זכות המרד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בפילוסופיה הפוליטית, זכות המרד היא זכותה או חובתה של אומה להפיל את המשטר כאשר הוא פועל נגד אינטרסים משותפים של אותה אומה. מתוך אמונה בזכות זו, נעשה בה שימוש לאורך ההיסטוריה כדי להצדיק מהפכות שונות ובהן מלחמת האזרחים באנגליה, מלחמת האזרחים האמריקנית והמהפכה הצרפתית.

בפילוסופיה פוליטית, הזכות של מהפכה היא הזכות או החובה של העם של אומה להפיל ממשלה שפועלת נגד האינטרסים המשותפים שלהם. הברית לאורך ההיסטוריה בצורה זו או אחרת, מתוך אמונה בזכות זה נעשה שימוש כדי להצדיק מהפכות שונות כולל מלחמת האזרחים האנגלית, המהפכה האמריקאית והמהפכה הצרפתית.

התפישה של זכות המרד כמושג בפילוסופיה הפוליטית פותח בתחילת עידן הנאורות בחיבור "שתי מסכתות על ממשל מדיני" שנכתב על ידי הפילוסוף ג'ון לוק. זכות המרד מהווה לדעתו חלק בלתי נפרד מתורת האמנה החברתית, בה ניסה להגדיר את המקור והבסיס ליחסים חברתיים. לוק הצהיר כי על פי משפט הטבע (החוק הטבעי), לכל אדם יש את הזכות לחיים, לחירות ולרכוש. תחת האמנה החברתית, קיימת לעם הזכות למרוד בשלטון, כאשר הוא פועל נגד האינטרסים של האזרחים, ולשאוף להחליפו בשלטון שידאג לזכויותיהם. במקרים מסוימים, לפי לוק, הזכות למרד היא חובה, וקיומה מהווה מחסום בפני עריצות שלטונית.

P parthenon.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מדע המדינה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0