גלובס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:עיתון

פרמטרים [ נוסד, אתר ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

פרמטרים ריקים [ שם במקור, נסגר ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

Internet-news-reader.svg גלובס
סמליל העיתון
תדירות עיתון יומי
סוגה כלכלה
פורמט פורמט טבלואיד
בעלים אילקורפ בע"מ
עורך נעמה סיקולר
מנכ"ל איתן מדמון
שפה עברית
מערכת ראשון לציון
תפוצה כ-35 אלף[דרוש מקור] (שישי בתפוצתו בישראל)
מדינה ישראל
שער הגיליון הראשון של "גלובס".יצא לאור ב-17 באוקטובר 1983
תמונה זו מוצגת במכלול בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

גלובס הוא עיתון כלכלי יומי בישראל. העיתון המודפס מופץ במהדורות ערב בימים ראשון עד חמישי.

העורכת הראשית היא נעמה סיקולר. מנכ"ל העיתון הוא איתן מדמון. מערכת העיתון לרבות בית הדפוס שלו ממוקמים בראשון לציון.

עם הכותבים הקבועים בעיתון נמנים מתי גולן, יואב קרני, סטלה קורין ליבר, דרור פויר, לי-אור אברבך, משה ליכטמן, אלי ציפורי, אילנית חיות, צחי הופמן, ניר קיפניס, חגית פלג- רותם ועוד.

היסטוריה

ראשיתו של גלובס כשירות מידע למנויים, עיתון פקס, על חברות הנסחרות בבורסה של תל אביב, שנוסד בתחילת שנות ה-80 על ידי יצחק דוידוב[1] ושירת גם את המוסף הכלכלי של מעריב[2]. באמצע שנת 1983 נוסף גם שירות תיווך בין יזמים למשקיעים[3]. באותה שנה חבר דוידוב אל שוקי וזלמן ליבוביץ להקמת עיתון כלכלי, והקימו את "גלובס פבלישר עיתונות 1983 בע״מ" ש-50% ממניותיה הוחזקו על ידי דוידוב, 25% בידי שוקי וזלמן ליבוביץ ועוד 25% על ידי "גחלת", חברת השקעות של "הסנה"[4].

העיתון סבל מראשיתו מקשיים כלכליים ובשנת 1984 הועמד למכירה. אדם ברוך בחן את כדאיות רכישת העיתון עבור "ידיעות אחרונות" והמליץ שלא לרוכשו. במקום זאת העיתון נרכש על ידי חיים בר און[5], ובהמשך הצטרף אליו כשותף איש העסקים אליעזר פישמן. העיתון, שנרכש עם 2,200 מנויים, צמח בסוף שנות ה-80 והגיע ל-24,000 מנויים, והיה לעיתון העסקים של ישראל, המציע מידע ופרשנות על המתרחש בבורסה ובכלכלת ישראל. במהלך שנות ה-80 שווקו מינויים משולבים לעיתון, לשבועון "כספים" ולירחון "מוניטין", שהיו בבעלות משותפת[6].

עם עורכי העיתון לאורך השנים נמנים מתי גולן, אדם ברוך וחגי גולן.

בשנת 1995 היה "גלובס" העיתון הכלכלי הראשון בישראל שהפעיל אתר אינטרנט ופרסם את תכניו ברשת. בהמשך, השיק "גלובס" אפליקציות דיגיטליות למכשירי סלולר ולמחשבי לוח.

עם השנים קמו לעיתון מתחרים כגון "טלגרף" (שנסגר), "TheMarker" ו"כלכליסט".

בשנת 2011 החזיק אליעזר פישמן ב-57.10% ממניות העיתון ועיזבונו של חיים בר און החזיקה ב-42.90% מהמניות[7].

בראשית 2017 החזיק אליעזר פישמן בכ-66% ממניות "מוניטין תקשורת" המוציאה לאור את "גלובס", בעוד משפחות בר-און החזיקה בשאר המניות. בעקבות מינוי כונס נכסים לנכסיו של פישמן, בקשו כונסי הנכסים למכור את העיתון בנפרד מהמניות של חברת מוניטין, לאחר שלהערכתם, העיתון מפסיד מדי שנה מיליוני שקלים, וצפוי להפוך לחדל פרעון במרץ 2017[8]. ב-1 בפברואר פרש מתפקידו העורך חגי גולן. לאחר משא ומתן מקביל עם משפחת בר-און ועם דוד דוידוביץ', הושג הסכם על מכירת העיתון לחברת אילקורפ של משפחת בר און תמורת הכנסה שהוערכה בכ-106 מיליון ש"ח[9]. ב-23 ביולי מונתה נעמה סיקולר לעורכת במקומו.

