בירושלים (כיום מתבצעות בשטח התמונה העבודות לבנית תחנת הרכבת בנייני האומה)

על פי נתוני הלמ"ס (2009), כ-32% מתושבי ירושלים מגיעים לעבודתם בתחבורה ציבורית.

הקו האדום בפרויקט הרכבת הקלה בירושלים נחנך בקיץ 2011, ומשתמשים בו כ-130,000 נוסעים ביממה. הוא חלק ממכלול של 8 קווים שירשתו את העיר במערכת תחבורתית חדשה ומהירה.

מראשית שנות השלושים ועד 1967, פעלה בעיר חברת אוטובוסים בשם "המקשר".

התחנה המרכזית בירושלים היא אחת התחנות העמוסות ביותר בישראל, ויוצאים ממנה אוטובוסים כמעט לכל חלקי הארץ. בתוך ירושלים ישנה מערכת ענפה של אוטובוסים המופעלים על ידי חברת אגד, מקצתם קווי מהדרין. במזרח ירושלים פועלת חברת אוטובוסים נפרדת. מתחילת יולי 2007 פועלים בעיר קווי לילה.

כמו כן פועלות בעיר מוניות רבות, אך אין בעיר מוניות שירות פנים עירוניות, אלא רק מוניות שירות בינעירוניות הפועלות 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע.

קו רכבת אל העיר

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קו הרכבת המהיר לירושלים

על בסיס קו הרכבת הראשון בארץ ישראל, שהושק ב-1892 ימי השלטון העות'מאני, עובר גם כיום, בחפיפה כמעט מלאה, תוואי המסילה תל אביב - ירושלים.

שירות הרכבות בקו תל אביב, דרך בית שמש לתחנתו האחרונה בתחנת הרכבת מלחה שבירושלים שודרג וחודש בשנת 2005, לאחר שבע שנות הפסקה, ונחשב ליפה מבין מסלולי הרכבת בארץ בשל נופו המרהיב של נחל שורק לאורכו מתפתלת המסילה. ביחס לכמות הנוסעים בקווים האחרים, מעטים הנוסעים העושים שימוש בקו זה. הדבר נובע, ככל הנראה, מזמן הנסיעה הארוך (כ-110 דקות) ומתחנות הרכבת בירושלים המרוחקות ממרכז העיר. נקודות אלה הופכות את השימוש בקו הרכבת לפחות יעיל יחסית לחלופה - כביש 1.

בשנת 2018 אמור להיפתח קו הרכבת המהיר לירושלים אל התחנה ממול לבנייני האומה. התחנה תמוקם כ-80 מטר מתחת לפני הקרקע. מסלול הרכבת המהירה יקשר בין ירושלים לבין תל אביב בנסיעה שתארך כ-28 דקות.

תחבורה אווירית

שדה התעופה עטרות הוא שדה תעופה לא פעיל, השוכן בצפון ירושלים, ליד אזור התעשייה עטרות, בסמוך למחנה הפליטים קלנדיה. שדה התעופה עטרות היה נמל התעופה הבינלאומי של ירושלים וסביבתה ונסגר בעקבות האינתיפדה השנייה עקב ירי על מטוסים שנחתו והמריאו ממנו, מכיוון הכפרים הפלסטינים הסמוכים.

כיום נמל התעופה היחידי שמשרת את העיר הוא נמל התעופה הבינלאומי בן-גוריון שנמצא כ-50 ק"מ צפונית מערבית לעיר והגישה אליו מכיוון ירושלים נעשית באמצעות כביש 1. בעתיד, עם פתיחת קו הרכבת המהיר לירושלים, צפויה ההגעה ברכבת לנתב"ג מכיוון ירושלים (תחנת האומה) לארוך כ-15 דקות ע"פ התכנון.

קיימים תכנונים (מצד גורמים לא רשמיים) לבנות נמל תעופה בינלאומי שישרת את העיר וסביבתה, באזור בקעת הורקניה, שבמדבר יהודה (במקום היה קיים שדה תעופה בימי המנדט הבריטי שפורק), אך סביר שאלה לא יצאו אל הפועל בשנים הקרובות. הרשות הפלסטינית יזמה גם כן תכנון של נמל תעופה בינלאומי שישרת את המדינה הפלסטינית העתידית לכשתוקם, בשטחי C, בסמוך ליריחו וצפונית מזרחית לירושלים, נמל שכזה לפי גורמים פלסטינים ישא את שם העיר ואת ראשי התיבות של י-ם באותיות לטיניות (כמו TLV- לנתב"ג, על שם תל אביב).

