חבילת הרחבה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חבילת הרחבה היא תוסף למשחק מחשב, משחק לוח, משחק קלפים או משחק תפקידים אשר מרחיבה את חוויית המשחקיות של משחק קיים. חבילת הרחבה מבוססת על הטכנולוגיה, החוקים, הקלפים או החלקים של המשחק אותו היא מרחיבה, ומוסיפה לו תוכן ויכולות כגון אזורי משחק, נשק, חפצים, דמויות וקווי עלילה חדשים.

רוב חבילות ההרחבה מתומחרות במחיר מופחת לעומת משחק מלא, מכילות פחות תוכן ממנו, ולרוב גם דורשות את קיומו של המשחק המקורי כדי להשתמש בהרחבה.

היסטוריה

חבילות הרחבה החלו במשחקי פעולה מבוססי שלבים, כגון טומב ריידר, בהם כל חבילה הוסיפה מספר שלבים נוספים למשחק המקורי. מאוחר יותר התרבו חבילות ההרחבה במשחקי תפקידים, בהם נוספו לעיתים דמויות, אזורי חקירה ואף מערכות שלמות למשחק המקורי. אחד ממשחקי הניהול הפופולריים בעשור האחרון הוא הסימס, בו השחקן ניהל חיי פרברים למספר דמויות. המשחק זכה למספר גדול במיוחד של חבילות הרחבה, כל אחת הוסיפה תוכן מצומצם יחסית של מקצועות ורכוש לדמויות המנוהלות.

תגובות הקהל לחבילות ההרחבה

אף על פי שחבילות ההרחבה זולות לעומת ייצור משחק חדש, בהסתמכן על טכנולוגיה מוכחת, פעמים רבות הן סבלו ממכירות נמוכות יחסית למשחק המקור בשל תגובות קהל ומבקרים. עיקר הביקורת הופנה לכמות התוכן לעומת מחיר, אך גם להתיישנות מנועים גרפיים וטכנולוגיית משחק. עם זאת, מספר מצומצם של חבילות הרחבה התקבלו בברכה על ידי הקהל ויצרו חוויית משחק שנחשבה בידי מבקרים כטובה מהמקור. דוגמה אחת לחבילת הרחבה כזו היא Hordes of the Underdark, של המשחק נוורווינטר נייטס, שתיקנה באגים רבים ושיפרה משמעותית את מנוע המשחק, והכילה מערכה לשחקן-יחיד שנחשבה טובה ומקיפה יותר מזו של משחק המקור. דוגמה אחרת היא חבילת ההרחבה למשחק דאנג'ן סיג', שהכילה תוכן ברמה של משחק עצמאי, לא דרשה את המשחק המקורי כדרישת-קדם להפעלה, וצורף לה המשחק המקורי במבצע אחד+אחד.

P Games.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא משחקים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0