תוכנית בנו ארבל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. וכן הערך דל ביותר, הוא בקושי קצרמר, ראו גם בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

תוכנית בנו ארבל (לשעבר התוכנית לגילוי וקידום תלמידי בית ספר מצטיינים במתמטיקה) היא תוכנית באוניברסיטת תל אביב בהנהלת פרופ' אילון סולן, אשר מזהה תלמידי בית-ספר המצטיינים בצורה מיוחדת במתמטיקה ומצרפת אותם לאוניברסיטה.
עד לפטירתו בחודש אפריל 2013, נוהלה התוכנית על ידי פרופ' בנו ארבל.

דרישות

על מנת להתקבל לתוכנית, נדרש מעבר בהצלחה של מבחן C. תלמידים יכולים להגיע לתוכנית בכל גיל שירצו, אבל מבחן C גם דורש ידע של 5 יחידות בגרות, ויכולים לבוא תלמידים בגיל צעיר יותר. בגלל זה יש 3 מבחנים, A,B ו-C. תלמיד יכול לדלג כרצונו על מבחנים A ו B, ולעבור בהצלחה את C בלבד (ללא מכינה).

מבחן A דורש ידע מתמטי ברמת בית-ספר יסודי וחטיבת ביניים, אך בעיקר הוא דורש לוגיקה מפותחת. אחרי מעבר בהצלחה של מבחן A, התלמיד עובר מכינה בת חצי שנה, ובה לומד מחצית מהחומר הנדרש. בסוף המכינה התלמיד נדרש לעבור בהצלחה את מבחן B, אשר אחריו ישנה מכינה נוספת בת חצי שנה, ולבסוף מבחן מסנן, מבחן C, אשר קובע האם התלמיד ייכנס לתוכנית.

לימודים באוניברסיטה

אחרי שמועמד מתקבל לתוכנית, הוא לומד כסטודנט במעמד מיוחד, וכדי לעבור למעמד של סטודנט מן המניין ולהיות זכאי לתואר עליו להציג זכאות לתעודת בגרות ופטור מחובת לימודי אנגלית (באמצעות קבלת ציון מתאים בחלק של האנגלית בבחינה הפסיכומטרית או בבחינת אמי"ר, או סיום בהצלחה של קורס מתאים באנגלית באוניברסיטה).

ראו גם

P mathematics.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מתמטיקה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0