זכוכית גורילה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

זכוכית גורילה (באנגלית: Gorilla Glass) הוא השם המסחרי של זכוכית מחוזקת המיוצרת מאלומינוסיליקאט אלקלי על ידי החברה האמריקאית קורנינג. זכוכית זו משמשת בעיקר ככיסוי למכשירים אלקטרונים ניידים כגון טלפונים סלולריים, מחשבים ניידים ומסכי טלוויזיה, בעיקר בשל היותה דקה, קלילה ועמידה בפני פגיעות ונזקים.

הזכוכית מיוצרת בעזרת שקיעת מלחים אלקליים, על ידי חילוף יונים. כך נוצר לחץ שארית דחוס על המשטח, שמונע היווצרות סדקים.

היסטוריה

קורנינג עבדה עם הנדסה כימית של זכוכיות מחוזקות בשנת 1960. תוך כמה שנים החברה פיתחה זכוכית מחוזקת בשם זכוכית ״כמקור״. המוצר היה בשימוש עד תחילת שנות התשעים במספר שימושים מסחריים ותעשייתיים, ובעיקר במכוניות מרוץ, בהן משקל כלי הרכב הוא קריטי.

פיתוח

קורנינג המשיכה בפיתוח חומרים למגוון טלפונים חכמים ומכשירים אלקטרוניים נוספים למגוון רחב של חברות. לטענתם, תכונותיו העיקריות של החומר ממנו מורכבת זכוכית הגורילה הן עמידות גבוהה לשריטות (כיסוי מגן), וקשיחות גבוהה (לפי שיטת ויקרס קיבלה ציון של 622 מתוך 701), המאפשרת יצירת זכוכית דקה אך לא שבירה. כמו כן, החומר עצמו ניתן למיחזור.

עד שנת 2010 זכוכית גורילה הייתה בשימוש בכ-20% ממכשירים ניידים ברחבי העולם, כלומר כ-200 מיליון יחידות. הדור השני, הנקרא ״זכוכית גורילה 2״, יצא לשוק בשנת 2012. זכוכית זו דקה ב-20% מזכוכית הגורילה המקורית שיוצרה. ב-24 באוקטובר 2012, קורנינג הודיעה שמעל מיליארד מכשירים ניידים משתמשים בזכוכית גורילה.

בשנת 2012 הציגה קורנינג את זכוכית ערבה (Willow Glass), זכוכית גמישה המתבססת על זכוכית בורוסיליקט.

זכוכית גורילה 3 יצאה לשוק בשנת 2013. היא עמידה לנזק פי 3 יותר מזכוכית גורילה 2, כיוון שהיא עמידה בפני שריטות עמוקות שמחלישות את הזכוכית. כמו כן, היא גמישה יותר. לפי קורנינג, זכוכית גורילה 3 עמידה ב-40% יותר לשריטות.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא זכוכית גורילה בוויקישיתוף