הרב זלמן מנחם קורן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף הרב זלמן קורן)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

הרב זלמן מנחם קורן (וינקלר) הוא חוקר תורני, מעורכי האנציקלופדיה התלמודית[1]. מתמחה בתחומים הלכתיים שהעיסוק בהם אינו שגרתי: הר הבית ובית המקדש, אסטרונומיה ולוח השנה, חשמל בהלכה ועוד.

ביוגרפיה

אביו הוא המהנדס שמעון וינקלר. סבו מצד אמו הוא הרב ישראל זאב הלוי הורוביץ, מצאצאי השל"ה, מחבר האנציקלופדיה "ארץ ישראל ושכנותיה" והספר "ירושלים בספרותנו".

למד בישיבת כפר חסידים אצל הרב אליהו אליעזר מישקובסקי והרב אליהו לאפיאן.

שימש כר"מ בישיבת הסדר "ניר" בקריית ארבע ובישיבת בני עקיבא נתיב מאיר.

השתתף בההדרת כתבי ראשונים שיש להם זיקה לאסטרונומיה: הכפתור ופרח במהדורת בית המדרש להלכה בהתיישבות והתשב"ץ ולקט יושר במהדורת מכון ירושלים. במסגרת זו כתב נספחים מפורטים להבהרת דברי הראשונים.

לבקשת הרב מנחם מנדל כשר ערך את ספרו "קו התאריך הישראלי", על הסוגיה ההלכתית הסבוכה של קו התאריך, בתוספת הערות משלו (מבוא ל"קו התאריך הישראלי", עמ' 16). כתב באנציקלופדיה התלמודית את הערכים "יום" ו"חצות" ואת הנספח על קו התאריך.

התמחה גם בארכיאולוגיה, ונעזר בה לבירורים הלכתיים שונים. בין השאר, כאשר התעורר חשש לחילול קברים התמנה כמומחה מוסכם לבדיקת השטח שהתקבל הן על ידי הרבנות הראשית והן על ידי הרב יצחק יעקב וייס, ראש העדה החרדית.

ספריו ומאמריו

  • חצרות בית ה' - על זיהוי מקום המקדש וגבולות הר הבית. זהו ספר יסוד במחקר הר הבית, המבסס את המסורת על זיהוי הצ'כרא שבמסגד כיפת הסלע עם אבן השתיה ומקום קדש הקדשים. רבים מהעולים להר הבית מתבססים על מחקרו, אם כי הוא עצמו אינו עולה.
  • ועשו לי מקדש - ספר במתכונת אלבומית על מבנה בית המקדש השני. זוהי תמצית מחקר ארוך שנים על מבנה בית המקדש, ועל פיו נבנה דגם בית המקדש שמוצב במנהרות הכותל.
מאמרים בולטים
  • קרני אורה - נספח לספר מאורי אש מאת הרב שלמה זלמן אוירבך, שצורף למהדורתו החדשה של הספר לבקשת המשפחה, על מנת להבהיר את נושא החשמל בהלכה וחידושיו של הרב אוירבך בנושא.
  • ממלכתיות ישראלית - משמעויות הלכתיות, בתוך "ממלכת כהנים וגוי קדוש" בעריכת הרב יהודה שביב, עמ' 181 - 249.
  • "דין שביעית בשטח הערבה", מוריה קי, אב תשנ"ד. במאמר זה קבע הרב קורן שכל הערבה מדרום לים המלח איננה ארץ ישראל ולא חלות שם הלכות השמיטה. המאמר עורר פולמוס נרחב.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ רשימת הכותבים בראש כרך כב, בו הערך "יום" והדיון על קו התאריך.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0