הספינה של ח'ופו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הספינה של ח'ופו
Gizeh Sonnenbarke BW 2.jpg
הספינה של חופו, 2010
מידע כללי
סוג מוזיאון לארכאולוגיה

הספינה של ח'ופו היא ספינה עתיקה בגודל מלא שהוכנסה בעת העתיקה בשנת 2500 לפנה"ס לערך, לתוך בור חתום באזור מתחם הפירמידות בגיזה בצידה הדרומי ובצמוד לפירמידה הגדולה של גיזה. הספינה הוכנסה לבור מפורקת, היא נבנתה כנראה על ידי פרעה ח'ופו המלך השני בשושלת הרביעית בתקופת הממלכה הקדומה. הספינה שימשה כנראה כחלק מהחפצים שהונחו לשימושו של המלך בחיי העולם הבא. הספינה שוכנת במוזיאון הספינה של חופו, שנבנה במיוחד לשימור הספינה ונמצא במתחם הפירמידות במקום בו נמצאה הספינה. גילוי הספינה נחשב כאחת התגליות הגדולות בארכאולוגיה של מצרים.

הספינה היא אחת הספינות הגדולות והעתיקות שנמצאו במקום, אחת במצב שימור מעולה והשנייה הייתה חשופה וסבלה מנזקים. אורכה של הספינה הוא 43.6 מטר ורוחבה 5.9 מטר. הספינה התגלתה בשנת 1954 על ידי הארכאולוג המצרי כמאל אל-מלאח' (Kamal el-Mallakh) ביחד עם ספינה נוספת. הספינה נמצאה בבור שנחצב לתוך הסלע, והוא היה חתום ולא הופרע מאז הוכנסה הספינה לתוכו. הספינה נבנתה מעץ ארז הלבנון, והיא נבנתה מלוחות עץ עם תחתית שטוחה הבנויה ממספר לוחות עץ וללא שדרית. הספינה הוכנסה לבור כשלוחות הספינה מסודרים בסדר הגיוני וקשורים בחבלים, והיא כללה 1224 חלקים. שחזור הספינה ובנייתה ארכו 13 שנים. ביצוע השחזור נעשה על ידי מחלקת העתיקות המצרית.

הבור החפור בו נמצאה הספינה היה באורך של 30 מטר, והוא היה מכוסה ב-41 לבנים גדולות העשויות מאבן גיר, משקל כל אבן כ-18 טון. לוחות וחלקי הספינה המפורקת נערמו ב-13 שכבות.

החוקרים לא קבעו חד משמעית לשם מה שמשה הספינה. על פי המבנה שלה היא כלי שיט מהסוג המכונה "דוברת השמש", ששימש ככלי פולחן שתפקידו היה לשאת את המלך לאחר שקם לתחייה ביחד עם אל השמש רע במסע על פני השמים כחלק ממחזור השמש. על הספינה נמצאו סימנים שהראו שהספינה שהתה בעבר במים, ייתכן והיא שימשה כדוברת מסע הקבורה של גופתו החנוטה של המלך מממפיס לגיזה. ייתכן גם שהיא שימשה את ח'ופו עצמו כספינת עלייה לרגל כדי לבקר במקומות קדושים, ולאחר מותו נקברה ליד הפירמידה שלו כדי שתשמש אותו בעולם הבא.

במתחם הפירמדות נמצאו עוד 3 בורות של ספינות אבל הם נמצאו ריקים.

מבנה המוזיאון

לצורך אכסון הספינה והצגתה לקהל נבנה מבנה מיוחד שהותאם במיוחד לספינה, שיאפשר את הצגתה לקהל מכל הזוויות תוך שמירת התנאים המתאימים מבחינת ניקיון ולחות כדי שהספינה לא תינזק לאורך זמן. המוזיאון תוכנן על ידי האדריכל האיטלקי פרנקו מיניסי (Franco Minissi) והוא נפתח לקהל בשנת 1982. המוזיאון נבנה במקום בו נמצאה הספינה, והבור בו נמצאה הספינה העיקרית שולב בתוך מבנה המוזיאון בקומת הקרקע. המבנה דמוי מכולה, אשר שתי פאותיה בצורת משושה. בקומת הקרקע של המוזיאון נמצאת תצוגה חזותית של תמונות וכתבים וכן דגם מוקטן של הספינה, המראים ומסבירים את תהליך החפירות הארכאולוגיות והשחזור של הספינה.

כדי לראות את הספינה יש לטפס במדרגות לקומה השנייה, מסביב לספינה נבנה מסלול הליכה מעץ המקיף אותה מסביב והמאפשר לראות את פרטיה מכל כיוון. מסביב למסלול ההליכה נבנו חלונות גדולים המאפשרים כניסת אור רב למבנה ומבט טוב על הספינה, וכן מבט על הפירמידה הגדולה של ח'ופו.

גלריית תמונות

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הספינה של ח'ופו בוויקישיתוף