פרויקטים בתכנון והקמה

 • כביש 1 - חידושו והרחבתו של קטע הכביש ממחלף שער הגיא עד למחלף מוצא ממערב.
 • פרויקט שערי העיר - כולל הקמת שני כבישי טבעת מסביב לעיר ממזרח וממערב, לצמצם כניסה של כלי רכב שנהגיהם רוצים לעקוף את העיר, בדרכם לסביבותיה.
 • בסמוך לכניסה לעיר צפוי לקום מרכז תחבורתי גדול שצפוי לכלול את התחנה המרכזית בירושלים, את תחנת הרכבת בנייני האומה של רכבת ישראל ותחנה של הרכבת הקלה.
 • כביש 45 - כביש גישה מתוכנן לירושלים מכיוון השפלה. מתחיל ממחלף בן שמן דרך גבעת זאב לכביש בגין.
 • כביש בגין - בכניסה לשכונת מלחה נבנה מחלף גולומב, הבנוי מעל כביש גולומב. המחלף מאפשר את הארכת הכביש המוביל לשכונת גילה באמצעות הפרדה מפלסית. וזאת במטרה להפחית את נפח התנועה בצירים קיימים, המובילים אל השכונה וממנה.
 • כביש 39 - כביש גישה מהיר לירושלים, שצפוי לחבר אותה עם בית שמש וישובי דרום הארץ. הכביש צפוי להיסלל בין כביש בגין לכביש 6.
 • כביש 16 עירוני - כניסה נוספת לירושלים מכיוון מערב בין מחלף שיבנה עם כביש 1 ועד למחלף עם כביש בגין. הכביש צפוי לעבור בתוך שתי מנהרות מתחת לשכונת הר נוף, וכן תסלל ממנו גישה נוספת לשכונת גבעת שאול.
 • כביש 21 עירוני- כביש אורך בצפון העיר בין שכונת רמת שלמה לשכונת עטרות. כביש זה אמור לחבר בין כבישי רוחב בצפון העיר.
 • במסגרת פרויקט הרכבת הקלה, צפויים להסלל 5 קווים נוספים בשנים הקרובות.

שכונות ירושלים


ערים תאומות

הסכמי שיתוף פעולה

גלריית תמונות

וידאו על ירושלים

ראו גם

לקריאה נוספת

עיינו גם בפורטל

P Jerusalem lion.png

פורטל ירושלים הוא שער לכל הנושאים הקשורים בעיר ירושלים, העיר הקדושה לשלוש הדתות ובעלת ההיסטוריה הארוכה והמורכבת. הפורטל מציג את ההיסטוריה של העיר, אתרים קדושים ומבנים חשובים בעיר, אישים, רחובות, שכונות ואנקדוטות מעניינות אודותיה.


ספרי הדרכה

Office-book.svg ספר: ירושלים
אוסף של ערכים בנושא הזמינים להורדה כקובץ אחד.
 • מרדכי נאור (עורך), ירושלים עיר ועם - מדוד המלך עד ימינו, תל אביב: הוצאת ידיעות אחרונות.
 • מאיר בן דב, אדם ואבן בירושלים, מודן הוצאה לאור, 1989.
 • דוד קרויאנקר, ירושלים - מבט ארכיטקטוני, ירושלים: כתר הוצאה לאור, 1996.
 • דוד קרויאנקר, אדריכלות בירושלים הבנייה בעיר העתיקה, ירושלים 1993.
 • אייל מירון (עורך), ירושלים וכל נתיבותיה - לסייר עם יד בן צבי, ירושלים: הוצאת יד בן צבי.
 • מאיר בן-דב, ביצורי ירושלים, החומות השערים והר הבית, תל אביב 1983.
 • אמנון רמון (עורך), עיר בסבך - לקסיקון ירושלים בת זמננו, בהוצאת מכון ירושלים לחקר ישראל
 • אליהו וגר, סיורים בירושלים - מדריך למטייל, בית הוצאה כתר, ירושלים, 1988.

מחקרים

מפות, אטלסים

קישורים חיצוניים


ירושליםירושלים ראשי עיריית ירושלים (החל מ-1899)
האימפריה העות'מאניתהאימפריה העות'מאנית האימפריה העות'מאנית יוסף אל-ח'אלידי סלים אל-חוסייני פיידי אל-עלמי חוסיין אל-חוסייני
1899 - 1906 1906 - 1909 1972 - 1977 1909 - 1917
המנדט הבריטיהמנדט הבריטי התקופה המנדטורית עארף א-דג'אני מוסא כאט'ם אל-חוסייני ראע'ב נשאשיבי חוסיין אל-ח'אלידי דניאל אוסטר מוסטפא אל-ח'אלידי דניאל אוסטר ועדה מנדטורית
1917 - 1918 1918 - 1920 1920 - 1934 1934 - 1937 1937 - 1938 1938 - 1944 1944 - 1945 1945 - 1949
ירדןירדן ראשי העיר המזרחית אנוור אל-ח'טיב עארף אל-עארף חנא עטאללה עומר וואעארי ועדה עירונית רוחי אל חטיב אמין אל-מג'ג'
1948 - 1950 1950 - 1951 1951 - 1952 1952 - 1955 1955 - 1957 1957 - 1967 1967 - 1999
ישראלישראל ראשי העיר המערבית דניאל אוסטר שלמה זלמן שרגאי יצחק קריב גרשון אגרון מרדכי איש-שלום טדי קולק
1949 - 1950 1951 - 1952 1952 - 1955 1955 - 1959 1959 - 1965 1965 - 1967
ישראלישראל ראשי עיריית ירושלים המאוחדת טדי קולק אהוד אולמרט אורי לופוליאנסקי ניר ברקת משה ליאון
1967 - 1993 1993 - 2003 2003 - 2008 2008 - 2018 2018


