הרב מנחם מנדל ברייאר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

הרב ד"ר מנחם מנדל ברייאר (תרפ"ב 1922 - ח' בשבט ה'תשס"ז ינואר 2007) אביו של האדמו"ר מבויאן, רבי נחום דב ברייאר. ובנם של בלימה מלכה ורבי יוסף ברייאר רבה של שטפנשט.

ביוגרפיה

דמותו הייתה רבגונית ויוצאת דופן במגזר החסידי. מחד היה ד"ר לפסיכולוגיה ושימש כמרצה להיסטוריה יהודית וחינוך בישיבה יוניברסיטי בניו יורק, ומאידך החשיב את עצמו כחסיד בויאן לכל דבר. בעוד חותנו בחיים היה בקשר הדוק איתו, התבטל כלפיו, ורשם לעצמו רבים מדברי תורתו של חותנו.

היה אחראי על סניף התנועה הציונית בצעירותו. בניו יורק ניהל קהילה של אנשים המשתייכים לאורתודוקסיה המודרנית.

אשתו הייתה בת האדמו"ר מבויאן רבי מרדכי שלמה פרידמן, וכשנפטר האדמו"ר בשנת ה'תשל"א-1971 ובניו לא ראו את עצמם כמתאימים למלא את מקומו, המתינו עד שנכדו הבכור, נחום דב, שהיה אז כבן 12 שנים בלבד, יגדל ויהיה ראוי למינויו כאדמו"ר. את רבי מנחם מנדל לא הכתירו כאדמו"ר, ד"ר יעקב מזור מספר כי הוא לא רצה לקבל עליו את המינוי[1].

ארבע עשרה שנים אחרי פטירתו של רבי מרדכי שלמה, התמנה בנו של הרב ברייאר רבי נחום דב, שנישא ועלה לירושלים לממשיך השושלת ואדמו"רות בויאן. לאחר שהוכתר בנו לאדמו"ר תחת חמיו, נהג לעיתים להגיע לעריכת הטיש של בנו, שנהג בו כבוד רב והיה מושיבו לצידו בראש השולחן. לאחר המינוי, הוא ואשתו נשארו לגור בניו יורק. בנו אברהם ישראל נשאר עם הוריו, ולאחר נישואיו עבר להתגורר בלוס אנג'לס, מנהל אורח חיים אורתודקסי מודרני ועובד בנאס"א.

על שמו ישיבה לצעירים של חסידות בויאן בביתר עילית.

בניו

ספריו וחיבוריו

  • מאמר "סמים פסיכדליים ומצפון דתי", על גישת ההלכה והפסיכולוגיה המערבית כלפי עולם הנרקוטיקה.
  • ספר על יהונתן בן שאול.
  • ספר פירושים על המהר"ל מפראג.
  • האשה היהודיה בספרות הרבנית: פרספקטיווה פסיכו-היסטורית.
  • בית רוז'ין.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0