הקינטוש

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הקינטוש למחשב נייד תוצרת לנובו

הקינטוש הוא הליך התקנת מערכת ההפעלה של אפל על מחשבים שאינם מתוצרתה של חברת אפל (לא בתוך מערכת הפעלה אחרת, כמו בוירטואליזציה). מהלך זה החל לראשונה מגרסה 10.4, כשמחשבים מתוצרת אפל החלו להתבסס על מעבדים מתוצרת אינטל, ולא על מעבדי PowerPC (או, בקצרה, PPC), כפי שהיה נהוג לפני גרסה זו. שם זה נובע מהצירוף מקינטוש (שמה המורחב של מערכת ההפעלה שאפל מייצרת) ושל המילה האק (באנגלית: hack)[1]. זאת מכיוון שמערכות ההקינטוש מהוות גרסה מיוחדת (או גרסה רגילה שכוללת התאמות כלשהן, דוגמת דרייברים מיוחדים לחומרת המחשב, או קרנל ספציפי) למחשבים שאינם מותאמים למערכת ההפעלה של אפל- macOS, על מנת שיפעלו בהם כמו במחשב אפל מן המניין.

הקינטוש Yosemite-OS X Yosemite במחשב שולחני

Hackintosh Zone (לשעבר Niresh12495)

זוהי הפצה של OS X שהחלה מגרסת 10.7.5- Lion, והוציאה גרסאות גם לMountain Lion (בגרסאות 10.8,10.8.2 ו-10.8.5) וכן ל- (בגרסה Mavericks (10.9.

בשנת 2015 שוחררה גרסה המבוססת על גרסת 10.10 של macOS ונקראת Yosemite Zone, ההפצות קרויות בשם Hackintosh, גרסת מערכת ההפעלה עליהן הן מבוססות בתוספת המילה Zone.ההפצה שוחררה בגרסאות 10.10.0 ו-10.10.1 של OS X Yosemite. כמו כן, בשנת 2017 הוציאה החברה הפצה המבוססת על macOS Sierra בגרסה 10.12.3[2]. בשנת 2018 שוחררה גרסה המבוססת על macOS 10.13 High Sierra[3]

מפתח הפצות אלו הם גם זה שעומד מאחורי פיתוח הכלי MacPwn, המאפשר התקנת גרסה מקורית של מק על מחשב רגיל (ולא באמצעות הפצות שונות). נכון ליוני 2018, ההפצות קרויות בשם Hackintosh Zone בצירוף שם גרסת מערכת ההפעלה עליה ההפצה מבוססת (לדוגמה Hackintosh High Sierra Zone).

iATKOS

הפצה של OS X שהופצה עד היום בחמש גרסאות (החל מ-iATKOS M, המבוססת על Mac OS X Mavericks, ההפצות אינן בחינם) :

 • iATKOS v7 - מבוססת על גרסת Leopard 10.5.7.
 • iATKOS s3- מבוססת על גרסת Snow leopard 10.6.3.
 • iATKOS L2- מבוססת על גרסת Lion 10.7.2.
 • iATKOS ML2- מבוססת על גרסת Mountain Lion 10.8.2.
 • iATKOS M - מבוססת על גרסת Mavericks 10.9.1.
 • iATKOS Y - מבוססת על גרסת 10.10.1 Yosemite.
 • iATKOS EC- מבוססת על El Capitan 10.11.5.
 • iATKOS SR- מבוססת (נכון לאפריל 2017) על Sierra 10.12.3.

Mac OSx Hazard

זוהי הפצה של OS X שקיימת עבור ארבע גרסאות של OS X:

 • עבור גרסת 10.6-10.6.2:Snow Leopard (את הגרסה ניתן לבחור בהתקנה מותאמת אישית, ניתנת אופציה לשדרוג).
 • גרסת 10.6.2:Snow Leopard (גרסת Server): מערכת הפעלה לשרתים.
 • גרסת 10.6.6:Snow Leopard.
 • גרסת 10.8: Mountain lion.

להפצה זו אין גרסאות עבור OS X בגרסאות Lion, Mavericks או Yosemite.

הקינטוש למחשבים עם מעבדים של AMD

בניגוד לדעה הרווחת, ניתן להתקין את OS X גם על חלק מהמחשבים בעלי מעבדי AMD,אך הליך זה סבוך יותר מבמחשב עם מעבד אינטל (כאשר לא משתמשים בהפצות שנועדו למעבדים אלו).הפצות כאלו הן למשל ההפצות של Hackintosh Zone (לשעבר Niresh), שרובן ככולן תומכות במעבדים אלו, או באמצעות שימוש בקרנלים מיוחדים. כמו כן, במידה ורוצים שלדרג את המערכת, זהו דבר קשה גם כן (כיוון ששדרוג המערכת דרך ההגדרות, כמו בכל מחשב מק,לא יעבוד כראוי במחשבים מסוג זה),ועדיף לחכות לגרסה הבאה של הפצה מתאימה למעבדים אלו.

הקינטוש באמצעות גרסה מקורית של מק

בנוסף להפצות, ניתן גם להתקין את OS X על מחשב רגיל גם באמצעות התקנת מק רגילה:ניתן להשתמש בהתקנת המק הרשמית (כדי לעשות זאת יש להעלות את ההתקנה באמצעות bootloader (שכבר כלול בהפצה),כגון iboot,‏Chameleon, ‏Chimera, ‏Clover או שימוש בתוכנות Unibeast,MacPwn או MyHack (שמאפשרות לצרוב התקנת מק לתוך דיסק און קי, ומוסיפות bootloader בעצמן).

macOS בוירטואליזציה

ניתן להתקין את macOS בוירטואליזציה באמצעות שימוש בתוכנות דוגמת VirtualBox, Vmare Player[4] או Vware Workstation (למרות שאף אחת מהן אינה תומכת בכך באופן רשמי). לעיתים ייתכן וזהו אף הדרך הקלה ביותר להתקין את מערכת הפעלה זו על מחשב שאינו מתוצרת אפל, למרות שכמו כל מערכת הפעלה בוירטואליזציה, היא עלולה להיות איטית יותר מכזו המותקנת על המחשב עצמו, כיוון שהיא משתמשת רק בחלק מהמשאבים של המחשב, דבר אשר עלול להיות בעייתי במקרים של כמות RAM מועטה או מעבד לא חזק במיוחד.

חוקיות

יצירת הקינטוש אינה דבר המנוגד להסכמי הרישיון של אפל לגבי מערכת ההפעלה macOS, שלהם כל משתמש במערכת ההפעלה צריך להסכים לפני השימוש במערכת ההפעלה. לפיהם, אמנם יש להתקין את macOS רק על מחשבים תוצרת אפל, אך מותר להתקינה על מחשבים שאינם מתוצרתה של אפל, כל עוד אדם אחד בלבד משתמש במערכת כל פעם, לא מפיצים אותה דרך הרשת, מוכרים, משכירים או מוסיפים לה רישיון אחר[5].

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0