הערות שוליים


שגיאות פרמטריות בתבנית:הערות שוליים

לא נמצא templatedata תקין

 1. הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף 2017, למעט מועצות אזוריות, נכון לסוף 2016.
 2. להאזנה (מידע · עזרה)
 3. הגייה: אל-קֻדְס
 4. הגייה: אוּרֻשַׁלִים
 5. הגובה 570 מטר בקואורדינטות 31°47′33.82″N 35°10′01.07″E / 31.7927278°N 35.1669639°E / 31.7927278; 35.1669639 בשכונת מוצא לפי Google Earth
 6. הגובה 857 מטר בקואורדינטות 31°43′52.31″N 35°11′12.05″E / 31.7311972°N 35.1866806°E / 31.7311972; 35.1866806 בשכונת גילה לפי Google Earth
 7. יישובים ואוכלוסייה בישראל 2014 - הודעה לתקשורת, באתר הלמ"ס, 21 באוקטובר 2015
 8. בראשית רבה, פרשה נ"ו, פסקה י'
 9. הגייה: יֶרוּסַלִים
 10. כיבוש יבוס בידי דוד מסופר בשמואל ב' (ה', ו'-י'), ובגרסה נוספת בדברי הימים א (י"א, ד'-ט')
 11. נתן שור, מדוע בנה סולימאן המפואר את חומות ירושלים, זאב וילנאי, הוצאת ספרים אריאל, 1987.
 12. ראו: חדשות ארכאולוגיות, נ"ז, נ"ח, ירושלים ניסן תשל"ו; נתן שור, קרדום, 21-23, (יוני 1982), עמ' 40.
 13. אגרת הרמב"ן, 1267, עמ' ?
 14. קביעה זו היא הנפוצה והמקובלת ביותר במחקר. ראו למשל: יוסף דרורי, ירושלים בתקופה הממלוכית, אריאל, 83-84.
 15. מאיר בן דוב, ירושלים בראי הדורות - מסע בירושלים לתולדותיה, כרטא - החברה הישראלית למפות ולהוצאה לאור, 2008.
 16. המליץ, "בנינים ופרברים חדשים", י"ט אב תר"מ, (1880), מתוך : "ארץ ציון ירושלים", שלמה שבא, דן בן אמוץ, הוצאת זמורה, ביתן, מודן, 1973, שער ראשון : ארץ חמדת אבות (1857-1882), פרק : ערים ומושבות, עמוד 30
 17. ראש הממשלה דוד בן-גוריון מודיע בכנסת כי ירושלים היא בירת ישראל, אתר הכנסת.
 18. עד סוף שנת 1985 חיו בשכונות אלו כ-106,000 תושבים (ישראל קמחי, התפתחות דמוגרפית, כלכלית ומטרופולינית, באתר הספרייה הווירטואלית של מט"ח).

