התזמורת הפילהרמונית הצעירה

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
התזמורת הפילהרמונית הצעירה
JMC2.JPGקונצרט של התזמורת הפילהרמונית הצעירה
תאריך ייסוד 1984
מייסד חנן זוז, שלום רונלי-ריקליס, ברונו לנדסברג ובשיתוף פעולה עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית
מדינה ישראלישראל  ישראל
מיקום המרכז למוזיקה ירושלים, ישראל

התזמורת הפילהרמונית הצעירה היא תזמורת הנוער הסימפונית הלאומית של מדינת ישראל, המאגדת נגנים צעירים מוכשרים מכל רחבי הארץ.

היסטוריה

התזמורת הפילהרמונית הצעירה נוסדה בשנת 1984 ע״י חנן זוז, שלום רונלי-ריקליס וברונו לנדסברג, בשיתוף עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית, בשאיפה להקים חממה לטיפוח דור העתיד של נגני התזמורות בישראל, ואגב כך להחיות את המסורת המפוארת של תזמורת הגדנ"ע, שפעלה בשנות ה-50 וה-60 של המאה העשרים והייתה לסיפור הצלחה בארץ ובעולם. החל משנת 2005 המרכז למוזיקה ירושלים מנהל את התזמורת הפילהרמונית הצעירה, בשיתוף פעולה הדוק עם המנצח זאב דורמן, שהוביל אותה שנים רבות, ותזמורת הפילהרמונית הישראלית.

בשנים האחרונות ניצחו על התזמורת הנס פטר אוקסנהופר (אוסטריה), אי-אן שו (סין-ישראל), אבנר בירון, סלבדור ברוטונס (ספרד), זאב דורמן, יוהאנס וילדנר (אוסטריה), אילן וולקוב, ירון טראוב (ולנסיה-ישראל), ארתור פוסט (ארצות הברית) ואריאל צוקרמן (גרמניה-ישראל). בין רגעי השיא של פעילות התזמורת בשנים האחרונות: סיור משותף בגרמניה עם תזמורת ריאס הצעירה, ששיאו קונצרט והקלטה באולם הפילהרמונית של ברלין לרגל יובל ה-60 למדינת ישראל (2008) וקונצרט משותף עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית (2009).

הפעילות

נגני התזמורת נבחרים ברובם הגדול על סמך מבחני קרן התרבות אמריקה-ישראל. במקרים מיוחדים מצורפים צעירים מוכשרים שאינם מזוכי מלגות הקרן.

רובם הגדול של 90 חברי התזמורת הם בני 14 עד 18, אבל לעיתים קרובות חוברים אליהם כמה בוגרים צעירים, בני 19-20, המשרתים בצה"ל כמוזיקאים מצטיינים.

התזמורת מתכנסת פעמיים בשנה לעבודה משותפת: שבוע בחנוכה ושבועיים-שלושה בחופשת הקיץ. בכל כינוס כזה מתקיים גיבוש אמנותי וחברתי. בשנות השתתפותם בתזמורת זוכים הצעירים לקבל הדרכה מטובי הנגנים והמורים מישראל ומן העולם.

בנוסף קיימים מפגשים עם מלחינים ויוצרים, סדנאות קצב ושירה במקהלה. בכל מפגש מתמודדים הצעירים עם יצירות מתקופות שונות ומכינים תוכנית מגוונת של קונצרט סימפוני מלא, המבוצע על במות היכל התרבות בתל אביב, תיאטרון ירושלים ומשודר בכאן קול המוסיקה.

צוות ניהול התזמורת

שותפים

התזמורת פועלת מיום הקמתה בסיוען של התזמורת הפילהרמונית הישראלית וקרן התרבות אמריקה-ישראל. מייסדי התזמורת הם ברונו לנדסברג וחנן זוז, אליהם הצטרפו הקרן לירושלים, קרן לאזוף, תא"ל (מיל') נחמיה דגן, בסיוע ניהולי של קרן קרב ליוזמות בחינוך, ההקדש ע"ש ביאטריז (בת שבע) כהן, קרן Seed The Dream, סנו, קרן הורביץ, וקרן מלגות נגן מצטיין ע"ש משה שלוש.

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0