אופי העיתון

העיתון יצא מראשיתו בצבע ורוד כהשראה מהעיתון Financial Times הבריטי. בשנת 1989 החל "גלובס" לנקוט בקו המקובל בעיתונים כלכליים בעולם בו מוחלפים צילומי אישים באיורים. גיל ג'יבלי נבחר לתפקיד המאייר ומשמש בו למעלה משני עשורים, בהם הפכו איוריו לאחד מסמליו של "גלובס". "גלובס" מחולק למנויים בערב. העיתון יורד לדפוס מיד לאחר סגירת יום המסחר בבורסה ומספק לקוראיו מידע פיננסי על היום החולף.

מבנה העיתון

בנוסף לעיתון היומי, לגלובס מצורפים מוספים שבועיים, ירחונים ומגזינים.

עמודי החדשות ומוספים יומיים

 • חדשות – העמודים הראשיים של העיתון ("הכותרת"), הכוללים דיווח על החדשות העסקיות והכלכליות בישראל ובעולם בתחומי אקטואליה, כלכלה, נדל"ן, משפט, תשתיות, תעשייה, היי-טק ועוד; וכן עמודי דעות. עורך המוסף : אלי ציפורי.
 • שוק ההון – המוסף הכלכלי המורחב של העיתון, המסקר את הבורסות ואת שוקי ההון בישראל ובעולם, ומכסה תחומים של בנקאות, פיננסים, היי-טק, השקעות ועוד. המוסף כולל חדשות, פרשנויות וניתוחים, וכן כלי מידע למשקיעים בשוקי ההון. עורך המוסף: שי שלו.

כתבים: יניב מגל ועוד.

 • הערב – המוסף המגזיני של העיתון, המשלב בין עסקים לפנאי. המוסף כולל מאמרים, פרשנויות וכתבות תחקיר בתחומי שיווק, פרסום, מדיה ואינטרנט (מדור "נתח שוק"), צרכנות, קריירה, ספורט, תרבות, פנאי ורכילות. עורכת המוסף: גיתית פנקס.

מוספים שבועיים

 • נדל"ן – מוסף נדל"ן הכולל מידע ופרשנויות בתחומי נדל"ן פרטי ומסחרי, עסקאות בישראל ובעולם, מניות נדל"ן, תשתיות, נדל"ן ומשפט בישראל ועוד, מופץ בכל יום ראשון של השבוע. עורך נדל"ן : דרור מרמור.
 • G – מגזין סוף השבוע הכולל מגוון של כתבות ומדורים בתחומי עסקים, פנאי, תיירות, רכב, אוכל ועוד, מופץ בכל יום חמישי. עורך G : אייל אברהמי.
 • לוח גלובס – מוסף המפרסם מודעות דרושים בתחומים שונים, מודעות נדל"ן, לוח בכירים, הזדמנויות עסקיות בארץ ובחו"ל, מקבץ המכרזים שפורסמו באותו השבוע ועוד. מופץ בימי שלישי וחמישי בכל שבוע.

מגזינים חודשיים

 • פירמה – מגזין הכולל כתבות וראיונות בנושאי שיווק, פרסום, מדיה, דיגיטל ותרבות. הפצה: אמצע כל חודש. עורך: לי-אור אברבך.
 • Lady – מגזין הנשים הכולל סקירות, כתבות וראיונות עם נשים (וגם גברים) מעולם העסקים. הפצה: ביום שלישי של תחילת כל חודש. עורכת : ורד רמון - ריבלין.
 • קונספט - מגזין בנושא עיצוב ואדריכלות אשר מופץ אחת לשלושה חודשים ביחד עם מגזין Lady. עורכת: דבורה פישמן.
 • מגזין IT - מגזין בנושא מחשבים וטכנולוגיה לעסקים. הפצה: אחת לחודש ללא תאריך מוגדר. עורך: יהודה אלידע.

פרויקטים מיוחדים (אחת לשנה)

 • moneytime – מדריך שנתי מקיף למשקיעים בשוק ההון, הכולל תחזיות, המלצות ורעיונות להשקעות בארץ ובעולם, ראיונות עם הדמויות המובילות בשוק ההון, דירוג חדרי המסחר ומנהלי ההשקעות הטובים ביותר ועוד, הפצה: פברואר-מרץ.
 • מדד המותגים – דירוג 100 המותגים המובילים בישראל, לצד כתבות וראיונות בתחומי שיווק, פרסום, מיתוג ועוד, מדובר למעשה בפרויקט מיוחד של אנשי מגזין פירמה בראשות לי-אור אברבך. הפצה: בכל חודש יולי.
 • איש השנה – בחירת הדמויות הבולטות והמשפיעות בשנה החולפת בתחומי שוק ההון, בנקאות, תקשורת, שיווק, פרסום ועוד. הפצה: חודש דצמבר.
 • 100 המשפיעים בתקשורת - מגזין אשר יוצא אחת לשנה במסגרת מגזין פירמה. הפצה: בתחילת כל שנה בחודש ינואר.