 19. שגיאות פרמטריות בתבנית:Ynet

  פרמטרים ריקים [ 5 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית
  רונן מדזיני, ירושלים מתחרדת: רק 1 מכל 8 תלמידים - חילוני, באתר ynet, 2 במאי 2010
 20. השירות המטאורולוגי הישראלי
 21. 21.0 21.1 21.2 21.3 Amnon Cohen and Bernard Lewis (1978). Population and Revenue in the Towns of Palestine in the Sixteenth Century. Princeton University Press. עמ' 14–15, 94. ISBN 0-691-09375-X. 
 22. Edward Robinson, Biblical Researches in Palestine, Mount Sinai and Arabia Petraea: a journal of travels in the year 1838, Volume 2, 1841, page 85
 23. 23.0 23.1 23.2 23.3 23.4 23.5 Kark, Ruth; Oren-Nordheim, Michal (2001). Jerusalem and its environs: quarters, neighborhoods, villages, 1800-1948. Wayne State University Press. עמ' 28. ISBN 0-8143-2909-8. בדיקה אחרונה ב-14 ביולי 2011. 
 24. Usiel Oskar Schmelz, in Ottoman Palestine, 1800-1914: studies in economic and social history, page 35, Gad G. Gilbar, Brill Archive, 1990 [1]
 25. Manashe Harrel, "The Jewish Presence in Jerusalem through the Ages", Jerusalem, John Day, 1974
 26. הנתונים מתייחסים רק לחלק המערבי. "כל-מקום", פנקס כיס להכרת הארץ, הוצאת מטכ"ל, אוגוסט 1953
 27. אורנית עצר, ירושלים: עלייה בפריון בקרב היהודים, באתר ערוץ 7, 30 במאי 2008
 28. לקט נתונים לרגל יום ירושלים, הלמ"ס, 31 במאי 2016
 29. פרופיל ירושלים באתר הלמ"ס
 30. הבלוג של מכון ירושלים לחקר ישראל: מטרופולין ירושלים, jiis-jerusalem.blogspot.co.il
 31. למ"ס, לקט נתונים לרגל יום ירושלים (נתוני 2014-2015), www.cbs.gov.il
 32. ההנהגה היהודית בארץ ישראל בקבלה את תוכנית החלוקה השלימה עם בינאום ירושלים "בידיעה שלאור הרוב היהודי המובהק בעיר, תושבי ירושלים יבקשו להסתפח למדינה היהודית העתידית במשאל שיערך כעבור עשור", מתוך, דורי גולד, לקראת כ"ט בנובמבר: נזכרו בתוכנית החלוקה, ישראל היום, 25.11.2011
 33. עצרת או"מ אישרה ב-38 נגד 14 את ההצעה האוסטרלית לבינאום ירושלים, דבר, 11 בדצמבר 1949
 34. "איננו יכולים עוד לראות בהחלטת האו"ם מ-29 בנובמבר כל כוח מוסרי. לאחר שהאו"ם לא מימש את החלטתו שלו, אנו רואים את ההחלטה מ-29 בנובמבר בקשר לירושלים כבטלה ומבוטלת", מתוך נאומו של ראש הממשלה דוד בן-גוריון בדיון בכנסת ב-3.12.1949
 35. בהמשך לסעיף 1 לפקודת שטח השיפוט והסמכויות תש"ח-1948 - חקיקה של מועצת המדינה הזמנית, שקבעה: "כל חוק החל על מדינת ישראל ייראה כחל על כל השטח הכולל גם את מדינת ישראל כולה וגם כל חלק מארץ-ישראל אשר שר הביטחון הגדיר אותו בצו כמוחזק על ידי צבא-הגנה לישראל", מתוך, עיתון רשמי, תש"ח, תוספת א', ע"מ 61
 36. יצחק בן חורין, פסיקה בארצות הברית: יליד ירושלים - לא נולד בישראל, ynet‏.
 37. חמי שלו, פסיקת בית המשפט העליון על ירושלים - מכה הסברתית, הארץ, 9.6.2015
 38. "התיירות לישראל 2009 - דו"ח סטטיסטי" מטעם משרד התיירות.
 39. "World's Best Awards 2010 - Africa and the Middle East". בדיקה אחרונה ב-11 ביולי 2010. 
 40. "Jerusalem ranked among the best cities in the world". בדיקה אחרונה ב-10 באוקטובר 2010. 
 41. Jerusalem Filmed in Imax 3D
 42. מלונאות ותיירות אתר העירייה
 43. דן גבעון, פיתוח תיירותי בירושלים כעיר פוסט תעשייתית, גור עופר (עורך), חזון לירושלים - תוכנית לשיקום ירושלים, מכון ירושלים לחקר ישראל
 44. ההתייחסות לגובה הבניה ולתבנית הבניה באתר עיריית ירושלים

 45. שגיאות פרמטריות בתבנית:גלובס

  לא נמצא templatedata תקין
  מיכל מרגלית, ‏12 גורדי שחקים ייבנו בכניסה לירושלים ויכילו מיליון מ"ר, באתר גלובס, 13 באוגוסט 2012
 46. נועם דביר, עשרות מגדלים עומדים לצמוח בשנים הקרובות במרכז ירושלים, באתר הארץ, 6 במרץ 2011
 47. ב-2012 דורגה לפי דירוג שנחאי במקום ה-53 בעולם: דירוג שנגחאי 2012
 48. נתנאל כ"ץ, העיר י-ם צריכה את הנוער שלה פעיל, ערוץ 7, 5.11.2012
 49. כרטיס נוער ירושלמי, באתר עיריית ירושלים
 50. ערים שותפות, אתר עיריית ניו יורק
 51. ללא הסכם רשמי, באתר הפורטל של פראג
 52. באתר של מחוז קיוטו
 53. מאורכב מאתר עיריית מרסיי

Evolution-tasks-not.png ערך זה מכיל דפי טיוטה וניסוי וטעייה של ניסוח המבט התורני  בנושא פלורליזם וכנגד ציונות. Peace symbol.svg