ועדת ההגנה הלאומית של קוריאה הצפונית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל קוריאה הצפונית
ערך זה הוא חלק מסדרת
ממשל ופוליטיקה של קוריאה הצפונית

ועדת ההגנה הלאומית של קוריאה הצפוניתקוריאנית: 조선민주주의인민공화국 국방위원회, תעתיק: צ'וסון מינוג'וי אינמין קונגהוואהגוק קוקפאנג ויומהואה) היא הגוף המנחה העליון על פי חוקת קוריאה הצפונית בכל הקשור לצבא וביטחון. העומד בראש הוועדה הוא גם המפקד העליון של צבא העם הקוריאני. מאז דצמבר 2011 מכהן בתפקיד יושב ראש הוועדה קים ג'ונג און.

היסטוריה

וועדת ההגנה הלאומית נוצרה במסגרת השינוי החוקתי ב-1972. במסגרת השינוי, נוצרו מספר וועדות שהיו כפופות לוועד המרכזי העממי שתפקד על תקן של "קבינט-על". הוועדה כללה אז ארבעה חברים ובראשם קים איל-סונג. על פי ההחלטה: "הוועד המרכזי העממי מייסד וועדת מדיניות פנים, וועדת מדיניות חוץ, וועדת הגנה לאומית וועדת משפט וביטחון וועדות אחרון כדי לסייע לו בעבודה".

סמכויות

לוועדה סמכויות רשמיות רחבות. כזאת האחראית על המדיניות הביטחונית-הגנתית במדינה הוועדה שולטת ישירות על ארגוני הביטחון בקוריאה הצפונית ובכלל זה המשרד לביטחון העם (כוח השיטור ושמירת הסדר הציבורי), משרד הכוחות המזוינים העממיים (אחראי על תחומים צבאיים אך לא שולט ישירות על הצבא) ומחלקת ביטחון המדינהמשטרה החשאית). חוקת קוריאה הצפונית מצהירה בסעיף 106 כי וועדת ההגנה הלאומית היא "הגוף העליון של ההדרכה בתחום ההגנה הלאומית של ריבונות המדינה". סעיף 109 של החוקה מקנה לוועדה את הסמכויות הבאות:

  • לעצב מדיניות של המדינה בכד לבצע את מדיניות הסונגאן.
  • להדריך את הצבא הקוריאני העממי בכללותו ואת עבודת בניית תשתית ההגנה של המדינה.
  • לפקח על ביצוע ההוראות של יושב ראש הוועדה.
  • ביטול החלטות והוראות של גופים ממלכתיים שמנוגדים להוראות וצווים של הוועדה.
  • ייסוד או ביטול של גופים מרכזיים בתחום ההגנה הלאומית.
  • ייסוד עיטורים צבאיים והענקת עיטורים צבאיים לקצינים מעל דרגת גנרל.

ראו גם

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0