ורה מוחינה

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ורה איגנטייבנה מוחינה (נכתב גם מוכינה; רוסית: Вера Игнатьевна Мухина‏; 1 ביולי 1889 - 6 באוקטובר 1953) היא פסלת סובייטית רוסייה, אחת היוצרות הבולטות בסגנון הריאליזם הסוציאליסטי.

מוחינה נולדה בשנת 1889 בעיר ריגה במשפחת סוחרים.

התגוררה בחייה הבוגרים במוסקבה. למדה אמנות ופיסול במוסדות פרטיים: בשנים 1909-1911 אצל קונסטנטין יואון (Константин Юон), בשנים 1911-1912 אצל איליה מאשקוב (Илья Машков) ובשנים 1912-1914 בכמה בתי ספר לאמנויות בפריז, ביניהם האקדמיה של גראן שומייה (Académie de la Grande Chaumière), שם קיבלה שיעורים מהפסל אנטואן בורדל (Antoine Bourdelle). לאחר מכן למדה אמנות רנסאנס באיטליה.

עד סוף שנות ה-20 עבדה בתיאטראות במוסקבה כמעצבת תפאורה, תלבושות וכרזות. מ-1919 התחילה להתרכז בפיסול ושאבה השראה בעיקר ממהפכת אוקטובר ומהתנועה הסוציאליסטית הסובייטית. עבודותיה עסקו בעיקר באישים המזוהים עם המהפכה - ולדימיר איליץ' לנין, יעקב סברדלוב, מקסים גורקי ובדמויות שמזוהות עם מעמד הפועלים וסמלים סוציאליסטיים. סגנונה היה ריאליסטי בעיקרו והוא התאפיין בהבעה של כח רצון ושאיפה להתפרץ ולהצליח.עבודתה הידועה ביותר - פסל הפועל ואשת הקולחוז, פסל פלדה בגובה 25 מטר ומשקל 80 טון שבו פועל ואשת קולחוז נראים מתפרצים קדימה כשבידיהם כלי עבודה שמסמלים את הקומוניזם: הפטיש והמגל. הפסל נוצר תחילה עבור הביתן הסובייטי של התערוכה העולמית של פריז (1937) ולאחר מכן הועבר לכניסה הראשית של מרכז התערוכה של כל רוסיה במוסקבה (ВСХВ, לאחר מכן נקרא ВДНХ ו-ВВЦ). הפסל הפך עם הזמן גם לסמל של אולפן הסרטים מוספילם ולאחד מהסמלים הלא-רשמיים של מוסקבה בכלל. על הפסל הזה מוחינה זכתה בפרס סטלין.

רבות מעבודותיה נשארו רק סקיצות, ביניהן פסל גדול של ולדימיר לנין, "מזרקת אחוות העמים", ועיצוב של גשרים במוסקבה בנושאים של עמל סוציאליסטי. בין עבודותיה הבולטות שכן הגיעו לכדי השלמה - פסל של המלחין פיוטר איליץ' צ'ייקובסקי במוסקבה ושל הסופר מקסים גורקי בעיר ניז'ני נובגורוד (שנקראה על שם גורקי בתקופה הסובייטית).

בנוסף לפיסול, מוחינה עסקה גם בציור דיוקנאות ועבודות זכוכית.

נפטרה באוקטובר 1953 מאנגינה ונקברה בבית העלמין נובודוויצ'י במוסקבה בו קבורים מפורסמים רבים.

קישורים חיצוניים

שגיאת לואה ביחידה יחידה:בקרת_זהויות בשורה 352: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).