המטה הלאומי בליכוד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הלוגו הרשמי של המטה הלאומי בליכוד

המטה הלאומי בליכוד הוא קבוצה של חברי "הליכוד", שמטרתו להשפיע על חברי הכנסת והשרים של המפלגה לפעול לחיזוק ההתיישבות ביהודה ושומרון.

בראשו המטה עומדים שבח שטרן ונתן אנגלסמן. מנכ"ל המטה הוא ישי מרלינג.

אידאולוגיה

אנשי המטה רואים במטרתם את מימוש הכתוב בחוקת הליכוד: "מטרות: (סעיף ב') שמירת זכותו של העם היהודי על ארץ ישראל, כזכות נצחית שאינה ניתנת לערעור, התמדה ביישובם ובפיתוחם של כל חלקי ארץ-ישראל והחלת ריבונות המדינה עליהם"[1]. לדעתם, ערך זה הוזנח משמעותית על ידי חלק מהנהגת התנועה.

כדרך לקידום מטרתו, המטה מכריז שלקראת הפריימריז בליכוד, יקרא להצביע עבור הח"כים שיפעלו בדרך זו[2].

פעילות

בשנים 20092012 פקד המטה מתפקדים לליכוד מערים ויישובים ביהודה ושומרון, במטרה לחזק את האגף הימני במפלגה[3]. בבחירות לוועידת הליכוד (שחבריה הופכים לחברי מרכז הליכוד) נבחרו למעלה מ-100 מנציגי המטה, מרחבי הארץ[4].

בתקופת הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון בשנת 2010, ניהל המטה קמפיין שקרא לנתניהו לחדש את הבנייה. תמיכת מתפקדי המטה בחוק החרם השפיעה על רה"מ לתמוך בחוק[5]. בסקר שערך המטה בקרב חברי הליכוד בשאלה כיצד ישראל להגיב להכרזה חד צדדית על מדינה פלסטינית, עלה כי לדעת 81% צריך "לספח את אזורי הביטחון של ישראל ובהם גוש נתב"ג, עוטף ירושלים, מערב השומרון ובקעת הירדן"[6]. לאחר הפיגוע באיתמר קרא המטה לפטר את שר הביטחון ברק "לאחר שמדיניותו הביטחונית המופקרת הובילה לרצח באיתמר"[7]. בסוף 2011 ערך המטה סקר בקרב שלושים אלף ממתפקדי הליכוד, כדי לבחון את עמדתם לגבי המשא ומתן עם הפלסטינים. על פי תוצאות הסקר, רוב מוחלט של המתפקדים מתנגד להסכם שיכלול העברת שטחים לפלסטינים או הקמת מדינה פלסטינית[8].

בתחילת 2012 המטה השתתף במאבק נגד הריסת מגרון. ביוזמת המטה הגיעו שרים וחברי כנסת מהליכוד לביקורי הזדהות במגרון[9], ובבחירות למוסדות הליכוד בפברואר 2012 קרא המטה הלאומי שלא להשתתף בהצבעה על יו"ר התנועה, וזאת כמחאה על פעולות נתניהו כנגד "חוק ההסדרה" ביו"ש[10] במרץ 2012 הקים הארגון שלוחה בניו יורק, בשם PZPAC, בראשות ג'ו פרייגר[11]. בתגובה לפסיקת בג"ץ שדחתה את "הסכם מגרון", המטה הוציא הודעה בה הגדיר את פסיקת בג"ץ כפגיעה קשה בדמוקרטיה, קרא לחברי הכנסת של הליכוד להצביע בעד "חוק ההסדרה" אשר בו הוא רואה מבחן לנאמנות לערכי הליכוד. באפריל 2012 ארגן המטה ביקור תמיכה בבית המכפלה, של פעילי המטה בהשתתפות חברי כנסת מהליכוד[12].

במערכת הבחירות לכנסת בשנת 2013 תקף המטה המטה הלאומי בליכוד את התנהלות המטה המרכזי של הליכוד על רקע הקמפיין נגד הציונות הדתית ורבניה[13]. נציג המטה צוריאל צוף התמודד על מקום ברשימת הליכוד במשבצת המיועדת לנציג יש"ע.

המטה מפעיל סניפים ברחבי הארץ ומקיים מפגשים עם שרים וחברי כנסת[14].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ חוקת הליכוד
 2. ^ באתר המטה הלאומי בליכוד נכתב "חלק פועל מתוך יצר השלטון וממניעים אישיים של שרידות, ולכן צריך לקבוע להם תג מחיר פוליטי! המחיר שפוליטיקאי משלם הוא בקלפי - בפריימריז. אם שר או חבר כנסת יודע שיאבד בעתיד את התפקיד הנכסף, כי מעל באמון של אלו שבחרו בו, הוא יחשוב עשר פעמים לפני כל הצבעה. על אלה אפשר להשפיע עכשיו" 30% ממתפקדי הליכוד אשתקד מתנחלים, באתר הארץ
 3. ^ 30% ממתפקדי הליכוד אשתקד מתנחלים, באתר הארץ
 4. ^ אתר ליכודניק
 5. ^ חדשות ערוץ 10
 6. ^ חזקי עזרא, רוב בליכוד: לספח כתגובה להצבעה, באתר ערוץ 7, 12 בספטמבר 2011
 7. ^ [1]
 8. ^ חדשות ערוץ 2
 9. ^ השר אדלשטיין וח"כ לוין ביקרו ברמת מיגרון, באתר ערוץ 7, 7 ביולי 2011
 10. ^ יאיר אלטמן, קמפיין בליכוד: "הצבעת נתניהו - הרסת את מגרון", באתר ynet, 22 בינואר 2012
 11. ^ [2]
 12. ^ אלי חזן, צעירי הליכוד והמטה הלאומי בליכוד עולים לבית המכפלה בחברון
 13. ^ שבח שטרן ברדיו גלי ישראל,[3]
 14. ^ אס-אם-אסים, מיילים, ודירוגים: כך מתמרנים פעילי הימין את חברי הכנסת, באתר הארץ