מגזינים נוספים ללא תאריך קבוע:

פספורט - מגזין בנושא תיירות בעולם המביא סקירות של יעדים ברחבי הגלובוס אשר מכוון בעיקר לאנשי עסקים. עורך: עדי אזולאי. הפצה : אחת לחודש או חודשיים. הגיליון הראשון יצא ביוני 2014.

אחד העם - מגזין המביא ראיונות וניתוחים בנוגעים למצבה של הבורסה בתל אביב. הפצה : אחת לשלושה חודשים. הגיליון הראשון יצא בפברואר 2014.

פלטפורמות דיגיטליות

אתר אינטרנט

אתר האינטרנט של "גלובס" הוקם בשנת 1997 והוא כולל חדשות ותכנים מעולם העסקים, וכן פורטל פיננסי, אפשרות לניהול תיק אישי וירטואלי, כלים פיננסיים למשקיעים בשוק ההון, ועוד. עורך אתר "גלובס" הוא דורון אביגד.

פלטפורמה נוספת באתר האינטרנט היא גלובס T.V- ערוץ וידאו אינטראקטיבי כלכלי, המכיל תוכני וידאו בנושאי היי-טק, כלכלה ועסקים ועוד.

אפליקציות סלולר ומחשבי לוח

"גלובס" השיק אפליקציות ייעודיות למכשירים סלולריים ולמחשבי לוח. האפליקציות זמינות למכשירי iPhone ו-iPad ,NOKIA, BlackBerry, מכשירים מבוססי אנדרואיד ו-Windows 8.

בניגוד לשאר האפליקציות השימוש באפליקציית האייפד כרוך בתשלום.

עיתון דיגיטלי

ניתן לקרוא מדי ערב את העיתון במלואו במסגרת העיתון הדיגיטלי המהווה העתק מדויק של העיתון המודפס. שימוש בעיתון הדיגיטלי כרוך בתשלום דמי מינוי.

ועידות וכנסים

"גלובס" מקיים מדי שנה כנסים וועידות מרכזיות בנושאים עסקיים שעל סדר היום. ישנן ארבע ועידות שנתיות קבועות:

ועידת ישראל לנדל"ן המתקיימת בדרך כלל בחודשי פברואר-מרץ, ועידת שוק ההון של ישראל (יוני) וועידת שיווק פרסום ודיגיטל (MAD) בחודש יולי.

בנוסף ועידת ישראל לעסקים מתקיימת מדי שנה בתחילת חודש דצמבר, החל משנת 1995. ועידת ישראל לעסקים היא האירוע הכלכלי החשוב והיוקרתי ביותר בישראל, המפגיש בין קברניט המדינה מקבלי ההחלטות, אנשי העסקים, אנשי ממשל, בכירי המשק והכלכלה, דוברים ומשלחות מהארץ ומהעולם. החל משנת 2000 מתקיימת מול ועידת העסקים ועידת העשוקים במחאה שהוועדה לא עוסקת בסוגיות של עוני ואי שויון[10][11].

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

 1. ^ יעקב דרורי, ייעוץ אישי צמוד בבורסה, מעריב (עיתון), 5 באוקטובר 1982
 2. ^ ראו למשל את הגרף ב עמירם פליישר, מגור גררה את מניותיה לרווח גדול, מעריב (עיתון), 14 בדצמבר 1982
 3. ^ גד בירון, מהפכה בגיוס הון, מעריב (עיתון), 3 במאי 1983; המשך
 4. ^ יאיר קוטלר, לא לפרסום, עמ' 75
 5. ^ "גלובס", באתר גלובס, 16 במרץ 1998
 6. ^ עצמאי - מנהל חברה - בעל עסק, מעריב (עיתון), 17 בדצמבר 1985 (מודעה)
 7. ^ תמיר אגמון ועמי צדיק, ‏ניתוח ההשלכות הכלכליות של ריכוזיות ובעלויות צולבות על כלי התקשורת, באתר מרכז המחקר והמידע (ממ"מ) של הכנסת, 2 בנובמבר 2011, עמוד 11.
 8. ^ איתמר לוין, גלובס בסכנה לחדלות פרעון בעוד חודשיים, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 9 בינואר 2017
 9. ^ ע"א 2954/17 דוד דוידוביץ' נגד עו"ד רונן מטרי ואיל רוזובסקי ואחרים, ניתן ב-14 במאי 2017
 10. ^ ""ועידת העשוקים" נגד "ועידת העסקים" - וואלה! חדשות". וואלה! חדשות. בדיקה אחרונה ב-26 בדצמבר 2016. 
 11. ^ "מאות הפגינו ב"ועידת העשוקים", 4 נעצרו". ynet (בעברית). 10 בדצמבר 2006. בדיקה אחרונה ב-26 בדצמבר 2016.