התנגדות מדעית לדרוויניזם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מחלוקת מדעית עם דרוויניזםאנגלית: A Scientific Dissent from Darwinism) היא הצהרה שפורסמה בשנת 2001 על ידי מכון דיסקברי, מכון אמריקאי שמרני המקדם את גישת התכנון התבוני. נכון ל-2008, על ההצהרה חתמו כ-761 מדענים אקדמאים, בעלי תואר ד"ר, פרופסור, או פרופסור לרפואה, כשמאז נוספות חתימות בכל עת[1].

לשון ההצהרה

לשון ההצהרה בתרגום לעברית היא:

אנו מטילים ספק בטענות בדבר היכולת של מוטציה אקראית וברירה טבעית להסביר את מורכבות החיים. יש לעודד בדיקה זהירה של הראיות התומכות בתורת דרווין.

ההצהרה מתייחסת לאבולוציה ותורת דרווין, ההצהרה מתייחסת למנגנוני הברירה טבעית ומוטציה אקראית, עם זאת, כיום שחבור גנטי, זרימת גנים וסחף גנטי הם חלק אינטגרלי מהסינתזה האבולוציונית המודרנית המקובלת במדע.

ביקורת נשמעה על שרוב החתומים על ההצהרה חסרי התמחות בתחום הביולוגיה. אם כי כבר בהצהרה המקורית מ-2001, כ-20% מהחותמים היו ביולוגים, ובהצהרות דומות נגדיות גם כן חתמו מדענים מתחומים מקבילים.

ביקורת נגדית מציגה את הסיכון אליו נחשפים חותמי ההצהרה, כך שחותם פוטנציאלי נמנע מכך בעקבות נוהל שלילת משרות ממטילי ספק כלשהו בתיאוריה הדרוויניסטית. בשלב כלשהו גם באתר הפרויקט כתבו אזהרה למי שניגש לחתום: "מניסיוננו, הבעת התנגדות מהדרוויניזם יכולה ליצור מחלוקת ולהיות לא בטוחה, במיוחד עבור אלה שלא קיבלו כהונה. אם לא קיבלת קביעות, מומלץ לשקול היטב אם עליך לחתום" (תרגום אוטומטי מדף ההצטרפות להצהרה).

בין החותמים הראשונים היו חמישה מדענים ישראלים: ישראל חנוקוגלו, פרופסור לביוכימיה באוניברסיטת אריאל; חיים שור, פרופ' במחלקה להנדסת תעשייה וניהול באוניברסיטת בן-גוריון; מארק שלפוברסקי, ד"ר לוירולוגיה מאוניברסיטת בר-אילן; ירמיהו ברנובר פרופסור לפיזיקה באוניברסיטת בן-גוריון; וג'יימס אי רנקין, ד"ר לפיזיקה מישיבה יוניברסיטי (רשום בישראל).

תגובות להצהרה

על אף חוסר ההסתברות הסטטיסטי המובהק של תיאוריית ההתפתחות הדרוויניסטית, כל קריאת תיגר על בחינה מחודשת של תיאורייה זו נתפסת משום מה כקריאת תיגר על המדע המודרני כולו. בעקבות הצהרה זו האיגוד הלאומי לחינוך מדעי בארצות הברית פתח את "פרויקט סטיב" (Project Steve). מדובר בעצומה התומכת באבולוציה, וחתומים עליה אך ורק מדענים בעלי תואר ד"ר בתחום הביולוגיה, הפלאונטולוגיה או הגאולוגיה - ששמם הפרטי הוא סטיב (סטיבן, סטפן, סטפני).[2] זוהי פרודיה שמטרתה להראות את יחס החותמים על ההצהרה של מכון דיסקברי מתוך כלל הקהילה המדעית. מספר המדענים ברשימת פרויקט סטיב, נכון ל-2019, הוא 1,444.[3] בהם יותר ביולוגים מאשר בעצומה של מכון דיסקברי. על עצומה דומה בשם "תמיכה מדעית בדרוויניזם" (A Scientific Support for Darwinism), שהוצגה כראיית נגד בבית משפט לאחר שהוצגה בו העצומה של מכון דיסקברי, חתמו 7733 מדענים תוך ארבעה ימים.

בניגוד למחשבה כי תאוריית האבולוציה סותרת את התכנון התבוני בידי אלוקים, על "פרויקט מכתב הכמורה" (Clergy Letter Project) חתומים יותר מ-10,000 אנשי כמורה אמריקאים שאומרים כי "האמונה באמיתות הנצחיות של התנ"ך והתגליות המדעיות יכולים להתקיים בבטחה זה לצד זה".[4]

מניעי ההצהרה

אף שיש טוענים כי מניעי תומכי התיאורייה הדרוויניסטית היא תפיסה אתאיסטית, לדברי יוזמי ההצהרה נגד התיאוריה, מניעיה אינם דתיים בהכרח, אלא מאבק בנסיון השלטת התיאוריה הדרוויניסטית כקונצנזוס מדעי עולמי. יזמי הפרויקט מסבירים שיש מאמץ מרוכז להשתיק כל עמדה מדעית המטילה ספק בדבר יכולת התיאוריה הדרוויניסטית להסביר את מורכבות החיים:

בשנים האחרונות נעשה מאמץ מרוכז מצד חלק מהתומכים בתאוריה הדרוויניסטית המודרנית להכחיש את קיומם של מבקרים מדעיים של הניאו-דרוויניזם, ולהרתיע דיון גלוי בהוכחות המדעיות בעד ונגד ניאו-דרוויניזם. "מחלוקת מדעית עם דרוויניזם" קיימת בכדי לתקן את התודעה הציבורית, בכך שהיא מראה שישנם מדענים התומכים בבחינה גלויה של הראיות הנוגעות לתיאוריה הדרוויניסטית המודרנית, ומטילים בספק את יכולת הניאו-דרוויניזם להסביר באופן משביע רצון את המורכבות ואת המגוון של עולם הטבע.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. קישור לדף ההצטרפות לעצומה באתר הפרויקט
  2. אתר הפרויקט ורשימת ה"סטיבים" באתר "National Center for Science Education", שבאוקלנד, קנדה.
  3. List of Steves, באתר הפרויקט.
  4. אתר הפרויקט
  5. "4) Why is it necessary to have such a statement? In recent years there has been a concerted effort on the part of some supporters of modern Darwinian theory to deny the existence of scientific critics of Neo-Darwinism and to discourage open discussion of the scientific evidence for and against Neo-Darwinism. The Scientific Dissent From Darwinism statement exists to correct the public record by showing that there are scientists who support an open examination of the evidence relating to modern Darwinian theory and who question whether Neo-Darwinism can satisfactorily explain the complexity and diversity of the natural world."
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0