המכינה ביפו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:מוסד לימודי

פרמטרים ריקים [ חלוקה מבנית ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

המכינה הקדם-צבאית למנהיגות יהודית מתקדמת
קובץ:Mechina Logo.jpg
השתייכות התנועה הרפורמית
תאריך ייסוד 2003
תלמידים
כחמישים
שונות
מיקום וסרמן 10, תל אביב
https://www.facebook.com/HaMechina

מכינת תל"ם (נודעה בשם המכינה ביפו. שמה המלא: המכינה הקדם צבאית למנהיגות תל"ם) היא מכינה קדם-צבאית שנוסדה ביפו ב-2003 על ידי התנועה הרפורמית בישראל.

היסטוריה

מחזוריה הראשונים של המכינה מנו פחות מעשרה חניכים. בהמשך עלה מספר החניכים. כיום מונה המכינה כחמישים חניכים.

החל משנת 2007 המכינה ממוקמת ברחוב יעקב וסרמן.

בשנת 2017 נפתחה שלוחה של המכינה בחולון.

ראשי המכינה

  • 2003 - 2006 - אורי מאיר
  • 2006 - 2012 - אהרל'ה פוקס
  • 2012 - 2013 - ליאורה אזרחי ורד
  • 2013 - היום - שמעון (שמקו) אל עמי

לימודים

החניכים לומדים מדי בוקר 3 שיעורים. השיעורים כוללים נושאים כגון תפילה, תלמוד, ארון הספרים וזרמים ביהדות; נושא החברה בישראל - מגילת העצמאות, הגות ציונית, דילמות מוסריות וזכויות אדם; נושאים כלליים - כמו ערבית מדוברת, מגדר, שפינוזה, בישול, מוזיקה וכתיבה יוצרת. ראש המכינה מעביר שיעור שבועי.

לחניכים השפעה על תוכנית הלימודים והם יכולים להציע הצעות חדשות. פעם בשבועיים החניכים מזמינים מרצה אורח.

במהלך השנה עוברים החניכים קורס עזרה ראשונה, סמינר בצפון בנושא ציונות ביחס ליהודי וערבי תושבי ישראל[דרושה הבהרה], בנייה והפעלה של סוכה שאליה מגיעות קהילות מיפו, סמינר ניווטים, השתתפות בפסטיבל הקהל, שבוע עבודה, שבוע צבא, אירועי "מאירים את יפו", סמינר יהודה ושומרון, יום מיעוטים, סמינר דרום, שבת בשכונת מאה שערים, שבת בקיבוץ יהל, פרויקט "לך לך" שבו כל חניך יוצא למסע של שלושה ימים למקום שמעניין אותו, סמינר פסח, "במדבר", אירועי תיקון ליל שבועות.

התנדבות

במסגרת המכינה החניכים מתנדבים ביפו אחר הצהריים כשלוש פעמים בשבוע, בדרך כלל עם ילדים ונוער. את המכינה מלווים אגף הרווחה והמישלמה ליפו. החניכים בוחרים את מקום ההתנדבות. ביום נוסף הם מתנדבים במסגרת שנקראת "פרויקט אישי"[דרושה הבהרה].

בנוסף מצופה מהחניכים ליזום פרויקטים נוספים שיתרמו ליפו. בעקבות כך נפתחו קבוצת תיאטרון לנוער, מרכז למידה וחוג טייקוואנדו.

חיי קבוצה

התלמידים חברים בוועדות טיולים, ועדת בית, גזברות, יפו והקהילה, תרבות ורוח, גיוסים (הרכבת המחזור הבא של המכינה), אקולוגיה, פרולטריון (תחזוקה), ספורט ותקשורת.

במהלך הלוז השבועי יש משבצות שבהן מדברים על חיי הקבוצה ומעלים הצעות איך להשתפר כקהילה; ערב חברתי שאותו מעבירים המתשי"ם של אותו השבוע; מפגש עם רכזת ההתנדבות של המכינה; שעת אקטואליה; קבלת שבת ועונג שבת. כמו כן ישנה מסגרת "ביטוי אישי" שבה חניך מספר על עצמו או על נושא שמעניין אותו.

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0