התייעלות אנרגטית

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ניסוח, מכלולזציה, אמירות כלליות שלא מספקות מידע קונקרטי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
תווית המציינת יעילות אנרגטית של מכשיר

התייעלות אנרגטית הוא כינוי כללי להקטנת צריכת האנרגיה הנדרשת להפעלת מוצרים חשמליים, תאורה מלאכותית ודברים נוספים. לדוגמה בידוד תרמי של מבנים מאפשר למערכות החימום והמיזוג, להשתמש בפחות אנרגיית חימום או קירור להשגת תנאי פנים נוחים. התקנת חלונות מרובים, מאפשרת להימנע מהדלקת תאורה מלאכותית באמצע היום, ובכך לאפשר להאיר מבחוץ את המבנה בעוצמת אור הזהה לזו של התאורה המלאכותית מבלי לצרוך אנרגיה.

התייעלות אנרגטית בישראל

הממשלה מעניקה מענקים[1], ומשיקה פרויקטים הסברתיים, אשר נועדו להציג בפני התעשייה הישראלית את התמורות האפשריות מתהליך התייעלות אנרגטית בתעשייה. הסיבה המרכזית לכך שהממשלה מתרכזת בהתייעלות אנרגטית בתעשייה בישראל, נעוצה בעבודה, כי מרבית האנרגיה מבוזבזת עקב ניהול לקוי של האנרגיה וצריכת החשמל במפעלים ובמקומות עבודה תעשייתיים.

דרכים להתייעלות אנרגטית בתעשייה

ישנן מספר דרכים מרכזיות בהן ניתן לייעל את השימוש האנרגיה למען התעשייה:

  • מנועים חשמליים - כ- 70% מצריכת האנרגיה בתעשייה משמשת להפעלת מנועים חשמליים,[דרוש מקור] כאשר מרבית המנועים התעשייתיים נבנו ללא התחשבות בפרמטר הסביבתי של חיסכון בצריכת החשמל. על כן, ניתן להשתמש בתוספים מיוחדים, כשימוש במשנה מהירות והבחנה בצרכי העומס, כדי לצמצם את צריכת החשמל של המנועים באופן ניכר, ובכך לייעל את צריכת החשמל של המנועים הפועלים בתעשייה.
  • שדרוג המכונה - ישנן מכונות רבות, אשר מבזבזות אנרגיה באופן בלתי מבוקר, כאשר בדיקה פשוטה, תאפשר ייעול וחיסכון באנרגיה. לרוב המכונות, ישנן פרמטרים רבים, אשר קובעים את תפוקתן, לצד השימוש באנרגיה הנחוץ לשם כך, על כן ישנן מגוון אפשריות לצמצם את השימוש באנרגיה, מבלי לפגוע בתוצרת הרגילה של המכונה.
  • מחזור חום (עיבוי) - ניתן לנצל את פעילות המתקנים והמכונות כדי לחמם מים כתוצר נלווה של המכונה, וכך לאפשר התייעלות ברכישת חומרים אנרגטיים בעלויות כספיות גבוהות, כדלק, סולר וגז, והורדת צריכת האנרגיה במפעל.
  • ציפוי שמשות - באמצעות ציפויי שמשות לסינון קרינת השמש ניתן להפחית את הצורך במיזוג חלל המבנה עד 50% מהצריכה הרגילה למיזוג ללא הציפוי. החיסרון של שיטה זו, היא שרוב הציפויים האלו, מסננים חלק ניכר מקרינת האור הנראה של השמש, ולא רק את הקרינה האינפרא אדומה שלה, דבר שבמצבים מסוימים (למשל באוטובוסים), מוביל לירידה בעוצמת האור הטבעי מבחוץ ולצורך להדליק תאורה מלאכותית באמצע היום, דבר שפוגע ביעילות הורדת צריכת החשמל למיזוג, לטובת צריכת החשמל של התאורה המלאכותית.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. מענקים לפרויקטים להפחתת פליטות והתייעלות אנרגטית במשך זמן רב. משרד האנרגיה מעניק מענקים משנת 2008 ועד עכשיו. למשל, במסגרת החלטת ממשלה 2025 הוחלט על מענקים להתייעלות אנרגטית ביישובי הדרום בהיקף של 50 מיליון שח. בשנת 2013 ועד 2015 נתן המשרד מענקים להחלפת צ'ילרים ישנים בחדשים. משרד התמ"ת בשיתוף המשרד להגנת הסביבה
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0