קובץ הערות וביאורים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף הערות וביאורים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קובץ הערות וביאורים הוא כתב עת תורני של חסידות חב"ד, המכיל חידושי תורה ויוצא לאור מדי שבועיים. בקובץ כותבים רבני וחסידי חב"ד ממדינות שונות בעולם. הקובץ יוצא לאור מדי שבועיים ובתמוז תש"ע הופיע הגיליון האלף שלו.

הקובץ נערך ויוצא לאור על ידי תלמידי ישיבת אהלי תורה בברוקלין. מתלבנים בו נושאים בתורתו של רבי מנחם מנדל שניאורסון, הרבי מלובביץ', ונושאים תורניים נוספים. עורכו הראשי הוא הרב אברהם יצחק ברוך גרליצקי, מראשי ישיבת אהלי תורה, ובכל שנה נבחרים שניים או שלושה תלמידים מהישיבה לשמש כעורכים. עם כותבי הקובץ נמנים ראשי ישיבות חב"ד בעולם.

במתכונתו הראשונית הופיע הקובץ החל מקיץ ה'תשל"ג תחת השם "שו"ת התלמידים - אהלי תורה". באותן שנים הייתה מתכונתו צנועה והוא הופיע כמה פעמים בשנה, לקראת מועדים שונים. בשמחת תורה של שנת תש"מ דיבר הרבי מליובאוויטש על הצורך להוסיף בלימוד התורה במשך כל השנה באופן מיוחד. כתוצאה מכך החלו תלמידי הישיבה להוציא לאור את הקובץ מדי שבוע, החל משבת פרשת בראשית אותה שנה, תחת השם "הערות וביאורים". בשנת ה'תשנ"ג החל הקובץ להופיע מדי שבועיים.

בין הכותבים הקבועים בקובץ נמנה הרב חיים רפופורט, בעבר כתב גם הרב אהרן חיטריק.

הקובץ והרבי מלובביץ'

הרבי מליובאוויטש היה מקבל בכל שבוע את הקובץ הראשון שיצא מבית הדפוס. פעמים רבות היה הרבי עונה לשאלות שונות שנשאלו בקובץ. הוא אף נתן הוראות ביחס לעריכת הקובץ ולצורתו. בשנת ה'תשמ"ו עורר הרבי את החסידים להעיר ולשאול בדברי תורה ובפרט בפירוש רש"י על התורה ולפרסמן בקובץ, והוא יענה על שאלה או שתיים מהן בפומבי, במהלך ההתוועדויות.

לקריאה נוספת

  • מענדי מישולובין, לוי רייטשיק, ספר היובל - הערות וביאורים, מערכת 'הערות וביאורים' מוסד חינוך אוהלי תורה ניו יורק, תש"ע. ובו שיחות הרבי ותגובותיו לקובץ, יחד עם מידע היסטורי על הקובץ ועורכיו.

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0