ירמיהו ברנובר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ירמיהו ברנובר
אין תמונה חופשית
לידה 1931 (גיל: 92 בערך)
ענף מדעי פיזיקה
מקום מגורים ישראל, לטביה
תרומות עיקריות
מחקרים בתחום במגנטו-הידרודינמיקה.

ירמיהו (הרמן) ברנובר (נולד תרצ"ב, 1931) הוא פרופסור לפיזיקה, סופר, אסיר ציון וחסיד חב"ד שחזר בתשובה. יו"ר אגודת שמי"ר.

ביוגרפיה

ברנובר נולד בריגה בירת לטביה למשפחה יהודית אתאיסטית. אביו נהרג במלחמת העולם השנייה על ידי משתפי פעולה לטביים, אך אמו הצליחה להימלט איתו לתוך רוסיה ובכך להינצל. הוא למד פיזיקה באוניברסיטת לנינגרד, עם התמחות במגנטו-הידרודינמיקה. במקביל ללימודיו היה מבלה זמן רב בספרייה המרכזית ע"ש סלטיקוב-שצ'דרין, שם למד עברית מהספרים שמצא שם. לאחר סיום לימודיו חזר לריגה, שם התחיל לעבוד במכונים מדעיים והתקרב לתנועת חב"ד, כאשר הגיש בקשה לעלות לארץ נאלץ לשנות את מקום עבודתו, והפך למוכר בגדים.

בריגה סיים דוקטורט והתמנה לפרופסור. בתחילת שנות ה-70 הגיש בקשה לעלייה, אך נדחה ונהיה למסורב עלייה. בשנת 1972 קיבל אשרת יציאה והגיע לישראל. לאחר הגיעו ארצה עבד באוניברסיטת תל אביב כפרופסור לפיזיקה ולאחר מכן עבר לאוניברסיטת בן-גוריון בבאר שבע, שם הקים מכון מחקר במגנטו-הידרודינמיקה.

במקביל הצטרף להנהגת אגודת שמי"ר בעצתו של הרב מנחם מנדל שניאורסון במטרה להפיץ יהדות בין דוברי רוסית דרך הוצאת ספרים. ספרי שמי"ר היו הספרים הראשונים שהגיעו לברית המועצות עוד בתקופת ליאוניד ברז'נייב. בתחילת שנות ה-90 היה העורך הראשי של האנציקלופדיה ליהדות רוסיה ב-3 כרכים. כמו כן הוציא לאור חומש עם תרגום רוסי חדש. ספרו הנוסף הוא "הדרך חזרה" - סיפור חייו של ברנובר מלידתו עד חצייתו את גבולות ברית המועצות לישראל. בנוסף הוציא 2 ספרי ביוגרפיות על הרבי מליובאוויטש. בנוסף פרסם עשרות מאמרים על תורה ומדע ב-3 שפות.

בשנת 1992 הוענק לו פרס יושב-ראש הכנסת לאיכות החיים. בשנת 2016 הוענק לו "אות מפעל חיים" של שר התשתיות[1]

בשנת 1998 ניסתה תנועת מנהיגות יהודית להריץ את ברנובר כמועמד לכהונת נשיא מדינת ישראל, אך בהיעדר תמיכה של עשרה חברי כנסת, כנדרש בסעיף 6 של חוק יסוד: נשיא המדינה, לא היה ברנובר מועמד בהצבעה [1].

חיבוריו

סטיקר תמיכה בברנובר לקראת בחירות 1998 לנשיאות ישראל.
  • ממעמקים - הגות בנושא דת ואתאיזם, הודפס בסוד בארץ בתקופת שהותו בברית המועצות
  • הדרך חזרה - אוטוביוגרפיה (הוצאת מעריב).
  • ביוגרפיה של הרבי מלובביץ':
  • בעין הלב, הוצאת מעריב, 1989.
  • נביא מקרבך, (מהדורה מחודשת ומורחבת של "בעין הלב"), 2007
  • מה רבו מעשיך ה', בשיתוף עם הרב יוסף גינזבורג (בהוצאת שמי"ר)
  • התשובה, (בהוצאת חוצה)

קישורים חיצוניים

הערות שוליים