המרכז למוזיקה ירושלים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המרכז למוזיקה ירושלים

המרכז למוזיקה ירושלים הוא מוסד לחינוך מוזיקלי, השוכן במשכנות שאננים בירושלים. פעילותו העיקרית של המרכז היא טיפוח וקידום מוזיקאים צעירים מוכשרים מכל הארץ, באמצעות תוכניות רב-שנתיות ומתן בימה לרסיטלים, הופעות וחזרות. מלבד זאת, המרכז מקיים פעילויות מוזיקליות רבות לקהל הרחב ולמוזיקאים מקצועיים: כיתות אמן, קונצרטים, סדנאות וסמינרים.

היסטוריה

מאריי פרחיה, נשיא המרכז למוזיקה

המרכז הוקם בשנת 1973, ביוזמת הכנר אייזיק שטרן, ראש עיריית ירושלים טדי קולק, והפילוסוף ישעיה ברלין, ובנייתו הושלמה ב-1976. התוכנית לטיפוח כנרים צעירים, הכוללת כיתות אמן עם מוזיקאים ידועים והרכבים קאמריים למוזיקאים צעירים, הוקמה ב-1980. תוכנית המוזיקאים המצטיינים בצה"ל, המאפשרת למוזיקאים צעירים להמשיך לנגן ולהתפתח תוך כדי שירותם הצבאי, הוקמה ב-1985 בשיתוף המרכז למוזיקה. ב-1992, הוקמה התוכנית לטיפוח ויולנים בהשראת טביאה צימרמן. הרביעייה הירושלמית, הרביעייה המקצועית הראשונה בארץ, הוקמה בחסות המרכז למוזיקה ומוסדות אחרים ב-1997. בשנת-2000 הקים המרכז יחד עם משרד החינוך תוכנית ללימוד כינור וצ'לו בירושלים ובפריפריה.

בשנת 2009 התמנה הפסנתרן והמנצח האמריקאי מאריי פרחיה לנשיא המרכז. פרחיה ידוע בחשיבות שהוא מייחס לתאוריה מוזיקלית וביצוע משכיל של יצירות.

מרכז המוזיקה במשכנות שאננים, ירושלים

התוכנית לנגנים מצטיינים

התוכנית לנגנים מצטיינים היא ליבו של המרכז. הנגנים שזוכים להצטרף לתוכנית נבחרים באמצעות מבחנים של קרן התרבות אמריקה ישראל, שגם מעניקה להם מלגה. אף שהתוכנית מיועדת לטווח גילאים רחב, היא מתמקדת בגילאי 14-18. לרוב, הנגנים מהתוכנית מתגייסים לאחר מכן לצה"ל כ"מוזיקאים מצטיינים" כך שיוכלו להמשיך בנגינה תוך כדי השירות.


מטרתה של התוכנית היא להשלים את החינוך המוזיקלי של המשתתפים, בנוסף על מה שהם לומדים באופן פרטי, בבתי הספר או בקונסרבטוריון המקומי. הדגש של התוכנית הוא על מוזיקה קאמרית, זאת מכיוון שהיא מדגישה את האינטראקציה הבין-אישית במוזיקה, תורמת רבות להתפתחות המוזיקלית האישית, ומצריכה משאבים שרוב בתי הספר אינם מסוגלים לספק. המשתתפים מתחלקים להרכבים קאמריים הנפגשים פעם או פעמיים בשבוע, בהדרכת מורים בכירים. כמו כן, ניתנת הזדמנות לסדנאות וסמינרים בתחומים כמו מוזיקה לא-מערבית ובת-זמננו, אימפרוביזציה ועוד, וכן ליצירת אנסמבלים. במסגרת התוכנית, הנגנים משתתפים בכיתות אמן של מוזיקאים מובילים בעולם. לקראת סוף השנה, המרכז עורך מספר קונצרטים שבהם מסוכמת הפעילות בתוכנית במהלך השנה.

שיא התוכנית הם קורסי הקיץ והחורף המרוכזים, שבהם מלמדים מוזיקאים מהשורה הראשונה כמו טביאה צימרמן, אשר פיש וגיא ברונשטיין. בסיום הקורס, המשתתפים מרכיבים את התזמורת הפילהרמונית הצעירה, המופיעה בקונצרט מרכזי בהיכל התרבות בתל אביב ובאולם הנרי קראון שבתיאטרון ירושלים.

פעילויות נוספות

נוסף על תוכניות ההעשרה הקבועות לנגנים מצטיינים, מתקיימים תוכניות נוספות:

  • התוכנית ללימוד כינור וצ'לו בבתי ספר בשיתוף משרד החינוך, בה משתתפים כ-500 ילדים בכיתות ב'-ד' מעשרה בתי ספר ברחבי הארץ. בתוכנית, הילדים לומדים בשיעורי כינור וצ'לו בקבוצות קטנות החל מכיתה ב', ולאחר מכן עוברים לשיעורים פרטיים ולנגינה באנסמבל הבית ספרי. התוכנית כוללת גם קונצרטים בית ספריים, נגינה עם ילדים מבתי ספר אחרים, מפגשים עם אמנים מצטיינים מהמרכז למוזיקה. כלי הנגינה מסופקים חינם לילדים המשתתפים בתוכנית. התוכנית כוללת גם הדרכה של פסיכולוג חינוכי להורי הילדים, וסדנאות מוזיקה להורים ולילדים.
  • האנסמבל היהודי-ערבי, המונה כעשרים נגנים צעירים, מחציתם יהודים-ישראלים ומחציתם ערבים-ישראלים, ומתמחה בביצוע מוזיקה ערבית וים-תיכונית.
  • הסדנה למוזיקה עתיקה, בה משתתפים מדי שנה כ-120 נגנים וזמרים צעירים בקורס בינלאומי לביצוע מוזיקה מוקדמת – מן הרנסאנס, הבארוק והתקופה הקלאסית – בהנחיית טובי האמנים הבינלאומיים בתחום זה.

מבנה המרכז

המרכז כולל אולם להרצאות, קונצרטים ושיעורים, מספר כיתות סטודיו קטנות יותר, ואולפן הקלטות אודיו ווידאו. המרכז ממוקם במשכנות שאננים בירושלים, כחלק מקומפלקס הכולל מרכז כנסים, בית הארחה לאמנים ואינטלקטואלים המבקרים במקום ומסעדה.

מבוגרי המרכז

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0